Hokej

Základní část v číslech: Kdo ovládl týmové a individuální statistiky?

Základní část v číslech: Kdo ovládl týmové a individuální statistiky?
Zdroj: Profimedia

Základní část letošního ročníku Tipsport extraligy je u konce. Jak si vedly jednotlivé týmy? A co hráči? Kdo byl nejvíce vylučovaným hráčem, kdo zblokoval nejvíce střel a rozdal nejvíce hitů?

Týmové statistiky

Jako první se pojďme podívat na týmové statistiky. Letošní základní část ovládla pražská Sparta, která získala 108 bodů. Naopak suverénně poslední skončily České Budějovice, které posbíraly jen 33 bodů. Logicky to tak bylo i v procentuálním zisku bodů - Sparta získala 69 %, Motor pouze 21 %.

V domácí aréně se nejvíce dařilo Pražanům a Třinci se ziskem 57 bodů. Jihočeši jich získali pouze 15. I venku byla nejlepší Sparta s 51 body. A nejhorší? Opět České Budějovice s 18 body.

Sparťané byli také nejproduktivnějším celkem se 194 vstřelenými brankami. Naopak nejjméně jich dala Olomouc, pouze 105. Tým z hlavního města měl také nejméně inkasovaných branek - 116, naopak 207 jich inkasoval tým z pod Černé věže.

Související obsah

V průměru nejvíce střel na branku ale vyslal Třinec, a to hned 32,4, nejméně pak Zlín - 26,96. Naopak proti Beranům létalo nejvíce střel - 35,62 a nejméně zaměstnaní byli gólmani Ocelářů - 24,23 střel za zápas.

Třinec si zahrál také nejvíce přesilových her, celkem 238. Nejméněkrát měli početní výhodu hráči Litvínova - 160. Nejvíce branek v přesilovce ale vstřelila Sparta, která jich nasázela 48, nedařilo se Olomouci, která jich dala jen 25.

Procentuální využití tak měla nejlepší Sparta s 24 % a Olomouc byla nejslabší. Využila pouze 12,2 % všech početních výhod. Nejvíce oslabení pak čelila Plzeň, která hrála v nevýhodě hned 249x. Nejméně faulovaly Pardubice, které hrály v oslabení 165x.

Přesto nejvíce gólů v oslabení inkasoval Motor, a to rovných 50. Nejméně pak Sparta, která lovila puk ze sítě jen ve 25 případech. Pražané tak měli i procentuálně největší počet ubráněných oslabení - 87,62 %. V této statistice byla nejhorší Kometa, která ubránila 74,87 %. Sparta také nastřílela nejvíce branek v početní nevýhodě. Trefila se 12x, Motor pouze jednou.

Na vhazování byl nejlepším tým Liberec, který vyhrál v průměru 58,35 % buly, nejhorší Zlín s 45,76 %. Nejvíce do těla hrály Vítkovice, které rozdaly 504 hitů, zatímco Karlovy Vary pouze 263. To jde ruku v ruce i s trestnými minutami. Těch měl nejvíce opět ostravský celek - 775, nejméně pak Brno - 473.

Individuální statistiky 

A kdo ovládl individuální statistiky? Nejvíce bodů posbíral Peter Mueller z Komety, který zapsal 64 bodů (29+35). Logicky tak je také nejlepším cizincem soutěže. Nejlepším střelcem pak byl třinecký Matěj Stránský s 33 góly a nejlepším nahrávačem jeho spoluhráč Martin Růžička, který připravil 44 branek svého týmu.

Nejproduktivnějším obráncem pak je další hokejista Třince. Martin Gernát zapsal 41 kanadských bodů (13+28). Juniorům vládl plzeňský Filip Přikryl s 13 body (10+3).

Související obsah

Nejvíce střel na branku vyslal českobudějovický Zdeněk Doležal, který branku soupeře ohrozil hned ve 203 pokusech. Nejvyšší procentuální úspěšnost střelby měli tři hráči - František Formánek z Pardubic, Vít Jiskra z Karlových Varů a Jiří Fronk z Litvínova. Všichni 50 %, i když prvně dva jmenovaní vystřelili pouze dvakrát a třetí šestkrát.

V přesilových hrách se střelecky nejvíce dařilo sparťanovi Michalu Řepíkovi a Peteru Schneiderovi z Brna. Oba nasázeli 11 branek. Nejvíce bodů v početní výhodě zapsal Schneiderův spoluhráč Petr Holík - 27.

Specialistou na oslabení byl plzeňský Petr Straka, který vsítil hned tři góly. Nejvíce vítězných gólů zapsal, v článku již zmíněný, Matěj Stránský. Svým gólem rozhodl zápas v devíti případech.

Zdroj: profimedia.cz

Statistiku plus/minus ovládl Martin Jandus ze Sparty, který skončil nakonec na +28, naopak nejvíce záporných bodů zapsal českobudějovický Ivan Lytvynov, který se zastavil na čísle -27.

Na trestné lavici odseděl nejvíce času mladoboleslavský Martin Ševc, který si vykoledoval 110 trestných minut. A kdo byl nejvytěžovanějším hráčem? V průměru strávil nejvíce času na ledě liberecký obránce Ladislav Šmíd.

Další statistika, které jsme se podívali na zoubek, je vhazování. Nejvíce jich vyhrál Patrik Poulíček z Pardubic. Uspěl v 572 pokusech z 995 buly. Z pravidelních účastníků vhazování má ale nejlepší bilanci Tomáš Filippi z Liberce, který vyhrál 63,97 % buly.

Nejvíce bodyčeků rozdal Richard nedomlel z Hradce Králové. Hned 102x trefil svého soupeře čistě tělem. Nejvíce střel soupeře zblokoval brněnský Michal Gulaši - 112. Ten ovládl také Radegast index celé sezóny s 208 body.

Zdroj: Profimedia

Brankářské statistiky 

Poslední, na koho se podíváme, jsou gólmani. Statistikám kraloval Petr Kváča hájící branku Bílých Tygrů. Procentuální úspěšnost měl 92,46 % a měl také nejmenší průměr inkasovaných gólů na zápas - 2,07. Vychytal také nejvíce výher ze všech brankářů - 26.

Gólmani se ale také občas zapíšou do statistik přihrávkou. Hned čtyři zapsal Dominik Frodl z Plzně. Toho ale letos jednoznačně překonal karlovarský Filip Novotný, který se dokonce prosadil gólově. Tentýž gólman byl ale také nejtrestanějším z celé soutěže. Zapsal hned 12 trestných minut.

Čistých kont si nejvíce připsal Matěj Machovský ze Sparty, který nedostal gól hned pětkrát. Zajímavostí jsou také statistiky nájezdů. Největšímu počtu čelil Denis Godla z Litvínovu. Jelo se na něj 44x. A inkasoval také nejvíc branek - 13. Naopak stoprocentní bilanci má Vladislav Hrabal z Karlových Varů, který z deseti nájezdů nepustil ani jeden.

Nejlepší tým letošní základní části uspořádal další ročník akce Sparta vzdává hold:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události