Esport

Youtuber Pepis: V Evropě se hraje na počítači, v Asii jedou mobilní hry

Youtuber Pepis: V Evropě se hraje na počítači, v Asii jedou mobilní hry
Zdroj: esuba.eu

Pepis je český hráč s vietnamskými kořeny, který se proslavil hlavně v komunitě hráčů mobilních her. Přestože svou tvorbou cílí hlavně na běžné hráče, nedávno vstoupil i do herního týmu CZC.eSuba, čímž se dostal i do většího podvědomí fanoušků esportu.

Ha „Pepis“ Tuan si založil i svůj eshop, na kterém prodává pro Čechy neznámé či neobvyklé produkty, zejména různé verze známých nápojů, sladkosti a další pochutiny. Začínal na Clash Royale, ale nyní se nejvíce věnuje hře Brawl Stars, ve které vytváří zábavná nebo naučná videa.

 

Jak ses dostal k vytváření herních videí? Jak jsi začínal? 

Hry jsem hrál od dětství a chtěl jsem sdílet svoje hobby i skrz YouTube. Můj kanál se poměrně rychle rozjel, natáčení videí mě pak začalo hodně bavit a už jsem u toho zůstal.

 

V poslední době jsi velkou osobností v komunitě mobilní hry Brawl Stars. V čem si tě hra získala?

Nemyslím si, že jsem velká osobnost! (směje se) Brawl Stars jsem začal hrát od beta verze (před oficiálním vydáním hry pozn. red.) a přišla mi časově nenáročná. Jedna hra netrvá déle než pět minut, a proto jsem si mohl hrát kdekoliv a kdykoliv. Hra mi taky připomíná trochu počítačovou MOBA hru League of Legends, jen je to taková zkrácená a hodně zjednodušená verze na jiné platformě.

 

 

Jaká je tvá fanouškovská základna? Jak vypadá takový typický fanoušek Pepise? 

Každá komunita je odlišná, ale komunitu spojuje většinou stejný zájem - u mých fanoušků je to tedy zájem o mobilní hry. Dříve jsem hrál hlavně Clash Royale, ale přechod na jinou hru pro mé příznivce nebyl nijak náročný.

 

Konkrétně Brawl Stars je skvělým příkladem, že hra může být obrovsky populární, ale esport turnajů v ní tolik není. Čím myslíš, že to je? Myslíš že se to v budoucnu změní? 

Hra budoucnost má a je jen otázka času, kdy se popularita ještě více rozšíří do Česka a Slovenska. Určitě to pomůže při zařazení do MČR (Mistrovství České republiky v mobilních hrách – pozn. red.). Světová scéna je trošku napřed oproti té české. Hra získala popularitu, jelikož do ní na rozdíl od jiných nemusíte investovat peníze, abyste zvítězili. Jedná se tak o celkem férovou hru. Ano, když chcete být opravdu nejlepší, něco investovat musíte, ale rozhodně to není tolik, jako do některých konkurenčních her. Jako řadový hráč to vnímám od vývojářů jako výborný tah.

 

Související obsah

 

Nedávno jste se spojili s týmem CZC.eSuba. Mohl bys nějak popsat, jak funguje vaše spolupráce? 

V týmu je mojí rolí spíše trenér a manažer, jelikož se hře nevěnuji naplno, abych ji mohl hrát sám závodně. Pracuji se skvělými a talentovanými hráči, kterým radím, jak mohou využít na maximum svůj potenciál a uspět tak na profesionální cestě.

 

Před několika lety jsi byl aktivní i na Twitchi, teď je to spíše YouTube. Můžeš nějak odůvodnit, proč ses rozhodl vydat touhle cestou? 

Zkoušel jsem obojí, ale je zde velký rozdíl. Na Twitchi se vysílá nepřetržitě a jedná se o dlouhé záznamy. Já se zaměřuji spíše na mobilní hry, které na dlouhé streamy nejsou tak vhodné, jako počítačové hry. YouTube je tedy pro mě přívětivější forma záznamu mých oblíbených her. Twitch také zabírá mnohem více času, který už tolik kvůli práci nemám.

 

 

Stojíš za svým vlastním eshopem. Co na něm prodáváš a jak se ti daří? Jaký vliv na něj má tvoje známá tvář a velký zásah na sociálních sítích? 

Pepis.shop jsme otevřeli teprve minulý rok a získal hodně pozornosti. Jsem sám překvapen tak vysokou podporou. Díky obrovskému zájmu se firma rozvíjí velmi rychle, začali jsme pouze sladkostmi z Asie, ale nyní nabízíme exkluzivní sladkosti a nápoje z celého světa. Nedávno jsme taktéž rozšířili sortiment na vaření a v blízké době plánujeme ještě rozšířit o asijskou drogerii. 

 

Marketingově se rozhodně soustředíme na “mileniální formu obsahu”, využíváme na maximum sociální sítě a influencer marketing. Myslím, že moje tvář neovlivňuje tolik úspěch obchodu jako můj skvělý tým lidí. Pepis.shop bude mít brzy i vlastní YT kanál, kde se budeme zaměřovat na ochutnávky jídel, video recepty či péči o krásu/pleť.

 

Teď ale zpět ke hrám. Sleduješ i jiné hry? Jaký máš vztah ke klasickým sportům? 

Určitě sleduji i jiné mobilní hry, jen je škoda, že nemají tak “dlouhou životnost” a také nejsou tolik populární v Evropě, ale spíše v Asii, kde je komunita zaměřena na mobilní hry daleko více. V Asii jsou jinak populárnější a rozšířenější mobilní hry, protože ne každý vlastní počítač. 

 

Co se týče PC her, tak mám rád CS:GO, LOL, Valorant, Fortnite, ale jsou bohužel časově náročnější, takže je už tolik nehraju. Co se týče aktivních sportů, tak sleduju fotbal, sám tolik aktivně nesportuji, ale po té karanténě by to bylo opravdu potřeba (smích).

 

Jak vnímáš vliv COVID-19 na esport a herní odvětví celkově? 

Kvůli nastálé situaci bohužel velké turnaje nejsou, ale na druhou stranu hráči mají více času hrát doma a trénovat na budoucí turnaje.

 

Související obsah

 

Jak si užíváš komentování? Je to něco, čemu bys se chtěl v rámci Brawl Stars věnovat, nebo to není úplně tvůj šálek čaje? 

Je to pro mě určitě nová zkušenost, jelikož se komentování nevěnují profesionálně, ale zatím s tím nemám problém, naopak mě to baví. Mám štěstí, že se jedná o hru, o kterou se dost zajímám a jsem rád, že tímto mohu přispět k jejímu vývoji na české scéně.

 

Na závěr. Kdybys měl pár větami nalákat někoho, kdo tě dosud neznal na svůj YouTube kanál, jaký by byl tvůj vzkaz?

Pokud někoho zajímají mobilní hry, chtěl by je hrát profesionálně nebo by se chtěl dozvědět něco o světě esportu, může se určitě mrknout na můj YouTube, kde mimo jiné najdete ještě různé zajímavosti kolem Asie - konkrétně Vietnamu odkud pocházím, takže občas tam najdete i zajímavosti ohledně asijského jídla a kultury.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události