Fotbal

České týmy jsou v Evropě nasazené, Sparta fandí Midtjyllandu. Co dál?

České týmy jsou v Evropě nasazené, Sparta fandí Midtjyllandu. Co dál?
Zdroj: Facebook Slavie Praha, Sparty Praha, Jablonce, Slovácka a Plzně

Český klubový koeficient se propadl až na sedmnáctou pozici, což znamená nepříliš pozitivní vyhlídky ohledně počtu týmů v evropských pohárech pro následující sezony. Příští rok je tedy třeba pořádně zabrat. Dobrou zprávou je, že v úvodních předkolech by měly být všechny české kluby nasazené. Jen Sparta ještě musí počkat na dohrání dánské nejvyšší soutěže. Podívejme se, jaké vyhlídky české kluby mají:

Slavia Praha

Nejlepší pozici má z českých klubů mistrovská Slavia, která se v aktuální sezoně dokázala dostat až do čtvrtfinále Evropské ligy. Jako vítěz české nejvyšší soutěže začne ve třetím předkole Ligy mistrů, kde bude nasazena. Možnými soupeři by měly být tyto týmy, jen je třeba zdůraznit, že seznam ještě není oficiální: Ludogorec, Kluž, Malmö, Legia Varšava, Sheriff Tiraspol nebo maďarský Ferencvároš. 

V případě postupu by sešívaní byli nasazení i v play-off. Kdyby však na některého ze soupeřů nestačili, zahráli by si čtvrté předkolo Evropské ligy, kde by pochopitelně měli také výhodnější pozici. Kdyby neuspěli ani tentokrát, zamířili by do základní skupiny Konferenční ligy, což znamená, že evropské poháry mají svěřenci trenéra Trpišovského jisté.


Související obsah

Sparta Praha

I Sparta má velkou šanci, že druhé předkolo Ligy mistrů v nemistrovské části odehraje jako nasazený tým. Potřebuje k tomu ale to, aby Kodaň neskončila v dánské lize na druhém místě. Na to momentálně ztrácí před posledním kolem dva body, ale druhý Midtjylland má výrazně lepší skóre. Sparťané tak budou v pondělí večer nejspíše fandit týmu, který Slavii vyřadil z této sezony Ligy mistrů, aby doma proti Aarhusu uhrál alespoň bod. Zajímavou informací je to, že právě z Aarhusu by měl v létě do Sparty přijít obránce Casper Hojer. 

Pokud by se podařilo být mezi nasazenými pro druhé předkolo, čekaly by nejspíš Spartu tyto týmy: Rapid Vídeň, Galatasaray Istanbul nebo již zmíněný Midtjylland. V následujícím předkole by už Sparta nasazena nebyla, takže by na ni čekaly výrazně těžší váhy. V případě neúspěchu ve druhém předkole by Sparta zamířila do třetího překola Evropské ligy, z něhož by šla podle výsledku do čtvrtého předkola téže soutěže, nebo čtvrtého předkola Konferenční ligy. Což v podstatě znamená, že k jistotě účasti v pohárové Evropě, musí svěřenci Pavla Vrby zvládnout alespoň jedno předkolo.

Jablonec

Jablonec budou dost možná čekat stejní soupeři jako Spartu. Sice papírově patří mezi nasazené týmy, ale v nemistrovské části třetího předkola Evropské ligy by změřil síly s týmy, které neuspějí ve druhém kole kvalifikace Ligy mistrů, což se zatím papírově jeví právě na Rapid Vídeň, Galatasaray Istanbul a Midtjylland (zde se situace může ještě změnit, stejně jako u Sparty, pokud by na druhém místě v Dánsku skončila Kodaň, nebo Brondby)

Související obsah

Pokud by Jablonec přes toto předkolo postoupil, čekalo by ho čtvrté předkolo Evropské ligy, kde by byl taktéž nenasazený, ale už by měl alespoň jistotu Konferenční ligy. V případě vypadnutí ve třetím předkole by musel zvládnout čtvrté předkolo Konfereční ligy. Aby si zahrál příští rok skupinu, musí stejně jako Sparta alespoň přes jednoho soupeře přejít.

Slovácko a Plzeň / Liberec / Pardubice

Nejtěžší pozici budou mít týmy hrající pouze předkolo Konferenční ligy. Z nich je nyní známé Slovácko a o druhém z nich se rozhodne z trojice Viktoria Plzeň, Liberec a Pardubice. Nejblíže je tomu zatím Plzeň, které stačí jeden bod proti Opavě. Ať už to dopadne jakkoli, oba týmy by měly být ve druhém předkole Konferenční ligy nasazené, a to hlavně díky národnímu koeficientu.


Související obsah

Počet možných soupeřů je ale opravdu široký. Ze zmíněné čtveřice českých týmů by ale ve všech předkolech byla nasazena pouze Viktoria Plzeň. Slovácko a případně Liberec s Pardubicemi by byly ve třetím a čtvrtém předkole nenasazení. Tak jako tak potřebují k účasti v evropských pohárech překonat hned tři předkola a ani jednou nezaváhat, což není úkol věru jednoduchý.

Finále letošní Evropské ligy se bude konat v Gdaňsku. Podívejte se, na co se hráči můžou těšit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události