Basketbal

Ony si klekají? Nakopejte jim zadek! Komentátor uletěl, omluvil to cukrem

Ony si klekají? Nakopejte jim zadek! Komentátor uletěl, omluvil to cukrem
Zdroj: Repro Twitter @clayhorning

Obrovský trapas se stal v americké Oklahomě během přímého přenosu ze zápasu středoškolských basketbalových dívčích týmů. Jeden z komentátorů hned v úvodu pronesl rasistickou poznámku, za kterou sklidil vlnu kritiky.

Celý incident se odehrál během hymny. Komentátoři oficiálního streamu odprezentovali úvod a zapomněli, že zvuk stále běží a byla tak zachycena rasistická slova jednoho z nich Matta Rowana.

Hráčky Midwest City před kláním s Norman High School poklekly a to Rowana více než překvapilo. "Ony si klekají? Zas*aní ne*ři," pronesl se zjevným znechucením v hlase.

"Doufám, že jim Normanky nakopou zadky," dodal a netušil, že se jeho proslov s rasistickým podtextem následně stane virálním. 

Celé prohlášení samozřejmě otřáslo celým basketbalovým prostředím. Takové poznámky do sportu ani běžného života nepatří a Rowan se za to také ocitl na pranýři.

Cílem posměšků se poté Rowan stal i díky svému omluvnému prohlášení. "Trpím diabetem 1. typu a během hry mi stoupl cukr," oznámil.

"I když neomlouvám své poznámky, tak není neobvyklé, že když mi stoupne hladina cukru, jsem poté dezorientovaný a často říkám věci, které nejsou vhodné a zároveň mohou někomu uškodit," doplnil.

"Věřím, že kdybych měl cukr v normálu, tak strašná prohlášení bych neřekl," vysvětlil.

Související obsah

Pokleknutí se stalo symbolem boje za rovnoprávnost a rozšířilo se do mnohých koutů světa.

Basketbalová asociace oklahomských středních škol (OSSAA) stejně národní asociace se za nevhodná slova omluvily a odsoudily slova komentátorů, kteří byli postaveni mimo službu a s vysílací společností byla rozvázána smlouva.

"Rovněž se hluboce omlouváme studentům, jejich rodinám a celé komunitě za to, že během vysílání byly vyjádřeny takové ignorantní a škodlivé komentáře," stojí v prohlášení Národní federace středoškolských asociací.

Rasismus zasáhl i do zápasu LIgy mistrů. Nevhodně se vyjádřil jeden z rozhodčích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Basketbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Tatum se blýskl 41 body a pomohl Bostonu k výhře

Americký basketbalista Jayson Tatum zazářil v nočním zápase NBA, když v dresu Bostonu nasázel 41 bodů. Pomohl tak k výhře nad Charlotte Hornets 140:129 po prodloužení. Tomáš Satoranský se v dresu New Orleans Pelicans na palubovku nedostal a pouze sledoval výhru svého týmu 107:98 nad Minnesotou.

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma s Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.