Sport

Sportovní osobnosti apelují na vládu: Vraťte dětem tréninky!

Sportovním osobnostem napříč sporty začíná pomalu docházet trpělivost a apelují na vládu, aby konečně povolila dětem sportovat. K situaci se vyjádřil trenér hokejové reprezentace Filip Pešán, volejbalového národního týmu Jiří Novák, bývalý hráč NBA Jiří Welsch, další bývalý basketbalista Michal Ježdík a také Pavel Horváth.

"Zákaz organizovaného tréninku dětí a mládeže má na jejich zdravotní stav špatný vlil. Děti tloustnou, protože nemají dostatek pohybu a čím dál více času tráví u svých telefonů a tabletů," ví Filip Pešán.

"Postupně tak ztrácí o sport zájem. Celá situace je neudržitelná a myslím si, že do budoucna za ní celá generace tvrdě zaplatí. Většina rodičů nemá možnost zorganizovat pro své děti dobrý trénink. Mám doma osmiletého hokejistu a šestiletou lyžařku a vím, jak těžké je udržet děti u sportu a vymyslet jim nějaký sportovní program. Děti už nebaví běhat samotné po lese a stýská se jim po jejich trenérech a kamarádech z týmu," pokračuje reprezentační kouč.

Související obsah

Jiří Welsch pak upozorňuje, že i když je zákaz sportování, lidé si stejně najdou cestu. "Zdivočelé aktivity skupin jsou další věcí, kterou musíme řešit. To, že je amatérský sport zakázaný, neznamená, že se nesportuje. Lidé napříč všemi generacemi se shlukují na venkovních hřištích a pláccích a neřízeně sportují," přidává svůj pohled na věc.

"Zapojením trenérů a pravidelného antigenního testování by celou věc usnadnilo," doplňuje Welsch. Michal Ježdík zase upozorňuje na to, že děti jsou naše budoucnost a nemělo by se na ně zapomínat.

"Postupně, bezpečně a s trenéry. Rádi bychom postupně otevřeli amatérský sport s předem danými pravidly. Bezpečně znamená s antigenním testováním a za přítomnosti trenérů, kteří kontrolují a dodržují metodiku. Nesmíme zapomenout, že děti a mládež tvoří přibližně 20 procent naší populace, ale jsou sto procent naší budoucností," říká trojnásobný trenérský mistr české basketbalové ligy.

Jiří Novák, trenér české mužské volejbalové reprezentace zase lobuje za to, aby se dalo sportovat alespoň venku. Navíc ve volejbale taková nákaza podle něj nehrozí.

Související obsah

"Volejbal se dnes řadí mezi halové sporty, ale každý ví, že první krůčky jsme podnikli venku na antukovém nebo pískovém plácku. Nám volejbalistům sportování venku koluje v žilách. Tam vznikly úplné začátky. Jsme bezkontaktní sport, takže venkovní sport nemá žádná rizika," prozradil trenér.

"Vláda nás žádá o zodpovědnost a obezřetnost. Tak ať nám ale věří a zodpovědnost přenese na nás. Sportování venku bude organizované a pod kontrolou. Nechte nás sportovat! Sportování venku je bez rizika," vyzývá Novák.

K celé situaci se vyjádřil také bývalý fotbalista Pavel Horváth, který dává za příklad zahraničí. "Moje informace z ostatních evropských zemí, ať už je to Švýcarsko, Belgie, Holandsko, Polsko nebo Maďarsko, jsou takové, že děti trénují buď skupinově, nebo hromadně. Vše pod vedením trenérů."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události