Zimní sporty

Ledecká chce další medaile. Trénink s Jágrem? Hraju NHLko a věřím si!

Česká obojživelnice Ester Ledecká má za sebou další fantastickou sezónu. V té další se hodlá posunout ještě dál a dosáhnout na absolutní lyžařský vrchol.

Další úspěšná sezóna je u konce a začíná tvrdá příprava na tu novou. Ledecká dře, byla dokonce běhat schody na pražské Letné a věří si, že bude dál sbírat vavříny.

"Věřím tomu, že jedou velký glóbus na lyžích získám. Není ale důvod se kvůli tomu vzdávat snowboardu," říká odhodlaně 

"Spousta lidí si říká, co vlastně ještě chci. Já ale chci dál vyhrávat a získávat další medaile," říká Ledecká, kterou těší i to, že i v této těžké době může díky organizaci FIS dělat to, co jí baví.

Na sjezdovkách mnohokrát jezdí sama. "Je mi líto o tom mluvit, protože si sjezdovky mohou lidé užívat málo. Je to smutné, že ty krásné hory jsou prázdné. Doufám, že se to do příštího roku uvolní a budeme se moci svézt na svahu všichni," věří.

Sezóna byla dlouhá. Stihla jste si už oddáchnout?

Já to mám tak, že během sezóny moc neděláme fyzičku v tak velké míře, protože trénujeme na svazích. Po příjezdu do Prahy jsem se těšila na to, že "do toho budu bušit jiným způsobem". Šli jsme na letenské schody a tam mě trenér doslova umořil. Odpočinek moc nemám, protože se zase přihlásila škola a začala jsem se učit.

Jak byste zhodnotila s krátkým odstupem času letošní ročník?

Byla to sezóna zajímavá, ale celkově si myslím, že dopadla výborně. Musím poděkovat celému týmu, který se o mně bezvadně postaral, i mamce a tátovi, kteří se mnou jezdili. Mám nového trenéra Franze Gampera, což mi hodně pomohlo. Jsem ráda, že to vypadá, že budeme spolupracovat i příští rok. Bylo to v rámci celosvětové situace trochu krkolomé. Jsem vděčná za to, že FIS má "koule" a dokázal to zvládnout. I když nemáme diváky na závodech, tak za mnou pořád stojí a toho si vážím.

Související obsah

Existuje nějaký moment v sezóně, na který budete nejvíc vzpomínat?

Sezóna byla pestrá a vzpomínek je tolik, že bude těžké vypíchnout jen jednu, ale hodně často se budu vracet k tomu, jak jsme začali spolupracovat s Franzem Gamperem.

K příští sezóně. Lyžaře čekají změny, vrací se zpět kombinace závodů, jak tomu bylo zvykem dřív. Chystáte se tedy kopírovat v rámci toho program a rozšířit portfolio disciplín?

Nevím, jak se na to dívají fanoušci, ale já to miluji, když se jeden den jede sjezd a potom slalom. Je to pestré a ukáže se tam, kdo opravdu umí lyžovat a je "multifunkční lyžař". Budu se jich snažit odjet co nejvíc, ale bude záležet na to, jak to bude vycházet i se snowboardem.

Zdroj: Profimedia

Příští rok je olympijský. Chystáte se víc zapojit do snowboarodvých disciplín, tak jak tomu bylo zvykem dříve?

Neměla jsem letos v plánu, že pojedu tak málo závodů na snowboardu, protože nikdo nemohl čekat, že se zraním, ale to se stává. Původně jsem chtěla sedm snowboardových závodů, akorát okolnosti tomu nepřály. Cítila jsem se výborně připravená na závody a o to víc mě mrzelo, že jsem to nemohla prodat.

Sezóna vám nakonec skončila kvůli povětrnostním vlivům předčasně. Jak jste to viděla?

Mrzí mě, že závody zrušili, ale je to stále outdoorový sport a tam občas ty podmínky nejsou vždy ideální. Já jsem si místo toho nakonec užila skvělý freeride na prkně. 

Související obsah

Máte v hlavě, jak v olympijské sezóně kombinovat snowboard a lyže?

V týmu jí nazýváme "čínský přáteláček". Plán bude vyplývat z toho, jak nám naplánují závody. Pak se rozhodneme, v jakém poměru budeme objíždět závody a abych na ně měla formu. Mám kolem sebe obrovský tým, který mi to skvěle naplánuje.

Mohla byste vysvětlit, proč "čínský přáteláček"?

My jsme už předtím říkali "korejský přáteláček". Nikdy to pro nás nebyla olympiáda. Za každé slovo "olympiáda" jsme platili deset euro do takové krabičky. Vydělali jsme spoustu peněz a chtěla bych to zavést znovu, protože bylo dost peněz na zmrzlinu a čokoládu (smích).

Ledecké se povedlo i mistrovství světa, od medaile jí dělily jen setiny:

Byly vám doručeny vzácné brusle Jaromíra Jágra a vše bylo rozšířeno o možnost společného tréninku. Cítila byste se na trénink s ním?

Jakmile jsem tuto zprávu obdržela, že by Jarda svolil k tréninku, tak jsem započala okamžitou přípravu. Nejdřív jsem dlouho hrála NHL na playstationu a poté jsem dostala kolečkové brusle na přípravu. Už jsem byla třikrát na kolečkových bruslích, abych se úplně neztrapnila. Těším se a připravuji se na to pečlivě. Doufám, že mě pak nasadí i do zápasu (smích).

Mohla byste vypíchnout, jaká byla největší zkušenost z letošní sezóny?

Nejde vypíchnout jen jedna. Každý závod mi něco dal, naučila jsem se spoustu věcí, začala jsem si psát poznámky ke každému závodu. Člověk si pak staví sebedůvěru a dovolí si jet některou stopu agresivněji. Věřím, že se z toho poučím i do dalších ročníků.

Související obsah

Jak jste spokojená s Franzem Gamperem. Jak byste ho jako trenéra zhodnotila?

Franz je Ital, takže je daleko otevřenější k ženám (směje se). Ne jen ke mě. Je šarmantní a své charisma trousí po kopci. Vypadá pořád na padesát a ženský po něm jedou. Možná je to tím, že má italskou povahu. V tom, jak mi radí, od Ondry Banka tolik rozdílu není, protože oba mají řadu zkušeností. Doptávám se na všechno, co mě zajímá a chci načerpat co nejvíc. Těším se na přípravnou sezónu, kdy máme prostor hodně zapracovat i na technice a dobře otestovat lyže.

Na mistrovství světa juniorů v Krasnojarsku měli Češi velké úspěchy. Sledovala jste to a těší vás, že máme úspěšné mladé závodníky?

Upřímně, moc jsem to nesledovala, protože mám dost práce sama se sebou. Samozřejmě, informace se ke mě donesou. Mám v týmu Miloše, což je moje informační centrum. Jsem vděčná za to, že to holky a kluci takhle zvládli. Je skvělé, že máme takovou základnu. Jsem od toho odtržená, ale připadalo mi skvělé, že se jim tak daří a těším se, že budeme závodit společně.

Zdroj: Profimedia

Jak hodnotíte souboj o velký křišťálový glóbus, kde nakonec triumfovala Petra Vlhová?

Je senzační, že máme tak vyrovnanou špičku, že několik závodnic může reálně bojovat o první místo a je to o to zajímavější i pro lidi. Vnitřně si přeji, že až se dostanu do situace, že budu moci o velký glóbus bojovat, že to bude jednozančnější, abychom s tím neměli všichni takové nervy. Nemůžu ale zaručit, že to takhle půjde (smích). Obě holky (Gutová i Vlhová) odváděly skvělé výkony a glóbus si zasloužily. Pro Laru, a vlastně i pro mě, byla smůla, že se zrušily dvě rychlostní disciplíny, což by jí v celkovém hodnocení hodně pomohlo. Je to outdoorový sport a my s tím nic neuděláme.

V minulých letech bylo standardem, že jste jela nějaký FISový závod. Plánujete něco podobného i letos? Třeba mistrovství republiky?

Zatím to bohužel nevypadá, protože všichni moji trenéři jsou proti. Na mé úrovni nikdo tyto závody nejezdí a když jsem to říkala Franzovi, tak se mi vysmál. Já sama si nedovedu představit, že by se ho třeba Svindal zeptal, jestli může jet ještě na nějaký FISový závod. Vůbec tomu nerozumněl a chtěl po mě nějaké vysvětlení. Já jsem mu odpověděla, že mě prostě baví závodit, ale to mu jako argument nestačilo, takže mi řekl, že mi udělají takový závod na tréninku. Že mi udělají časomíru, dají mi i číslo, ale že se bude trénovat (smích). Teď ve mně ale ještě doznívá tato sezóna a možná se během pár dní rozhodnu, že někam pojedu i sama. Pak sice asi bude velká hádka s trenéry, ale zase budu šťastná a to za to stojí.

Související obsah

Počítáte dál s tím, že váš realizační tým bude fungovat ve stejné sestavě, jako dosud?

Záleží to i na nich. Ještě jsme se o tom nebavili, ale určitě si sedneme, zhodnotíme sezónu a pak se to udělá podle toho, co chci já (smích). Přijdeme na to, jak by se to dalo udělat lépe a uvidíme, kdo se mnou bude chtít spolupracovat dál. Já jsem s tímto týmem spokojená.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Zimní sporty

Důležité Události