UFC

Procházku čekají měsíce tvrdé dřiny. Takový soupeř ještě nebyl, říká trenér

Více než tři měsíce tvrdé práce má před sebou Jíří Procházka, kterého 27. února čeká zápas s Dominickem Reyesem. Trénink a cestu k druhému vítězství v UFC s televizí Nova rozebral jeho dlouholetý trenér - Martin Karaivanov.

 Po dlouhém čekání se Procházka dočkal. V druhém zápase v UFC vyzve 30letého Dominicka Reyese (13-2), který v polotěžké váze drží druhou příčku a má za sebou dvě neúspěšné titulové šance.
Rozhovor s Martinem Karaivanovem o přípravě na nejtěžší zápas kariéry:


Bude příprava na Reyese v něčem odlišná?
"Bude. Bude v tom, že Reyes je úplně jiný styl než Oezdemir, takže do sebe musíme dostat Reyese."
 

Najdete v Jirkově zápasnické historii někoho, kdo by Reyesovi stylově odpovídal, z čeho byste mohli vycházet?
 „Ne, v podstatě všichni soupeři, pokud se nemýlím, měli stejný postoj jako Jiří. A Reyes je čistokrevný opačný gard, jiný somatotyp, jiný rychlostně a pohybově. Takového soupeře jsme ještě neměli."

Související obsah

Zmiňujete opačný postoj, jak velká je to komplikace?
„My dlouhodobě pracujeme na tom, abychom byli univerzální a mohli bojovat s obou gardů. Jiří je v podstatě střídá a dovede pracovat jak z jednoho, tak z druhého. Využívá sílu pohybu. K opačnému gardu asi tohle - dnes jsem měl s Jiřím pohybové lapy a simuloval jsem mu Reyese. Říkal mi, že dostat se na opačný gard je pro něj v tuto chvílí těžší než na normální. Máme ale dostatek času to vypilovat."
 

Čím to je, že je Reyesův postoj jiný?
„Je to tím, jak stojí a jaké má dominantní techniky. Vy musíte svým pohybem ty techniky soupeři vzít a je to o tom, aby Jiří odcházel a nabíjel si svoje zbraně.“
 

Takže bude klíčová pozice přední nohy a práce přední ruky?
„Ano, může být. Ale nejen přední ruky. Používat ty správné techniky ve správný okamžik. Ať už přebírací techniky, protiúdery nebo různé úhyby. Všechno se to odvíjí od správného postoje. Takže teď načítáme jeho opačný gard, rytmus a pak přidáme ty Teyesovy dominantní zbraně, na kterých budeme nacházet drobné chyby."

Zdroj: Profimedia

 

Vraťme se ale na začátek, máte před sebou tři měsíce práce, co vás přesně čeká?
„Teď sledujeme jeho zápasy, jeho vývoj, jak bojuje. Musíme odhadnout, kam bude směřovat jeho příprava, protože jeho tým také není úplně hloupý a budou na Jiřím hledat slabé stránky. Odhadnout s čím budou kalkulovat oni. Současně s tím nás čeká fyzická kondice, síla a hodně individuální nácviky na lapách, technik a nácviky se sparingpartnery jednotlivých situací se sparingpartnery. A pak všechno do rychlosti a na reakce.
 

Můžete nastínit Jirkův tréninkový program?
„Silově kondiční přípravu jezdí se Zdeňkem Dohnalem a Jaroslavem Hovězákem. Veškerá zbylá příprava probíhá v Jetsaam gymu, kde pracujeme na postoji, zemi a komplexním MMA."
 

A kolik má tak tréninkových jednotek týdně?
„Zhruba dvě jednotky denně. V průběhu naší cesty se všechno hodně zefektivnilo a klademe velký důraz na samotný odpočinek. Je potřeba vše oddělovat a myslet na regeneraci. Během týdne toho může nazvedat hodně v rámci silové přípravy a pak je třěba kontraproduktivní jet lapy, když se cítí unavený. Tak si dá oraz, než aby jel přes závit. Pracujeme více s momentální situací, než dodržovat plán za každou cenu."

 
A jak Jirka k tréninku přistupuje, jede všechno poctivě na 100 %?
„Jo jedeme do hloubky. Snažíme se o to, aby měl samotný trénink význam, abychom to jenom neodcvičili. Takže ano, jede na 100 %.“Tempo držíte po celé tři měsíce?

„Čím víc se blíží zápas, tím platí heslo „míň je víc.“


Nedílnou součástí jsou sparingy. Jsou zápasníci, co spárují téměř každý den a pak tací, co jen zřídka, jakou cestu razíte vy?

„Máme to rozvržený tak, že jsou čistě postojové tréninky, pak MMA i bez úderové tréninky, kdy se jede jenom zem. A pak jsou jenom sparingy. Různě to kombinujeme. Třeba se v postoji jedou reakce a pohyb, někdy se k tomu zapojí ostřejší sparing, někdy na to nevyjde čas, nebo na to není vhodná situace. A někdy se jede poziční sparing na pohyb. Záleží, jak se blíží zápas a jak kluci vstřebali techniky a dokážou je použít pod tlakem, různých situacích.
 

Takže takových těch opravdu tvrdých sparingu váš svěřenec tolik neabsolvuje?
„Ale jo, jezdíme je. Ale vždy to musí mít nějaké opodstatnění. Je to o pocitu, někdy je tvrdší týden, někdy vidím, že lidi nereagují tak, jak by měli. V takovém případě tvrdý sparing nedává smysl."
 

Související obsah

Říkal jste, že se při sparingu budete snažit napodobit Reyesův styl. Kdo ve vašem gymu nebo v ČR může napodobit jednu z nejlepších polotěžkých vah světa?
„Máme vybrané typy, ty oslovíme. Také budeme využívat naše zápasníky v gymu, aby simulovali pohyb a styl Reyese. V Jetsaamu máme dobré sparingy, ale kluci se znají. Ještě budeme hledat a dojíždět k těžkým vahám po republice."
 

Jak naučíte někoho ze svých svěřenců, aby bojoval jako Reyes?
„Ten dotyčný vždy dostane jednoduché zadání, třeba s Oezdemirem jsme měli vytipovaný lowkick z každé pozice a některé jeho nebezpečné kombinace. A ti kluci se ty kombinace snažili používat, aby to Jirkovi znepříjemnili a musel reagovat."
 

Jak to vlastně funguje, vy platíte sparingpartnerům, aby přijeli za Jiřím trénovat?
„Zatím to tak, že si vypomáháme. Že bychom zavolali čtyři partnery z Ruska, ubytovali je a za každé kolo jim dali 100 dolarů, tak to ještě nefunguje. Vím, že to tak nějak chodí v boxu, ale nejesem si jistý, jestli je tomu tak ve světovém MMA."
 

Pokud to situace dovolí, plánujete i kemp v zahraničí?
„Uvidíme, jaká bude situace s cestováním. I tuto variantu máme v plánu."
 

Kam přesně byste zamířili?
„Máme dobrý vztah s Allstars gymem ve Stockholmu. Buďto tam nebo máme ještě jednu variantu, ale tu nechci zmiňovat. Uvidímě jak se s cestováním zadaří."
 

Ve Švédsku by Procházka mohl trénovat s Gustafssonem?
Ano, je to možné. Oni se spolu znají. Alex si Jiřího oblíbil při přípravě na svůj zápas. V Allstars jsou v pohodě lidi a nemusíme mít obavy, že by nám nevyšli vstříc. Takže i Gustafsson může být jedna z variant."

pozn. Alexander Gustafsson v UFC působí přes jedenáct let a třikrát bojoval o titul v polotěžké váze.


Zmínil jste se o kondiční přípravě, o sparingu, o odpočinku, ale máte v přípravě ještě něco dalšího, netradičního?
„Hodně dbáme na psychiku. Na vyváženost tělam ,mysli a ducha. A také napojení svěřence na trenéry. Svěřenec musí vidět, že ho znáte a že vám může v rohu plně důvěřovat, a naopak i vy jemu."

Něco jako mentální koučing?
„To je trošku něco jiného. Je to spíš souhra trenérů a zápasníka v jeden organismus. Je to o tom, že víte, jak svěřenec pracuje, jaké má silné a slabé stránky, jaké rady potřebuje.“
 

Skončíme tak, jak jsme začali. Jak vidíte Reyese, jeho silné stránky?
„Jak jsem říkal, je to opačný gard. Využívá rychlou zadní ruku, ze které umí dat dvojitý až trojitý úder. Dávat si pozor na zadní ruku a nohu. Přední taky může nadělat paseku. Jsou to takové ty typické kombinace opačného gardu. Takže na to se připravit."TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu UFC

Důležité Události