Fotbal

Pokleknout kvůli rasismu? V Lize mistrů to není povinné, Anglie se bouří

Pokleknout kvůli rasismu? V Lize mistrů to není povinné, Anglie se bouří
Zdroj: Profimedia

Mnohé týmy na to neměly odvahu. Ve středečním utkání Ligy mistrů však fotbalisté Krasnodaru ukázali, že je možné mít vlastní názor. Před domácím utkáním proti londýnské Chelsea poklekli před zápasem jen čtyři hráči.

Téma o tom, zda je žádoucí zapojovat do fotbalových zápasů politická gesta řešili i čeští fotbaloví fandové po utkání národního týmu ve Skotsku. Tehdy Češi na prosbu domácích poklekli, aby vyjádřili respekt ke hnutí Black Lives Matters, které je na Britských ostrovech velmi silné. To vzbudilo pozdvižení i mezi politiky.


Ve středu v Lize mistrů v Krasnodaru ale bylo možné vidět, že hráči ruského týmu mohli mít každý svůj názor. Před úvodním hvizdem poklekli jen čtyři z nich. Hráči Chelsea ctili pořádky z Premier League, kde je poklek samozřejmostí. V soutěžích organizovaných evropskou asociací UEFA to už ale povinné není.

Zdroj: Profimedia


Krasnodar byl následně na sociálních sítích kritizován. Diskutující z Britských ostrovů však napadali i produkční tým, který zápas vysílal. „Proč nezabíráte hráče, kteří nepoklekli? Dejte na ně kameru, ať mají ostudu #BLM," ptal se jeden z diskutujících."Je šílené, jak otevřený rasismus stále existuje v tolika částech světa,“ konstatoval další.

Rusy naopak rozhořčení anglických fanoušků nepřekvapilo. "Asi se dalo čekat, co budou do světa sdělovat tihle twitteroví blogeři z Anglie. Stačí zadat „krasnodar" a „koleno“ a máte toho plný twitter," konstatoval jeden z fotbalových fanoušků z Ruska.


 

Krasnodar na konci zápasu přece jen obrazně před Chelsea poklekl, neboť inkasoval prohru 0:4.

Související obsahPodobné gesto bylo k vidění i v úterním utkání Manchesteru City s Olympique Marseille, kde hráči anglického týmu svorně před utkáním klečeli, jejich protějšci z Francie však seřazení na středovém kruhu stáli se sklopenými hlavami.

Zdroj: Profimedia


Ve Francii si pak hráči Olympique vyslechli kritiku, nicméně z tábora Marseille pak přišlo vysvětlení, že fotbalisté chtěli vyjádřit minutou ticha ve stoje úctu zavražděnému učiteli Samuelovi Patymu, který byl brutálně popraven při teroristickém útoku dekapitací, tedy odříznutím hlavy od těla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události