MS v hokeji 2021

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

MS v hokeji 2021

Sledujte aktuální zpravodajství o mistrovství světa v ledním hokeji 2022 konaném ve Finsku.

Podobně jako jiné velké sportovní události i 85. ročník mistrovství světa v ledním hokeji se kvůli epidemii koronaviru posunul o rok a uskuteční se od 21. května do 6. června 2021. Pořadatelem letošního hokejového svátku je Lotyšsko. Spolupořadatelem šampionátu mělo být Bělorusko, tomu ale s ohledem na politický neklid v zemi Mezinárodní hokejová federace (IIHF) odebrala 18. ledna 2021 pořadatelství. Nahradit ho mohlo Slovensko, Dánsko nebo Litva, IIHF ani jednu zemi ale v roli spolupořadatele nepotvrdila.

Hrát se bude v hlavním městě Lotyšska Rize. Skupinu A a dvě čtvrtfinále bude hostit aréna Olympic Sports Centre, skupina B, další dvě čtvrtfinále, semifinále a finále se odehrají v Riga Aréně.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2021 se účastní šestnáct týmů rozdělených do dvou skupin. Ve skupině A je Ruský olympijský výbor, Švédsko, Česko, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Bělorusko a Velká Británie. Ve skupině B si zahrají Kanada, Finsko, USA, Německo, Lotyšsko, Norsko, Itálie a Kazachstán. Kdo je podle sázkových kanceláří největším favoritem?

Hrát se bude ve dvou skupinách formou každý s každým. Vítězství v základní hrací době je odměněno třemi body, za vítězství v prodloužení nebo samostatných nájezdech získává vítězný tým dva body, jeden bod je za prohru v prodloužení nebo samostatných nájezdech. Čtyři týmy s nejvyšším počtem bodů z každé skupiny postupují do čtvrtfinále, zbývající týmy na turnaji končí.

Čeští hokejisté si zahrají hned v úvodním zápasu letošního mistrovství, na led vstoupí 21. května 2021 proti Rusku, zápas začne v 15:15. 22. května v 19:15 je čeká zápas proti Švýcarsku. 24. května v 19:15 bude jejich soupeřem Bělorusko, 27. května v 19:15 Švédsko. 29. května v 11:15 se postaví Velké Británii, 31. května v 15:15 Dánsku a 1. června v 15:15 Slovensku.

Čtvrtfinálové zápasy začnou 3. června, semifinále se odehrají 5. června. O den později se rozhodne o medailích, 6. června ve 14:15 začne zápas o třetí místo a v 19:15 začne rozhodující zápas o zlato.

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) s ohledem na pandemickou situaci pro letošní ročník zrušila veškeré turnaje nižších divizí, hraje se pouze elitní skupina, z níž nikdo nesestupuje a nikdo do ní nepostupuje. Pravděpodobně se bude hrát bez účasti diváků, pokud se s ohledem na aktuální vývoj pandemie i proočkovanosti nerozhodne na poslední chvíli jinak.

První hokejové mistrovství světa se konalo v roce 1920 v belgických Antverpách, od roku 1930 se pořádá s každoroční pravidelností. Dlouho se konalo jako součást zimních olympijských her, v 70. letech se od nich osamostatnilo. Mistrovství se nepořádalo v letech 1940 až 1946 kvůli probíhající druhé světové válce, v novodobé historii pak vynechalo v letech 1980, 1984 a 1988. V roce 2020 se nekonalo s ohledem na celosvětovou pandemii koronaviru.

Vítězem posledního ročníku 2019 se stalo Finsko, stříbrná byla Kanada a bronz si z pořádajících slovenských Košic odváželo Rusko. Češi získali medaili na hokejovém mistrovství naposledy v roce 2012, kdy si z finských Helsinek přivezli bronz. Prostředí lotyšské Riga Arény v minulosti již české reprezentaci přálo, v roce 2006 zde český tým vybojoval stříbrnou medaili.