Vzpomínky na mistrovství světa, aneb jak Chorvati skončili pod vrcholem

Jsou tomu tři roky, kdy chorvatští fotbalisté dokráčeli na mistrovství světa, které se hrálo v Rusku, až do samotného finále. Těsně pod vrcholem je nakonec zastavila Francie.

Tým Chorvatska byl nalosován do skupiny D společně s Argentinou, Nigérií a nováčkem z Islandu. Pohádka se začala psát v prvním zápase s africkým celkem, který Chorvaté zvládli v poměru 2:0.

Druhý zápas přišel proti favoritům z Argentiny. A právě v tomto zápase se zrodil výsledek, který absolutně nikdo nečekal. Chorvatsko po dvou gólech Rebiče a jednom Modriče zvítězilo jasně 3:0.

Jediný gól v základní skupině dostal celek od Jadranského moře dostal od Islandu. I přesto Chorvatsko zvítězilo 2:1, když v 90. minutě rozhodl Perišič. Základní skupinu tak ovládlo bez ztráty bodu.

V osmifinále se postavili Dánsku, což se ukázalo jako velký oříšek. Dánové už od první minuty vedli, ale o tři minuty později vyrovnal Mandžukič. Do konce základní hrací doby už gól k vidění nebyl. To samé se opakovalo i v prodloužení a šlo se na penalty. V nich nakonec Chorvatsko zvítězilo 3:2.

Ve čtvrtfinále se opakoval podobný scénář. Tentokrát proti domácímu Rusku. Po základní hrací době stav 1:1, v prodloužení se trefil chorvatský Vida, ale Rusové našli odpověď. Opět se tak šlo na penalty, které Chorvati zvládli lépe a zvítězili 4:3.

V semifinále narazili na Anglii. A stejně jako v předchozích dvou duelech svítil na světelné tabuli po 90 minutách stav 1:1. Tentokrát se ale rozhodlo už v prodloužení, když se ve 109. minutě trefil Mandžukič.

15. července na stadionu Lužniki došlo k velkému finále s Francií. A nešlo zrovna o zápas, kde by se oba týmy soustředily na obranu. Naopak.

Vše odstartoval v 18. minutě vlastní gól Mandžukiče, na který odpověděl o deset minut později Perišič. Dalších deset minut na to ale Griezmann skóroval z pokutového kopu.

Ve druhé půli už Francouzi rozhodli. Na 3:1 zvyšoval Pogba a definitivně uťal chorvatské naděje Mbappé. Za Chorvaty už pouze snižoval Mandžukič.

Chorvatsko se tak zastavilo těsně pod vrcholem. I když v tu chvíli cítili všichni velké zklamání, na tento turnaj dodnes vzpomínají s úžasem. Navíc Luka Modrič i za své výkony během mistrovství světa získal Zlatý míč.

Právě Luka Modrič je hodně emotivní a v jedné slavnostní chvíli se neubránil slzám: