Ostatní sporty

Krásný štafetový souboj! Norsko přetlačilo Rusko, Češi těsně za desítkou

Krásný štafetový souboj! Norsko přetlačilo Rusko, Češi těsně za desítkou
Zdroj: SLČR

Česká štafeta mužů ve složení Michal Novák, Adam Fellner, Petr Knop a Jan Pěchoušek doběhla na mistrovství světa na 11. místě. Světovými šampiony jsou Norové, kteří ve finišili přetlačili ruské běžce.

První úsek rozběhl Michal Novák, který si počínal naprosto famózně a po deseti kilometrech předával na výborné třetí pozici. Druhý, stále klasický úsek, běžel Adam Fellner, který skvělou Novákovu pozici neudržel.

"Podmínky dneska byly hodně pomalé, protože ve stopě byla voda, kvůli které se pak lyže přisávaly. Nemělo smysl tlačit se dopředu a najíždět jako první do čerstvého sněhu. Sice jsme nejeli úplně pomalé tempo, ale také se nikdo ze skupiny nehnal dopředu. Jediný Rus to zkusil, jinak to bylo hodně o hledání dobré pozice a stopy, která zrovna jela," prozradil po závodě Novák.

Postupně se propadal startovním polem a do druhé poloviny závodu předával Petru Knopovi na desátém místě se ztrátou jedné minuty a šesti sekund.

Související obsah

"S čelem závodu jsem se udržel asi kilometr, neměl jsem na to, abych jel s Niskanenem, Iversenem a dalšími. Byl jsem rád, že jsem jel s Němcem, který je také dobrý klasik, ale trochu mě mrzelo, že nás dojeli Američan s Kazachem. Snažil jsem se udělat maximum, v těch dnešních podmínkách to ale bylo těžké, protože ještě zvýraznily rozdíly mezi týmy. Takže i z toho důvodu 11. místo bereme," okomentoval svůj úsek Fellner.

Knop se stále pohyboval mezi osmou až jedenáctou pozicí a pořadí se neustále míchalo. Na Jana Pěchouška tak v závěrečném úseku čekal těžký útok. Při svém premiérovém startu na seniorském mistrovství světa si nevedl ale vůbec špatně a dovezl štafetu na konečném 11. místě.

"Podmínky dnes byly brutální. Napadly asi dva centimetry nového sněhu, pod kterým byl sice tvrdší podklad, ale ten se také propadal, takže nebylo snadné srovnat se v technice. I tak se mi jelo poměrně dobře, i když ten náskok, který jsem přivezl na předávku, byl především zásluhou servismanů, kteří mi připravili skvělé lyže. Díky tomu jsem ostatním trochu cuknul a pak už to jen udržel. Jinak si myslím, že umístění do desítky by bylo dobré, ale dneska jsme do toho dali všichni všechno, na lepší výsledek to nestačilo, takže 11. místo musíme brát," přidal svůj pohled Knop.

Související obsah

"Před předávkou jsem byl trochu nervózní, protože jsem viděl, že mi to Knopík přiveze na sedmém místě. Pro mě to byl přitom první distanční závod ve světovém poháru nebo na mistrovství světa v kariéře. Proto jsem začal pomaleji, nikoho jsem před sebe nepustil, abych mohl jet svoje tempo. Nahoře jsem před sebe pak pustil Američana a Němce, kteří to začali tahat. Snažil jsem se je udržet, ale bohužel jsem se přitom zavařil a těžko jsem se z toho pak dostával, což mi neusnadnily ani ty těžké podmínky," komentoval svůj debut na mistrovstvé světa Pěchoušek.

"S klukama jsme si říkali, že bychom chtěli být do 10. místa, jedenácté je také docela dobré, akorát mě mrzí, že jsem to klukům pokazil a neudržel to aspoň do desítky, když to tak parádně rozjeli," sypal si na závěr popel na hlavu.

Závod nakonec ovládlo Norsko. To na začátku čtvrtého úseku vedlo o půl minuty a finišmanem byl Klaebo. Jenže za Rusko jen Bolšunov, který náskok norského fenoména smazal.

Rozhodovalo se tak až v posledním stoupání, ve kterém nastoupil právě Klaebo, který kopec vyskákal jak kamzík a ruského závodníka před sebe už v závěrečné rovince nepustil. Slaví tak už jedenácté zlato v řadě. Třetí dojela Francie.

Bolšunov o sobě dal vědět už při Světovém poháru, při kterém praštil svého soupeře hůlkou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události