Běh na lyžích

V dětství viděl sníh jen na špici hory, nyní je Venezuelec na běžkařském MS

V dětství viděl sníh jen na špici hory, nyní je Venezuelec na běžkařském MS
Zdroj: Profimedia

Eduardo Arteaga je zajímavým účastníkem letošního mistrovství světa v běhu na lyžích. Tento Venezuelec viděl sníh v dětství pouze jednou na vrcholku hory a pravidelně ho začal vídat až po přestěhování do USA. Na mistrovství světa nemá žádnou šanci, přesto je z této příležitosti nadšený.

Arteaga reprezentuje Venezuelu jakožto jediný aktivní člen běžkařského týmu své země. Na mistrovství světa se kvalifikoval díky účasti na závodu v Utahu. Sníh přitom do svých 24 let viděl jen jednou.

Exotický reprezentant si moc dobře uvědomuje, že mezi světovou špičkou nemá šanci, jelikož jeho výkonnost je úplně někde jinde. Se závoděním na lokální úrovni začal až v roce 2018 a v 43 letech je v roli dědečka. Na mistrovství jsou závodníci mnohdy i o polovinu mladší.

"Nechci, aby si někdo myslel, že když neútočím na vítězné časy, je to zasměšnění sportu či této disciplíny," uvedl podle startribune.com. "Jsem velmi pokorný a také obrovsky vděčný, že se mohu mistrovství zúčastnit," říkal před šampionátem.

Arteaga už nebydlí ve Venezuele, ale se svou manželkou žije v americké Minnesotě. Běžkařské dráhy má kousek od domova, avšak cestu k tomuto sportu chvíli hledal. Poprvé se zkusil na lyžích proběhnout v roce 2011 a byl to pro něj tak otřesný zážitek, že už se nikdy více nechtěl na běžky vydat.

Související obsah

O dva roky později ho ale soused přemluvil a Arteaga se do tohoto sportu zamiloval. Časem pochopil, že jeho technika je špatná, a tak si zajistil osobního trenéra. Nyní to dotáhl až na mistrovství světa.

Bohužel první závod mu nijak dobře nevyšel. Vanezuelec, pracující v americké bance, se při sprintu na 1,5 kilometru nevyhnul ani pádu, kvůli kterému dojel na posledním místě s časem 6:05.74. Na předposledního Makedonce Petkovského přitom ztratil pouhých pět sekund.

Související obsah

Že je světová špička na úplně jiné úrovni, dokazuje čas vítěze kvalifikace i celého závodu Johannese Klaeba. V kvalifikaci zajel čas 3:00.08, tedy méně než poloviční oproti Arteagovi.

Ve světě běžeckého lyžování je to někdy velmi ostré. Elitní běžkař Bolšunov v lednu hůlkou udeřil svého soupeře a v cíli ho srazil k zemi hokejovým bodyčekem:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události