Fotbal

Plzeň vs. Alkmaar 25:118! Viktoria jde proti dětem, kterým uletěla střecha

Plzeň vs. Alkmaar 25:118! Viktoria jde proti dětem, kterým uletěla střecha
Zdroj: Profimedia

Co jsou zač a dá se přes ně přejít? Nizozemský AZ Alkmaar sice nemá takové jméno jako jiné zvučné nizozemské kuby Ajax, PSV Eindhoven nebo Feyenoord, ale nepodceňujte ho. Co se hodnoty kádru týče, tak je pětkrát dražší, než má Viktoria Plzeň! Budou ale peníze rozhodovat?

V uplynulé sezóně Alkmaar až do posledních chvil, než koronavirová pandemie přerušila fobalové dění, bojoval s Ajaxem o titul. V Nizozemsku však sezónu anulovali, takže nikdo netuší, jak by to dopadlo.Alkmaar každopádně v domácí lize ukázal, kde je jeho síla. Poté co se na začátku minulé sezóny opravila střecha stadionu, která nevydržela nápor větru, stal se z červenobílého týmu postrach ligy. Pouhých inkasovaných 17 gólů z 25 odehraných zápasů pasovalo tým trenéra Arneho Slota na nejlépe bránící celek. A to navzdory tomu, že v sestavě se točí zejména mladíci.

Související obsah

A právě o nich to v Alkmaaru je. V kádru je na nizozemské poměry hodně málo cizinců – jen sedm. Líheň nizozemského fotbalu tak zaujala i samotného hvězdného agenta Mina Raiolu. Muž, který otevírá dveře do velkoklubů a jehož služby využívají třeba Zlatan Ibrahimovič nebo Paul Pogba, vlastní práva hned na pět supertalentů z Alkmaaru. Jejich celková hodnota je takřka dvojnásobná oproti kompletnímu kádru Plzně.Jen namátkou: dvacetiletý obránce Owen Wijndal má odhadovanou hodnotu 11 milionů eur. Devatenáctiletý Myron Boadu a jednadvacetiletý Calvin Stengs, oba ofenzivní hráči, mají hodnotu shodně 18 milionů eur.

Související obsahPorovná-li se tržní hodnota hráčů Viktorie a Alkmaaru, vyjde skóre 25:118. Čísla vyjadřují miliony eur. Pokud tedy navíc Plzeň vyráží na hřiště soupeře, je zřejmé, kdo je favorit.

Zdroj: Profimedia

Pro Západočechy v podstatě hraje jen zkušenost. Tým je v průměru o 4 roky starší, než Alkmaar. Ale možná ještě jeden faktor by mohl být důležitý. Nizozemský tým ještě nezačal sezónu a v přípravě zrovna nezářil. Hned ve čtyřech zápasech z pěti nedal gól a počítá jen jediné vítězství, když na začátku srpna porazil Olympique Lille 2:0. Duely s Monakem, Zwolle, Utrechtem i Genkem skončily prohrou.Ještě je důležité říci, že Alkmaar je teprve prvním ze tří soupeřů, které musí Viktoria Plzeň porazit, aby si zahrála vysněnou Ligu mistrů. Třetí předkolo se hraje na jeden jediný zápas.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události