Kanoistika

Kajakář Dostál má nový plán: Místo olympiády chce světový rekord!

Kajakář Josef Dostál má životní formu a může ho mrzet, že ji neukáže na olympijských hrách v Tokiu, kde chtěl zaútočit na další medaile do sbírky. Hry byly o rok odloženy. A tak je tu plán B. Pokus o světový rekord!

Čeští fanoušci mají jedinečnou šanci vidět českého suveréna na republikovém šampionátu v Račicích. Ten se uskuteční od 30. července do 2. srpna a pro Dostála bude vrcholem sezony.


Mistr světa a olympisjký vítěz slibuje, že to při republikovém šampionátu pořádně rozbalí. „Formu mám výbornou. Pokud budou podmínky, rád bych na pětistovce zaútočil na světový rekord,“ slibuje Dostál. Ten dosavadní drží Němec Tom Liebscher a má hodnotu 1:35,04 a vytvořil ho loni na mistrovství světa v Szegedu.

Související obsah

Dostál samozřejmě musel překousnout zklamání z toho, že se sportovní svátek v Tokiu odložil. Nic jiného mu ale nezbylo. Dál tvrdě dře a věří, že za rok bude forma ještě lepší. „Každý rok si říkám, že mám tu nejlepší formu, ale letos to tak opravdu je, jelikož jsem zajížděl v posledních dnech traťové rekordy,“ pochlubil se úspěšný závodník.
 

Místo odložených olympijských her dostal v závodním kalendáři pro Dostála absolutní prioritu republikový šampionát. Kajakář neskrývá, že závody bere s velkou vážností a touží po tom, aby to v Račicích opakovaně cinklo. Na singlu pojede závody na 1000, 500 a 200 metrů, k tomu deblkajak 1000 metrů a pětistovku ve čtyřkajaku. „Formu se budu snažit ukázat právě na republice. Ani jsem se nepřihlašoval do všech závodů. Pojedu jich méně, ale snad hodně kvalitně,“ naznačil plány s tím, že plánuje útok na světový rekord na pětistovce. „Pokud budou podmínky, tak zaútočím,“ slíbil.

Související obsah


Dostál dobře ví, že není nač se šetřit. Šampionátem pro něj končí podivná koronavirová sezona plná omezení. „Skončíme na začátku srpna. Cíl dál je jasný. Začneme trénovat dřív, abychom se dobře připravili na sezonu další,“ poznamenal. „Kdyby bylo mistrovství světa v září, potom bychom měli dva měsíce volna, to by příprava na OH nebyla úplně kvalitní,“ doplnil.


Do Račic se pochopitelně těší i Dostálův parťák Radek Šlouf. Ten sice odmítá v souvislosti se souboji o české tituly mluvit o malé olympiádě, ale důležitost domácímu šampionátu neupírá. „Po zrušení olympiády to pro nás bude vrchol, nejdůležitější závod sezony. Pak si dáme odpočinek,“ pohlédl do nejbližší budoucnosti Šlouf.


Šlouf se do budoucna snaží hledět s optimismem. „Díky odkladu olympiády jsme dostali další rok na pilování deblkajaku. To přijde vhod, bude víc času na společné tréninky. Měla by se posunout i naše individuální výkonnost, což by mohlo mít vliv i na deblkajak,“ konstatoval.

Související obsah


S přístupem závodníků k tréninku ve složité situaci byl i trenér Karel Leština. „Kluci se ze všeho rychle otřepali a dál pokračovali v tréninku. Jeli jsme stejně, jako v předchozích letech. Pauzu si dáme až po mistrovství republiky a pak se od října začneme znovu připravovat na olympijské hry,“ říká odhodlaně. 

A jakou budou mít jeho svěřenci formu? „Uvidíme, letos nebyly závody, ale o to víc se trénovalo. Necháme se překvapit, jak to všechno dopadne. A budeme se těšit,“ dodal s optimismem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události