Sport

Státní vyznamenání putuje i ke sportovním legendám!

Státní vyznamenání putuje i ke sportovním legendám!
Zdroj: Profimedia

Prezident České republiky Miloš Zeman u přílěžitosti oslav 28. října udělil státní vyznamenání i třem personám z oblasti sportu. Medaili dostali fotbalový trenér Karel Brückner, hokejista Václav Nedomanský a motokrosový závodník Jaroslav Falta.

I v letošním roce prezident Miloš Zeman vyznamenal při příležitosti státního svátku sportovce. Fotbalového trenéra Karla Brücknera, hokejistu Václava Nedomanského a motokrosaře Jaroslava Faltu. Zmíněným třem sprtovcům udělil medaili Za zásluhy I. stupně, oceněných bylo dohromady třicet osm.
 

Karel Brückner

Legenda českého fotbalu, fotbalový trenér a bývalý hráč převážně nižších soutěží. Jako jediný Čech je držitelem evropské ceny Spirit of Fair Play. Mezi fotbalisty i svými kolegy je velmi uznávaný a oblíbený.

Před příchodem k české seniorské reprezentaci působil v letech 1998–2001 jako trenér české reprezentace do 21 let, se kterou získal stříbro na Mistrovství Evropy v roce 2000. Jako hráč působil především v Sigmě Olomouc, kterou pak jako trenér dovedl až do čtvrtfinále Poháru UEFA, dnešní Evropské ligy UEFA.

Karel Brückner postoupil s českým národním týmem na všechny šampionáty, o které hrál kvalifikace. V roce 2004 dovedl reprezentační mužstvo k bronzové medaili na Mistrovství Evropy. Na Mistrovství světa 2006 Brücknerův tým nepostoupil ze základní skupiny. I přes tento neúspěch Brückner trenérem české reprezentace zůstal a pod jeho vedením tým ČR vyhrál kvalifikační skupinu na Euro 2008. Na jaře 2008 oznámil, že na pozici hlavního trenéra reprezentace končí. Od roku 2014 působí jako konzultant českého národního týmu.

Václav Nedomanský

Bývalý československý hokejový útočník a trenér, československý reprezentant. Jako útočník se věnoval i fotbalu. V roce 1974 emigroval do Kanadě a Spojených států a hrál slavnou NHL.

Rodák z Hodonína patřil k nejdůležitějším mužům československého hokeje. S československou reprezentací získal na světových šampionátech zlato v roce 1972, také čtyři stříbra (1965, 1966, 1971, 1974) a tři bronzy (1969, 1970, 1973). Na olympijských hrách dosáhl na stříbro v roce 1968 v Grenoblu a na bronz o čtyři roky později v Sapporu.

Podepsal smlouvu s týmem Toronto Toros z World Hockey Association (WHA), tehdejší konkurence National Hockey League (NHL). Po 3 letech přešel do NHL, kde strávil ještě 6 sezón. Na celých 5 let se usadil v týmu Detrot Red Wings, vyzkoušel si i iangažmá v New York Rangers a St. Louis Blues. 

Po kariéře profesionálního hokejisty začal pracovat jako skaut mladých nadějí, nejdříve pro Los Angeles Kings, Nashville Predators a později pro Vegas Golden Knights. Dnes ve svých 76 letech žije v Kalifornii.

Jaroslav Falta

Motokrosová ikona a jeden z nejlepších závodníků světa byl na vrcholu kariéry v 70.letech. Ve své rodině měl Jaroslav neředěnou motoristickou a hlavně závodnickou krev, a tak se po vzoru svého staršího bratra Jirky a svého strýce Jaroslava Čermáka začal věnovat motokrosu. Závodil na mistrovství světa v motokrosu od roku 1971 do roku 1982. Deset sezon startoval v seriálu mistrovství světa, osmkrát se umístil v nejlepší desítce.

Životního výsledku dosáhl v roce 1974. Tehdy v celkovém hodnocení šampionátu dokonce slavil titul, po protestu sovětské strany ho však rozhodčí odsunuli na druhé místo.

Poslední závod mistrovství světa Falta absolvoval v roce 1982, později byl zvolen nejlepším českým motokrosařem minulého století. Rodák z Rumburka dnes žije ve svých 69 letech na vesnici kousek od Prahy.


  

Zuzana Říhová, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události