Kulturistka

Užívání steroidů stoupá, říká bojovník za kulturistiku bez dopingu Petr Vaniš

Petr Vaniš v kariéře profesionálního kulturisty získal mnoho úspěchů. K muskulaturní postavě a titulům z mistrovství světa si 22 let pomáhal anabolickými steroidy. Po letech užívání zakázaných látek na vlastní kůži poznal jejich stinnou stránku a poté, co o vlásek unikl smrti, začal o problematice dopingu otevřeně mluvit. Nyní se od nich snaží odradit mladé cvičence.

Doping, steroidy, zakázané látky či sypání. To je mnoho názvu pro jednu odvrácenou stranu profesionálního, ale i kondičního sportu. Několikanásobný Mr. Universe o ní ví své. Televize Nova jej navštívila v jeho posilovně v Sedlčanech.Dlouhodobě se kvůli anabolikům potýkal se zdravotními problémy, které zprvu přehlížel v domnění, že má situaci pod kontrolou. Několikrát skončil v péči lékařů a kvůli selhání organismu musel v roce 2012 odstoupit z prestižní Mr. Olympia. Přesto dál závodil a tlačil své tělo za hranu možností. Zvrat přišel po operaci srdce, která mu zachránila život.
 

„Zlom přišel až po operaci. Tu jsem prodělal v roce 2015,“ řekl úspěšný kulturista a dodal: „Prvně jsem se za to i styděl, že jsem kvůli anabolikům musel podstoupit operaci srdce a tajil jsem to.“

Související obsahPo třech letech stud překonal a rozhodl svou negativní zkušeností pomoci ostatním. Pustil se do projektu Čistě s PeVanem, který má za cíl očistit mládežnickou kulturistiku a fitness od zakázaných látek, neboť mnoho mladých nadšenců si na honbě za dokonalou postavou neuvědomuje riziko, které s sebou steroidy přináší.


Asi největší zdravotní problémy jsou se srdcem,“ označil Vaniš největší riziko. Infarkt však není to jediné, co může postihnout uživatele steroidů. Anabolika nezvětšují jen bicepsy, nýbrž i veškeré tkáně v těle. Tím přispívají k růstu rakovinových nádorů či ke zvětšení vnitřní orgánů, které vede k selhání organismu.

Související obsahBohužel podle Vaniše míra dopování v České republice roste. Steroidy jsou lépe dostupné a senzacechtivá společnost od kulturistů očekává nepřirozené postavy, kterých bez anabolik nelze dosáhnout. Stejně jako mladý Petr Vaniš i řada dnešních cvičenců hledá recept na postavu svých idolů v nebezpečných substancích. Navíc ve větší míře, než tomu bylo dříve.
 

„Já, když jsem byl profesionálem, měl jsem v sobě sedm zakázaných látek. Myslím, že předloni mistra republiky chytla dopingová kontrola se třinácti látkami. Takže tam je vidět, že to stoupá,“ vysvětlil Vaniš.

Související obsah

A proč jsou steroidy stále častěji využívánou zkratkou? Vaniš si myslí, že je to tím, protože svět to od sportovců žádá a je zvědavý na extremní výkony. To vytváří tlak na mladé cvičence a uzavírá je do bezvýchodné situace.


„Když budu mít 68 kg, jsem jako běžná populace. Když budu mít 100 kg, jsem monstrum. V tomhle směru je hnaný celý svět. Chce vidět, že na Tour de France ty kopce vylítnou. To samé atlet musí sto metrů vzít nepřirozenou rychlostí. Svět je uspěchaný a tímhle směrem se musí udávat i kulturistika,"
říká Vaniš.


I přes antidopingové kontroly se vrcholová kulturistika od dopingu očistit prý nedá. Vaniš se tak zaměřuje na mladou generaci a doufá, že se postupem situace zlepší i u dospělých:


„Vrcholová kulturistika se asi nedá očistit, ale to není úplně mým cílem. Tím je začít u mládežnické kulturistiky a fitness. Když to mladí pochopí, tak po deseti, patnácti letech se může změnit i dospělá kulturistika.“


Výčet úspěchů Petra Vaniše:

- 2x mistr České republiky 1998,1999
- 1. místo Mistrovství Evropy 2006
- 1. místo Mistrovství světa v organizaci NABBA 2007
- 1. první místo Mr. Universe 2008
- 1. první místo Mr. Universe v organizaci NAC 2010
-  účast na Mr. Olympia 2012

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události