Biatlon

Biatlonistka Veronika Vítková oficiálně končí kariéru! Čeká miminko

Biatlonistka Veronika Vítková oficiálně končí kariéru! Čeká miminko
Zdroj: profimedia.cz

Úspěšná česká biatlonistka Veronika Vítková oficiálně ukončila kariéru. Stříbrná medailistka ze ZOH v Soči 2014 ze smíšené štafety a majitelka bronzu ze sprintu z olympiády v Pchjongčchangu 2018 je v 31 letech těhotná.

Konec bohaté a úspěšné kariéry visel ve vzduchu už pár měsíců. Vždyť Vítková závodila pouze v úvodním prosincovém závodu uplynulé sezony ve švédském Östersundu. A to z dějiště odjela předčasně kvůli problémům s dýcháním.
 

Po zbytku sezony se už ve Světovém poháru nepředstavila. O návrat ale dále usilovala. „Pro mě to skoro ani sezona nebyla. Po prvních dvou závodech jsem odjela domů a už do toho nenaskočila. Určitě to nebylo jednoduché. Celé jaro a léto trénujete, abyste pak závodili, já však od prosince stála. Ale vzala jsem to tak, jak to je.“


Související obsah
Těhotenství její myšlenky ale změnilo. „Nejdřív jsem si myslela, že bych na jaře mohla opět začít s přípravou. Postupem času se to ve mně začalo přelévat, byla jsem nerozhodná. A nakonec se to vyřešilo samo. Koncem listopadu nebo začátkem prosince už nebudeme dva, ale tři,“ konstatovala Vítková pro oficiální web Českého biatlonu.„Nejsem zastáncem odjíždění od dětí na soustředění a závody,“ dodala. 

Tak a je to. M krsn biatlonov etapa ivota kon a zan nov etapa a to rodinn. Vm si toho, e jsem mohla bt...

Zveejnil(a) Veronika Vtkov dne tvrtek 23. dubna 2020

Ke konci Vítkové se vyjádřil i šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. „Verča byla prakticky celou zimu bez závodů. Probíhala její rekonvalescence, snažili jsme se, aby mohla nastoupit do další sezóny. Teď její kariéru ukončily radostné důvody. Pokud by své rozhodnutí přehodnotila, tak má samozřejmě dveře do týmu stále otevřené. Ale plně chápu, že se teď bude chtít věnovat rodině.

Chtěl bych Verči poděkovat za mnohaletou reprezentaci a spoustu krásných okamžiků, které s ní mohl prožít nejen tým, ale i fanoušci. Pomohla českému biatlonu v jeho vzestupu. Všichni jí přejeme, aby se jí dařilo v rodinném životě minimálně tak jako v tom biatlonovém.“Úspěšná kariéra Vítkové se začala psát v roce 2006, kdy se stala Presque Isle dorosteneckou mistryní světa ve vytrvalostním závodě, v roce 2009 v Camore pak juniorskou mistryní světa ve štafetě. Jako juniorka získala také dvě stříbra.Skvěle se jí povedl přechod mezi dospělé. Na Mistrovství světa v Pchjongčchangu v roce 2009 jako dvacetiletá obsadila páté místo ve vytrvalostním závodě. Pak její kariéru výrazně přibrzdila meningitida.

Vítková se však nevzdala a v sezóně 2012/13 mohla oslavit se smíšenou štafetou bronzovou medaili na Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. O rok později si pověsila na krk i olympijskou medaili, v Soči rozjela tentokrát stříbrnou smíšenou štafetu.


 

Olympijský úspěch slavila i na olympiádě v Pchjongčchangu 2018, kdy ve sprintu skončila bronzová. „Startovala jsem s nízkým číslem a dlouho nevěřila, že z toho bude medaile. Bylo skvělé, že se mi povedl hned první závod. Opadla ze mě nervozita. Věděla jsem, že s prázdnou domů nepojedu. Medailový ceremoniál byl krásný a emotivní, ale nejvíc jsem si to všechno uvědomila, když jsme na konci olympiády přišli do Českého domu a tam jsme to oslavili s celým olympijským týmem," zavzpomínala Vítková na bronz. 
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události