Fotbal

Odlišné výsledky výzkumů: Na umístění fotbalu má vliv korupce

Odlišné výsledky výzkumů: Na umístění fotbalu má vliv korupce
Ilustrační foto: míč v bráně Zdroj: Profimedia

Studie Národní sportovní agentury (NSA) o popularitě sportu mezi obyvateli České republiky vyvolala velké pozdvižení. Ostře ji zkritizovala například Ligová fotbalová federace (LFA) poté, co se fotbal umístil až na osmém místě, co do obliby sledovanosti. Studie z roku 2018 jej přitom umístila na místo třetí.

Proti nejnovějším výsledkům a metodice Národní sportovní agentury se ostře vyjádřil předseda Ligového výboru LFA Dušan Svoboda:
Určitě nejen mě zajímá, která renomovaná agentura a jakým způsobem jej zpracovala, protože označit fotbal jako osmý sport z hlediska atraktivity je poměrně diskutabilní tvrzení, pokud použiji velmi diplomatický tón. Například údaje o televizní sledovanosti, které dlouhodobě sledujeme, hovoří úplně jinak."Podle ředitele agentury Raul, která ve spolupráci se společností Kantar vydává studie o popularitě sportu, Marka Tesaře se fotbal dlouhodobě drží v Top 3. Aniž by negoval průzkum NSA, zmínil rozdílnosti, které mohly přispět k výrazně jiným výsledkům.


“V našem výzkumu selektujeme lidi, kteří nesportují nebo je sport nezajímá. V takovém připadě, když se ptáte, na atraktivitu, vám každý odpoví, že by se chtěl svést ve formuli 1, ale to není to, na co se chcete dívat, ale co si chcete vyzkoušet,“ uvedl příklad Tesař.

Související obsahProblematiku atraktivity fotbalu ještě dále rozvedl. Pro řadu lidí může ztrácet například kvůli událostem posledních měsíců jako je úplatkářská kauza kolem Romana Berbra.


“Popravdě si nedovedu představit, jak by fotbal mohl být na osmém místě. Jedině podle hodnot, které lidi sportu přisuzují. Lidé ho často jmenují jako korupční prostředí, pak bych si to dovedl představit, kdyby ta otázka směřovala tímto směrem,“ nastínil Tesař scénář, který by mohl proměnit obraz fotbalu ve veřejném mínění. "Korupce může mít vliv na jeho atraktivitu, ale neovlivní, jestli ho sledujete nebo hrajete."
 

VIDEO: Roman Berbr opustil vazební věznici

Raul vydal poslední průzkum v roce 2018. Podle něj je fotbal třetím nejsledovanějším sportem, kdy ho předehnal hokej a biatlon. Naopak studie NSA jej zařadila na až 8. místo, mezi motosport a cyklistiku. U výsledků aktivního provozování se výsledky liší také o 5 míst. Studie z roku 2018 jej zařadila na 13. místo a studie z roku 2020 na místo 17.
 

Související obsah
Nutno však podotknout, že obě studie na problematiku nahlížely podle jiných kritérií. Průzkum NSA na vzorku 5 tisíců lidí ve věku 15-65 let zkoumal míru atraktivity jednotlivých sportů. Respondenti hodnotili 105 aktivit od 1-10. Společnost Raul zkoumala na vzorku 2012 lidí ve věku 15-65 let spíše reálné chování. Rovněž první otázkou vyřadila ty respondenty, kteří nesportují nebo je sport vůbec nezajímá.
 

Tesař sám připomněl rozdílný přístup dvou zmíněných průzkumů. Nicméně na sportu číslo jedna, co do divácké popularity, se shodují. Prvenství ve sledovanosti patří hokeji. Starší studie pak za neojblíbenější aktivně provozující sport zvolila cyklistiku, zatímco novější výsledky ukázaly na bowling/kuželky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události