NHL

Jágrův nejhezčí gól v NHL? Klička, stahovačky a backhendová střela!

Jágrův nejhezčí gól v NHL? Klička, stahovačky a backhendová střela!
Zdroj: Profimedia

Když dá někdo v NHL 766 gólů a je třetím nejlepším střelcem její už více než stoleté historie, je jasné, že svou nejhezčí branku bude vybírat jen těžko. U Jaromíra Jágra to ale tak úplně neplatí. Ono když vaši akci označí jako tu nej, co kdy viděla, legenda jako Mario Lemieux, těžko můžete nesouhlasit. Spektakulární trefu české osmašedesátky z prvního finále play off 1992 mezi jeho Pittsburghem a Chicagem si v rámci série návratů do historie ligy NHL Classic Games připomeneme 11. června ve vysílání Nova Sort 1 a Voyo.

Vlasatý mladík měl ve dvaceti letech na kontě jeden Stanley Cup a za sebou druhou sezónu v NHL, ve které v 70 zápasech posbíral 69 bodů.

Že se chystá něco velkého, možná někomu naznačilo už první kolo play off. Pittsburgh v něm prohrával s Washingtonem už 1:3 na zápasy, ale Jaromír Jágr ho zachránil vítěznými zásahy v utkáních číslo pět a sedm.

Ve druhém kole proti nejlepšímu celku základní části New York Rangers v čele s Messierem, Leetchem a Gartnerem přišla pohroma – Adam Graves přerazil Mariovi Lemieuxovi ruku. Tučňáci se bez svého kapitána a lídra semkli a dokázali držitele Trofeje prezidentů v šesti utkáních vyřadit.

Související obsah

Kluk ze statku v Hnidousích u Kladna zase dával důležité branky. „Ve finále divize zlomili Lemieuxovi ruku. Jarda to tehdy vzal za něj. Když jsem viděl, co sám, bez Maria, v důležitých zápasech předváděl, opravil jsem si svůj názor na něj,“ napsal později ve své biografii legendární brankář Dominik Hašek.

Zdroj: Profimedia

Boston nebyl pro rozjeté svěřence kouče Scottyho Bowmanna rovnocenným soupeřem, neuhrál ani zápas. Ve finále čekalo Chicago. Skvělý střelec Jeremy Roenick, zkušení Steve Larmer, Michel Goulet nebo Chris Chelios, v brance vycházející hvězda Ed Belfour, za kterým marně čekal na pořádnou příležitost Dominik Hašek.

Související obsah

Finálovou sérii víceméně rozhodla hned úvodní partie. Blackhawks v ní vedli 3:0 a 4:1. Po dvou třetinách ale drželi už jen nejtěsnější náskok. A v 56. minutě přišli i o něj. Vyhozený puk zachytil Jaromír Jágr v útočném pásmu u levého mantinelu. Nejprve si efektně obhodí Dirka Grahama. Chvilku počkal, až se proti němu vrhnul Brent Sutter a vychutná si ho rychlou stahovačkou. „Nejlépe se obchází hráč, který je v pohybu proti vám,“ popsal Jaromír Jágr ve své biografii Z Kladna do Ameriky.

Nova Sport 1 a VOYO vám přináší sérii památných zápasů NHL s českým podpisem:

Dalším parádním manévrem „Mario Junior“, jak se mu na jaře 1992 začalo přezdívat, vynechá ze hry krajana Františka Kučeru. Spoluhráč Shawn McEachern mu pomůže lehkým zablokováním obránce Igora Kravčuka a zbývá poslední krok – pokořit Eda Belfoura. Po přejetí přes osu kluziště se mu to povede díky bekhendové střele po ledě. „Spoluhráči se na mě sesypali a já věděl, že o tomhle gólu se bude mluvit dlouho.“

Zdroj: Profimedia

Aby také ne, když i kapitán, který onen duel třináct sekund před třetí sirénou po velkém obratu rozhodl ve prospěch Penguins, prohlásil, „Byl to pravděpodobně ten nejhezčí gól, jaký jsem v životě viděl,“ řekl Mario Lemieux po utkání k akci, kterou po sezóně vyhlásila televize ESPN gólem roku. „Sám jsem dal hodně důležitých gólů, ale vzít si puk a přejít přes tři hráče… Má skvělou stabilitu, umí zahrát jeden na jednoho, je silný, skvělý gól.“

Související obsah

Branek vstřelil Jaromír Jágr nakonec 766 a je druhým nejlepším kanonýrem historie NHL. Dalších 78 tref přidal v play off. Ta z 26. května 1992 však zůstane navždy tou s přívlastkem nejkrásnější.

Zápas NHL Classic Games, ve kterém Jaromír Jágr dal nejhezčí gól své kariéry, sledujte 11. června od 21:05 na Nova Sport 1 a VOYO.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu NHL

Důležité Události