UFC

Dvořáka dovedl do UFC a sám řádí v rignu! Box je koníček, říká Maršálek

Dvořáka dovedl do UFC a sám řádí v rignu! Box je koníček, říká Maršálek
Jan Maršálek s titulem WBF a při tréninku s Davidem Dvořákem Zdroj: Archiv David Dvořák, Instagram Jan MAršálek

Jan Maršálek má box jen jako koníček. Prioritou je pro něj příprava svěřenců včetně UFC zápasníka Davida Dvořáka. Přitom patří k české boxerské špičce, drží titul WBF a na kontě má letošní knokaut roku!

MSc. Jan Maršálek CSCS, přezdívány "Maršál", působí jako hlavní trenér v gymu TopAtlet. Za sebou má kariéru v MMA s rekordem 4-7, které se vzdal, aby se mohl věnovat svým svěřencům. V boxu však pokračuje i nadále a daří se mu skvěle (bilance 8-2).Zatímco připravoval Dvořáka na druhý zápas v UFC, trénoval na titulový zápas v organizaci WBF. V říjnu poslal v 9. kole na zem Fatiha Duebuese (4-1) a kromě pásu si nyní od organizace vysloužil i cenu za knokaut roku.


Podivejte se na knokaut z dílny Jana MaršálkaVelký úspěch pro český box i pro Maršálka. Titul považuje za největší úspěch kariéry, nicméně ve 33 letech se už soustředí spíše na triumfy svěřenců. Přečtěte si, jak zvláda kombinovat svou kariéru s přípravou ostatních, i jak mu box pomáhá s tréninkem MMA.Jste spíše trenér nebo boxer?

Určitě spíše trenér. Lidé mě více vnímají jako trenéra a jako trenér jsem i úspěšnější. Zápasení je spíše hobby. Nevnímám to jako profi kariéru.
 

Přitom máte kolem pasu pás šampiona…

To je fajn, že se takto daří. Dodává mi to sebejistotu v tom, že umím zvolit taktiku, vím, co kdy udělat a umím číst soupeře. I proto se se mnou radí zápasníci, které přímo netrénuji. Jsem rád, že to funguje a díky boxu získávám zkušenosti a nové techniky, které předávám na svěřence.
 

Ale třeba postoj a styl boje v postoji u MMA se od boxu liší, ne?

Je to jiné. V MMA je jiná vzdálenost. Jsou tam kopy a takedowny, takže soupeř stojí dál. V boxu máte soupeře na dotek ruky, to se v MMA neděje. Tam je to o tom, jak překonat vzdálenost a dostat se k soupeři. Přístup je zkrátka jiný.
 

Titul jste získal v říjnu, kdy jste na zem poslal Fatiha Duebuese. Je to největší úspěch vaší boxerské potažmo MMA kariéry?

Rozhodně, dokonce bych řekl, že jediný. Nikdy se mi nepodařilo vyhrát nějaký velký turnaj. S bojovými sporty jsem začal ve dvaceti letech a nikdy jsem nebyl nějaký talent. Řekl bych, že každá výhra v profiboxu v zahraničí je úspěch a toto bylo moje druhé vítezství venku.
 

WBF už má ve světě nějaké jméno. Jak prestižní titul to je?

WBF není mezi tou velkou čtyřkou (pozn. redaktora: WBC, WBO, WBA a IBF), ale je někde těsně za ní. Promotéři mi říkali, že je někde v top 10. Mají světové šampiony a nejsou to takové ty tituly, co se jen tak rozdávají. Je to titul, který si musíte nějak zasloužit.
 

Vy jste si ho zasloužil parádním knokautem v 9. kole. Nyní vám organizace udělila cenu KO roku…

Nečekal jsem ho. Zápas jsem vzal na poslední chvíli. Nebyl jsem tak připravený, jak bych chtěl. Těsně předtím jsme byli s Davidem Dvořákem v Las Vegas na zápase v UFC. Celý ten zápas jsem šetřil energii a až někdy v 6. kole jsem začal víc boxovat. Soupeři se to moc nelíbilo, začal být neopatrný a přišla dobrá rána. Povedlo se to, ale určitě svou roli sehrálo štěstí.
  

Vy jste sám zmínil, že příprava nebyla ideální. Jak zvládáte připravovat Dvořáka, klienty a k tomu sám trénovat na vrcholové úrovni?

Zvládám to, ale netrávím moc času doma. To tak holt je. Trénovat box se dá, to je jedna disciplína. Ale s MMA by to bylo horší. Dříve jsem na MMA tréninku trávil 4 hodiny denně a byl jsem vyřízený. Už tehdy jsem trénoval ostatní, ale nebyly z toho žádné peníze. Box mi stačí trénovat půl hodiny denně a stačí mi to.


Související obsah
A kdy vás čeká další zápas mezi provazy?

Jako šampion mám povinnost obhajovat jednou za tři čtvrtě roku. Mezi tím bych chtěl stihnout ještě jeden zápas, ale uvidíme. Je mi 33 let, mám nějaké zranění a už neaspiruju na to, abych se dostal na vrchol. Chtěl bych se změřit s nějakým velkým světovým jménem na velkém turnaji. Cestu žebříčkem nechám mým svěřencům.


Takže box je pro vás opravdu jen takový koníček?

Už nemám prostor, abych se dostal dál. Nehodlám omezit svou práci trenéra kvůli boxu. Například připravovat Davida je důležitější než moje kariéra v ringu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události