MS v hokeji 2021

Kanada chystá odplatu za Bratislavu, ve finále vyzve opět Finsko

Kanada chystá odplatu za Bratislavu, ve finále vyzve opět Finsko
Zdroj: koláž tn.cz / Profimedia

Vrchol mistrovství světa je tady! Podruhé v řadě se ve finále potká Kanada a Finsko, kteří se ve stejné části turnaje potkali i v Bratislavě 2019. Kanadu lze nazvat jako strážce zlatého hattricku.

Cesta turnajem

Kanada měla do finále velice trnitou cestu, ale ukázala svou sílu a odhodlanost. Javorové listy postoupily do play-off s pomocí Německa, ale následně již další pomoc druhých nepotřebovali.

Ve čtvrtfinále byla Kanada jasným outsiderem a favorizované Rusko nakonec srazila až v prodloužení, kde udeřila hvězda turnaje Andrew Mangiapane. Stejný hráč v semifinále srazil v zámořském derby tým USA.

Čtvrtfinále: Rusko – Kanada 1:2pp.

Branky:
35. Timkin (Orlov, Kameněv) – 46. Henrique (Brown, Comtois), 63. Mangiapane (Stecher)Semifinále: USA – Kanada 2:4

Branky:
18. Blackwell (Wolanin, Labanc), 44. Chmelevski (Rooney, Mackey) – 3. Pirri (Walker, Paul), 25. Mangiapane (Brown), 41. Mangiapane (Brown, Kuemper), 60. Danforth (Paul)

Související obsah

Finsko se opět ukazuje jako velice defenzivní tým a bez hvězd NHL připomíná tým z roku 2019, který naprosto překvapivě vyhrál světový šampionát na Slovensku. Jediným přemožitelem Suomi na letošním šampionátu je překvapivě pouze Kazachstán.

Čtvrtfinále s Českem rozhodla jediná branka, kterou dal po polovině utkání útočník Jere Innala. Těsný výsledek zaznamenalo Finsko také v semifinále, kde Němce udolalo 2:1.

Čtvrtfinále: Finsko – Česko 1:0

Branky:
33. Innala (Pakarinen, Kontiola)

Semifinále: Finsko – Německo 2:1

Branky:
14. Pakarinen (Lundell, Kaski), 19. Björninen (Anttila) – 32. Plachta (Seider)

Související obsah

Vzájemné utkání

Oba celky se utkaly v rámci posledního utkání ve skupině, kdy Kanada nutně potřebovala zvítězit. V utkání dokonce dvakrát vedla, ale nakonec padla po nájezdech. Kvůli tomu musely Javorové listy spoléhat na příznivý výsledek Německa a Lotyšska, ale nakonec vydřený postup vyšel. V utkání zářil finský útočník Arttu Ruotsalainen.

Kanada – Finsko 2:3sn. 

Branky:
2. Pirri (Vilardi, Ferraro), 29. Comtois (Brown, Mangiapane) – 22. Ruotsalainen, 56. Ruotsalainen (Lundell, Ojamäki), rozh. náj. Ruotsalainen

Finále MS 2019

Obě země se utkají po dvou letech v rámci absolutního finále světového šampionátu. V Bratislavě šla do vedení Kanada, trefil se obránce Shea Theodore. Duel ovšem otočil fenomenální kapitán Marko Anttila, jenž na turnaji naprosto zářil. Finsko nakonec zvítězilo 3:1 a převzalo druhé zlato, ale první od roku 2011.

Kanada - Finsko 1:3

Branky:
11. Theodore (Mantha, McCann) – 23. Anttila (Manninen, Ojamäki), 43. Anttila (Savinainen), 56. Pesonen (Tyrväinen, Hakanpää)

Na koho si dát pozor

Finsko při cestě za úspěchem táhne naprosto fenomenální brankář Juho Olkinuora, který chytal šestkrát a má na svém kontě více než 95% úspěšnost zákroků. Kanada si musí dát pozor na kompaktní systém a výbornou hru Finska. Bodově se daří také Antonu Lundellovi, který je v devatenácti letech nejproduktivnějším Finem.

Kanada bude nebezpečná především s první lajnou ve složení Mangiapane - Henrique - Brown. Dohromady tito hráči mají na kontě 34 kanadských bodů. Andrew Mangiapane dal sedm branek za šest utkání. V brance se slušně rozchytal Darcy Kuemper.

VIDEO: Jan Čaloun hodnotil vystoupení národního týmu na šampionátu v Rize: 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS v hokeji 2021

Důležité Události