UFC

Darren Till: Charismatický potížista mířící k titulu UFC šampiona

Darren Till: Charismatický potížista mířící k titulu UFC šampiona
Darren Till | Zdroj: Profimedia

Mnoho zápasníků má za sebou originální příběh, který předcházel jejich úspěchům v UFC. Výjimkou není ani 27letý liverpoolský rodák Darren “Gorila“ Till, který procestoval svět, poznal i prostory za mřížemi a nakonec se probojoval na vrchol MMA.

Už 26. července se hala na Zápasnickém ostrově rozezní tóny Sweet Caroline, tradiční nástupovky Darrena Tilla. 27letého zápasníka čeká duel o titulovou šanci s Robertem Whittakerem. Podívejte se na dlouhou cestu, která zápasu předcházela. 

 

 Začátky

Till začal s bojovými sporty ve dvanácti letech. O tři roky později se stal profesionálním zápasníkem thajského boxu a objížděl turnaje po celém světě. Po dvou letech začal hledat větší výzvu, než „umění osmi končetin“ a v sedmnácti navštívil MMA Tým Kaobon.„Nechal jsem ho spárovat s Terry Etimem, v té době UFC zápasníkem. Ten Tilla během prvního kola položil třikrát na lopatky, ale on vždy vstal zpět na nohy. Tak jsem ho nechal bojovat s někým jiným a zase byl na zemi,“ zavzpomínal na první setkání jeho dlouholetý trenér Colin Heron.
 

Svou houževnatostí si Till trenéra získal a začal si pod jeho vedením osvojovat MMA dovednosti. Přestěhoval se do prosté ubytovny v tělocvičně a naplno se ponořil do tréninku. Setkání s Heronem se pro něj stalo klíčovým nejen co do roviny sportu, ale i osobního života.Přesun do Brazílie

Dospívající Till mimo tělocvičnu žil divokým a nebezpečným životem. V roce 2012 se v liverpoolském baru dostal do šarvátky, během které utrpěl dvě bodné rány. Jeho trenér rozhodl, že je na čase změnit prostředí a držet nadějného zápasníka daleko od pokušení bouřlivé metropole. Darrenovi domluvil tréninkový kemp v Brazílii, který se nakonec protáhl na tři a půl roku.
 

Heron a Till spolu každý den komunikovali přes telefon. Trenér pokračoval v jeho zápasnické výchově a i na dálku našel cestu, jak svěřence posouvat o krok kupředu.
 

„Kdo je nejlepší rváč v gymu? Zítra půjdeš a pořádně mu naložíš. Ukážeš jim, že teď jsi nejlepší ty. Nevolej mi, dokud se ti nepovede,“ vzpomínal Heron, jak svého svěřence trénoval přes Atlantický oceán.
 

Druhý den mu zazvonil telefon, ze kterého se ozvalo: „Udělal jsem to, byl to skvělý trénink a vyhrál jsem.“ Till pokračoval v seberozvoji a postupně v novém prostředí dospěl. Osvojil si jazyk, našel si přítelkyni, a dokonce se v místním gymu stal trenérem.

Zdroj: Profimedia

 

Návrat do Anglie a začátky v UFC

V roce 2015 vstoupil do UFC a v debutovém zápase Wendella de Oliveiru ukončil ve druhém kole. O Vánocích roku 2016 se Till vrátil do rodného Liverpoolu s profesionálním MMA rekordem 13 výher a jedné remízy. Opět se shledal se svým trenérem a společně začali pronásledoval sen o titulu šampiona velterové váhy.

Související obsahUFC kariéra ve velterové váze

Till se postupně probojovával žebříčkem. Na cestě k titulu porazil například veterána Donalda Cerroneho či Stephena Thompsona. S bilancí 17-0-1 se utkal s tehdejším šampionem Tyronem Woodleym, ale místo titulu z klece odešel s první porážkou profesionální MMA kariéry.
 

Následovala druhá prohra s rozjetým Jorgem Masvidalem, který jej v roce 2019 nečekaným úderem vypnul ve druhém kole.
 

„Nebyl jsem na Woodleyho připravený. Přeji jim jejich úspěchy, ale pevně věřím, že jsem lepší zápasník než Woodley a rozhodně lepší než Masvidal. Myslím, že mé prohry byly osud. Byl jsem moc sebevědomý, cítil jsem se nedotknutelný. Když se na to teď zpětně podívám, jsem za to rád,“ otevřel se nyní Till na předzápasové konferenci.

Zdroj: Profimedia

 

Pobyt ve vězení

Till novinové titulky neplnil jen výkony v kleci, ale také chováním za hranou zákona. V dubnu 2019 byl Angličan se svými přáteli zadržen na Kanárských ostrovech za zdemolování hotelového pokoje a odcizení vozidla taxi služby. Taxík se svými „výtržnickými kolegy“ ukořistil v momentu, kdy jim řidič nakládal zavazadla do kufru.
 

Ve vězení tehdy strávil čtyři dny a musel zaplatit pokutu téměř půl milionu korun (15 000 liber). Nicméně v rozhovoru s Arielem Helwanim přiznal, že to nebylo poprvé, co pobyl za mřížemi.
 

Sakra Arieli teď budu znít jako kriminálník. Už jsem tam párkrát byl. Možná pětkrát šestkrát,“ smál se v rozhovoru Till. V roce 2018 strávil pár nocí za mřížemi kvůli řízení bez licence. Strážník jej zastavil, když vezl svou těhotnou přítelkyni do nemocnice.
 

O rok dříve dokonce nosil několik měsíců policejní náramek oznamující jeho polohu. Nicméně všechna jeho zadržení byla jen následkem mladistvých přešlapů.


„Nikdy jsem nebyl ve skutečném vězení, jen jsem trávil pár nocí ve vazbě. Nikdy to nebylo nic vážného. Byl jsem prostě hloupý mladý kluk,“ uvedl výtržník věci na pravou míru.

Související obsah


 

Přestup do střední váhy

Till přehodnotil svou kariéru a kvůli často problematickému shazování váhy se rozhodl přestoupit do těžší kategorie. Ve střední váze debutoval na UFC 244, kdy po tříkolové bitvě s Kelvinem Gastelumem ukořistil bodové rozhodnutí a znovu ochutnal vítězství.
 

Nyní ho čeká nová výzva, již 26. července se postaví v hlavním zápase čtvrtého galavečera na Zápasnickém ostrově bývalému šampionovi Robertu Whittakerovi. S novou výzvou přichází i nový cíl. Velterová váha je minulostí a nyní Till míří ke koruně kategorie do 84 kg.


Související obsah

Jestli porazím Whittakera, což bude jednoznačně tvrdý oříšek, jediný možný další zápas je s Israelem Adesanyou. Jediný možný zápas je titulová šance,“ pronesl se silným přízvukem na předzápasové konferenci.


VIDEO: Till před titulovou šancí musí překonat Roberta Whittakera:UFC Fight Night: Whittaker vs. Till sledujte v neděli 26. července živě od 2:00 na Nova Sport 2 a VOYO.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu UFC

Důležité Události