Hokej

Maskované zahraničí: Hvězda NHL, cestovatel Maxwell či druhý Slovinec

Maskované zahraničí: Hvězda NHL, cestovatel Maxwell či druhý Slovinec
Zdroj: Profimedia

Třetí díl seriálu o zahraničních brankářích v tuzemské nejvyšší soutěži nás zanese do první poloviny druhé dekády nového tisíciletí. Nejvýraznější postavou tohoto dílu je bezesporu hvězda NHL Tuukka Rask, který se objevil během výluky v Plzni.

V extraligových vodách dva roky figuroval v předchozím díle zmíněný Sasu Hovi. Žezlo po něm na startu sezóny 2012/13 převzal krajan s mnohem zvučnějším jménem.

Nejlepší hokejovou soutěž světa postihla výluka, během které se strhl obrovský boom. Evropské soutěže byly doslova nabušené vynikajícími hráči. Bezesporu jednou z největších hvězd v české extralize byl brankář Bostonu Bruins Tuukka Rask, který oblékl dres Plzně.

 

Související obsah

► Tuukka Rask (Plzeň, 2012/13)

Na západ Čech se finský gólman ověnčený Stanleyovým pohárem z roku 2011 vydal na konci září, kdy vyšlo najevo, že se NHL nerozjede. Do nejvyšší soutěže naskočil v sedmém kole a ihned se stal hvězdou.

Nakonec odchytal v dresu Škodovky sedmnáct střetnutí, úspěšnost měl 92,5 % a dal základ pozdější plzeňské jízdě za titulem. V létě si pak přijel pro medaili, na které má nemalé zásluhy.

Zdroj: Profimedia
 

Poté, co se znovu rozběhla NHL, se vrátil do Bostonu, se kterým se probojoval až do finále Stanley Cupu. Zároveň byl vyhlášen finským hokejistou roku. Hned v příštím ročníku si svými famózními výkony řekl o Vezinovu trofej pro nejlepšího gólmana NHL v sezóně.

Jemu i Bruins se dál daří. V uplynulém ročníku znovu dovedl Rask své mužstvo opět do boje o nejcennější klubovou trofej. K Stanleyově poháru má našlápnuto i v přerušeném ročníku. Boston opírající se o výkony Čechů Pastrňáka s Krejčím vládne tabulce.

Související obsah

 
 

► Brandon Maxwell (Vítkovice, 2014/15; Pardubice, 2015 - 16; M. Boleslav, 2017 - 18; H. Králové, 2018/19)

Velmi výraznou stopu zanechal na českých kluzištích americký brankář Brandon Maxwell. Bývalého mládežnického reprezentanta objevily Vítkovice. Tam se přesunul na konci ročníku 2014/15 po neúspěšné anabázi v Utahu v ECHL.

Ve Slezsku se ale nedokázal prosadit za dobře chytajícím Danielem Dolejšem a zkušeným Filipem Šindelářem. Mohlo by se zdát, že po pěti zápasech s úspěšností zákroků jen nad 85 procent jeho anabáze v Česku skončí, ale opak byl pravdou.

 

Zdroj: Profimedia

Maxwell podepsal smlouvu v Pardubicích. Zprvu plnil roli dvojky, ale brzy vystrnadil dalšího cizince Roberta Kristana a stal se jedničkou. Na výborné výkony měl navázat v dalším roce. Dynamo se ale trápilo a bylo na chvostu. Vedení dávalo vinu právě americkému brankáři, který si však navzdory bídným výsledkům držel solidní čísla (91,7 % úspěšnost, 2,67 průměr gólu na zápas).

Nakonec byl vyřazen z kádru a dokonce odletěl do Kanady, ale brzy po Novém roce se vrátil do Čech a vybojoval si post brankáře číslo 1 v Mladé Boleslavi, kde setrval i pro následující rok a výbornými výkony si řekl o místo trojky v reprezentaci USA na olympiádě v Pchjongčchangu. Zatím poslední sezónu v extralize odchytal v Hradci Králové. Po rychlém vyřazení v play-off se odstěhoval do rakouského Villachu.

Související obsah

 
 

► Robert Kristan (Pardubice, 2014 - 16; Chomutov, 2016)

Po vsetínském Verličovi se druhým maskovaným Slovincem stal ostřílený reprezentant Robert Kristan, který za sebou měl zkušenosti ze Švédska či mezinárodní EBEL ligy. Angažovaly jej Pardubice, kde odchytal solidní ročník a s týmem dokráčel do čtvrtfinále, kde východočeský tým vypadl s pozdějším mistrem z Litvínova.

V další sezóně měl být znovu jedničkou, avšak brzy jej z role prvního gólmana vytlačil Maxwell. V polovině ledna se tak rodák z Jesenice přemístil k nováčkovi do Chomutova výměnou za Miroslava Kopřivu. Pirátům pomohl do čtvrtfinále. Následující rok vynechal, nakonec ještě strávil rok v Lublani.

 

Zdroj: Profimedia

 

► Danny Taylor (Sparta, 2016)

Krátkou štaci v Česku si střihl také další gólman se zkušenostmi z NHL. Danny Taylor se narodil ve Velké Británii v Plymouthu. Odtud se brzy přestěhoval do Kanady, kde se postupně propracoval až do nejlepší hokejové soutěže.

Premiéru si odbyl v Los Angeles, po letech v nižší AHL a štaci v Hamburku dostal ještě jednu šanci v Calgary, kde ve dvou zápasech nezklamal. Víc prostoru ale nedostal a přesunul se do Evropy. Působil ve Švédsku a KHL, odkud právě přišel do Sparty, kde měl před play-off zvýšit konkurenci.

V základní části odchytal sedm zápasů, tři přidal ve vyřazovacích bojích. Tam už ale zářil Tomáš Pöpperle, jehož nepřesvědčivé výkony přispěly k tomu, že vedení Sparty kanadského gólmana přivedlo. Vybičovaný Pöpperle nakonec dovedl pražský celek až do finále.

Taylor odešel zpět do chorvatského Medveščaku Záhřeb. Na rozdíl od Sparty, kde byl spíše ve stínu, chytil formu, získal angažmá v Novosibirsku a další laso z NHL. Tam nastoupil do jednoho zápasu za Ottawu a po dalším roce na farmě odešel znovu do KHL. Naposledy působil v Dinamu Minsk.

Zdroj: Profimedia
 
 

► Fjodor Kukin (Plzeň, 2015/16)

Poslední brankář třetího dílu nezasáhl do jediného zápasu v extralize. Jeho role byla výhradně epizodní. Rodák z ruského Archandělsku působil v roli trojky a chytal druhou ligu „na farmě” v Klatovech. V nejvyšší soutěži se objevil jen v pozici náhradníka a šanci dostal pouze v přípravě. Po sezóně odešel do Hodonína, kde jeho hokejová stopa končí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události