Hokej

Draftová loterie NHL: Losují se jen dvě místa, ve hře je i Seattle Kraken

Draftová loterie NHL: Losují se jen dvě místa, ve hře je i Seattle Kraken
Zdroj: Profimedia

V noci ze středy na čtvrtek proběhne draftová loterie NHL. Bude tedy jasno, kdo si letos bude vybírat jako první z nadějných mladíků. Letošní novinkou je snížení počtu losovaných pozic na dvě a zařazení nového celku Seattle Kraken.

Draftová loterie je nedílnou součástí draftu NHL. V něm si kluby každoročně vybírají hráče se kterými budou mít právo podepsat smlouvu. Pořadí je určeno podle umístění od nejhoršího k nejlepšímu týmu, ale první dvě pozice v prvním kole jsou určené v loterii, do které jsou zařazené všechny týmy, jež nepostoupily do play-off.

Právě dvě losované pozice jsou novinkou letošního draftu, až do loňska se losovala první tři místa.

KDY A KDE?

Draftová loterie proběhne v noci ze středy na čtvrtek v jednu hodinu ráno. Losovat se bude v americkém New Jersey. Samotný draft začne 23. července taktéž v New Jersey a bude se podruhé v řadě konat formou videokonference.

KDO JE V OSUDÍ?

Šanci získat první nebo druhý výběr bude mít všech patnáct týmů, které nepostoupily do play-off a Seattle Kraken, jenž od příštího ročníku rozšíří NHL. Žádný z těchto týmů svůj výběr v prvním kole nevytrejdoval. Jedinou výjimkou je Arizona.

Ta loni porušila pravidla, když mladíky dostupné pro draft testovala soukromě, což mají týmy zakázané. Ze trest jí byla odebrána loňská volba v druhém kole a letošní první výběr. Pokud by byla tedy vylosovaná Arizona, losovalo by se znovu.

Související obsah

JAKÉ JSOU ŠANCE?

Šance na vylosování jsou nejvyšší pro nejhorší celek sezony, naopak týmy, které se do play-off jen těsně nedostaly, mají šance nejnižší. Seattlu byla přidělená stejná šance jako třetímu nejhoršímu celku New Jersey.

Procentuální šance týmů na vylosování:

1. Buffalo Sabres, 16,6 %
2. Anaheim Ducks, 12,1 %
3. Seattle Kraken, 10,3 %
4. New Jersey Devils, 10,3 %
5. Columbus Blue Jackets, 8,5 %
6. Detroit Red Wings, 7,6 %
7. San Jose Sharks, 6,7 %
8. Los Angeles Kings, 5,8 %
9. Vancouver Canucks, 5,4 %
10. Ottawa Senators, 4,5 %
11. Arizona Coyotes, 3,1 %
12. Chicago Blackhawks, 2,7 %
13. Calgary Flames, 2,2 %
14. Philadelphia Flyers, 1,8 %
15. Dallas Stars, 1,4 %
16. New York Rangers, 1,0 %

NEJVĚTŠÍ FAVORITÉ DRAFTU

Letošní draft bude velmi specifický v tom, že většina soutěží byla omezená nebo úplně zrušená, takže skauté neměli tolik příležitostí vyhodnotit, který hráč je nejlepší.

Jedničku draftu je většinou snadné uhodnout i rok předem, ale letos je favoritů mnoho. K těm největším patří kanadský obránce Owen Power, jenž nyní hraje na mistrovství světa. Ze světového šampionátu patří mezi favority i americký útočník Matthew Beniers.

Související obsah

Zapomenout by se nemělo ani na kanadského centra Masona McTavishe, švédského křídelníka Williama Eklunda, jenž byl letos nejlepším nováčkem švédské ligy nebo na Lukea Hughese, který má v NHL už své dva starší bratry. Na Slovensku budou jistě sledovat i kanadského obránce Brandta Clarka, jenž hrál letos za Nové Zámky a rovněž patří k favoritům.

ZMĚNY PRO PŘÍŠTÍ ROK

Letošní změnou bylo zredukování počtu losovaných pozic ze tří na dvě a další dvě změny budou platit od příští sezony. Nově se žádný tým nebude moci posunout o více než deset pozic nahoru.

Související obsah

Druhou změnou bude, že týmy, které vyhrají první volbu, nebudou následujících pět let zařazené do losování o první místo. Všechny týmy ale začnou s čistým štítem, takže pokud letos Buffalo získá první výběr, bude ho moci získat i příští rok.

Nejvyšší šanci na vylosování má Buffalo. Tomu se letos vůbec nedařilo, což podtrhuje toto nepovedené střídání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události