UFC

Bulharské kořeny i bronz z MS. To je chlap, který dostal Procházku do UFC

Bulharské kořeny i bronz z MS. To je chlap, který dostal Procházku do UFC
Zdroj: facebook

Jiří Procházka má za sebou řadu těžkých bitev, které ho dovedly až před brány UFC. Do klece sice nastupuje sám, ale v jeho rohu vždy stojí, pro mnohé neznámý, Martin Karaivanov. Poznejte muže, který českého samuraje provází po celou jeho MMA kariéru.

„Když Jirka přišel, byl šestnáctileté ucho. Tak jak kluci v tomhle věku jsou, takový testosteronový hříbata. Že by byl extrémně nadaný to se říct nedá. Zlom nastal kolem dvacátého roku, kdy začal víc ladit hlavu,“ vzpomíná na první setkání s dnešním esem české i světové MMA scény Martin Karaivanov. 


Právě v brněnském gymu pod jeho vedením objevil Jiří „Denisa“ Procházka (26-3-1) krásu bojových sportů. A Čech s bulharskými kořeny mu dodnes stojí po boku jako trenér i manažer.


Martin Karaivanov začal s bojovými sporty v roce 1992. Za sebou má úspěšnou kariéru v thajském boxu, během které v ringu několikrát reprezentoval Českou republiku. Na mistrovství světa v Bangkoku dvakrát získal bronzovou medaili.
 

Profesionální kariéru končil v roce 2005 a rozhodl se své dlouholeté zkušenosti předat další generaci. O rok později založil Jetsaam Gym, kde jako hlavní trenér vede tým odborníků na postoj, boj na zemi i MMA.


A dnes je rád, že právě k němu před dekádou našel Jiří Procházka cestu. „Je to o tom, že jsme sladěni. Táhneme se navzájem a víme co od sebe očekávat. Po pár úderech do lap vím, jak na tom je. Vím, jak s ním pracovat, aby se v hlavě srovnal. Máme svoje postupy na naladění hlavy a rytmu. To se vyvíjelo hrozně dlouho a je to k nezaplacení," vypráví dnes.


Procházka je známý zvláštními tréninkovými metodami ať už nedělní BJP či extrémní maraton jedné kombinace po 24 hodin. Avšak zázemí Jetsaam gymu a spolupráce s Karaivanovem jsou nezaměnitelným faktorem jeho přípravy. Díky vedení svého trenéra a inspiraci v samurajském kodexu Bušido se dostal na vrchol domácí scény. Shodou okolností přišla nabídka z japonské organizace RIZIN, kde český zápasník získal titul šampiona.

Angažmá v RIZINU Procházku dotvořilo a začátkem roku 2020 podepsal smlouvu s vysněnou UFC. Karaivanov z pozice manažera vyjednal svému svěřenci skvělé podmínky a místo dlouhé cesty na vrchol, změří síly s top šestkou žebříčku do 93 kg Volkanem Oezdemirem (17-4).
 

Na UFC nemůžu říct nic než chválu. Veškerá komunikace s nimi jde skvěle. Mají člověka úplně na všechno,“ komentuje Karaivanov fungování nejprestižnější MMA organizace světa, která šampiona přijala s otevřenou náručí. On sám komunikuje s matchmakery a má i slovo v tom, proti komu se jeho svěřenec postaví.

Související obsah

Pro UFC premiéru byla na stole nabídka i na zápas s trojkou polotěžké váhy Thiago Santosem (21-7). Právě v ten moment musel trenér zakročit a rozjetého Procházku přibrzdit. Už tak je top šestka obrovská výzva.
 

„Santose? Toho dám, říkal Jirka. Ale v ten moment se o tom musíme pobavit a držet se reality. Tohle není soupeř na start v UFC,“ myslí si Karaivanov.
 

Související obsah

„Jirka nikdy nebyl zastáncem dlouhé cesty. Hotovo, šli jsme do první desítky. Jirkovi nebereme iluze nebo vůli, má naspárováno se světovou elitou. Víme, jak je na tom a není důvod čekat. Ale my trenéři jsme tu od toho abychom stáli nohama na zemi,“ zůstává nad věcí Karaivanov. Pokud budete pátrat po původu jeho jména, tak vězte, že se narodil už v Česku, ale jeho otcem je Bulhar.


Kromě Procházky má Karaivanov pod svými křídly i další nadějné zápasníky, kteří na domácí scéně zápasí v organizaci OKTAGON. V polotěžké váze Jan Gottvald (9-3), ve střední váze Ondřej Raška (7-7) a ve velterové váze Andrej Kalašník (3-2).
 

„A pak máme dalších x amatérských zápasníků, ze kterých se líhnou dobří zápasníci a tvoříme skvělý tým,“ vypráví Karaivanov o složení svého gymu. Kromě vedení klubu působí i jako rozhodčí a je spolumajitel organizace bojových sportů Fusion-FN.

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu UFC

Důležité Události