Olympiáda

Olympiáda v ohrožení! Lidé jsou proti. Tokio má rekordní počet nakažených

Olympiáda v ohrožení! Lidé jsou proti. Tokio má rekordní počet nakažených
Zdroj: Profimedia

Uskutečnění již jednou odložených Letních olympijských her v Tokiu je stále v ohrožení. Japonsko zaznamenalo rekord v počtu nakažených případů a průzkumy obyvatel se staví proti pořádaní her. Nejistotu vyjádřil i nejstarší člen Mezinárodního olympijského výboru.

Byť Japonsko zvládá koronavirovou krizi ve srovnání s jinými státy relativně dobře, ve čtvrtek 7. ledna zaznamenalo rekordní nárůst nakažených. Poprvé od vypuknutí epidemie počet překonal 7 000 jedinců za den a 2 447 případů bylo přímo z hlavního města.

Předseda vlády Yoshihide Suga ve čtvrtek informoval o přestupu hlavního města do nouzového stavu, který by měl trvat až do února. V druhém kalendářním měsíci by v Japonsku měla začít vakcinace.

Zdroj: Profimedia


Ve čtrvtek také správní úřady hlavního města oznámily odložení výstavního ceremoniálu olympijské pochodně. Ta měla být postuně vystavená v několika částech Tokia. Proces byl zatím odložen na konec měsíce, uvedl zpravodajský server Reuters.


Zároveň však Suga ujistil novináře na tiskové konferenci, že se olympijské hry i přes zhoršení situace uskuteční: "Jsem odhodlaný uskutečnit bezpečné hry zapojením všech možných opatření proti viru." Organizátoři her dále pokračují v opatrných přípravách pod rouškou bezpečnostních opatření.


Nicméně veřejné mínění se začíná stavět proti. V prosinci, ještě před zhoršením situace, japonské veřejnoprávní medium NHK zveřejnilo výzkum, ve kterém se většina dotazovaných obyvatel proti sportovnímu svátku ohradilo.
 

31 % respondentů by hry znovu odložilo, 32 % chce hry zrušit úplně a 27 % by hry uskutečnilo podle plánu. V říjnu oproti tomu pro pořádání her hlasovalo 40 % a jen 23 % dotazovaných chtělo hry zrušit. Na proměnu mínění kromě obavy o vlastní bezpečí může mít vliv i nárůst výdajů. Roční posunutí si vyžádalo extra 2,8 miliardy dolarů a oficiální výdaje se uváději na 15,4 miliard dolarů. Nicméně některé zprávy uvádějí náklady mnohem vyšší.

Související obsah

Hry by měly začít 23. července a trvat až do 8. srpna. O jejich realizaci začal pochybovat i Dick Pound, který v olympijském výboru působí od roku 1978. "Nejsem si tím jistý. Záleží, jak bude pokračovat šíření viru," pronesl pro BBC.


Právě Pound, nejdéle sloužící člen výboru, byl jeden z prvních, kdo v únoru 2020 předpověděl v rozhovoru pro Associated Press, že hry budou odloženy.


Pound také dříve nastínil, že uskutečnění her by pomohlo prioritní právo všech sportovců na očkování. "Je to na každé zemi. Jistě se objeví lidé, kteří budou tvrdit, že sportovci předbíhájí ve frontě, ale myslím si, že je to nejreálnější způsob, jak se posunout kupředu," promluvil o vakcinaci 15 000 sportovců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události