Fortuna liga

Krásné stadiony a hodně cizinců. Slovenská liga má kvalitu, říká Hapal

Kromě české nejvyšší soutěže vypuknou o víkendu ligové boje i na Slovensku. Největším favoritem na zisk trofeje je obhájce titulu Slovan Bratislava, kterému budou šlapat na paty Žilina a Dunajská Streda. "Myslím, že by tyto týmy patřily mezi kvalitní i v české lize," myslí si bývalý trenér Žiliny a slovenské reprezentace Pavel Hapal. Zápasy nejvyšší slovenské soutěže můžete nově sledovat i na Nově, konkrétně na Nova Sport 1 a Voyo.

Pavel Hapal má spoustu zkušeností z české a slovenské ligy, když v obou soutěžích trénoval několik klubů. Kromě toho vedl pět let slovenskou reprezentaci, takže má možnost srovnání. "Velký rozdíl je ten, že na Slovensku působí hodně cizinců, což je škoda i pro reprezentaci. Platí to i pro průměrné a slabší kluby. Uplatnění mladých hráčů ve slovenské lize je minimální. Soutěž ale má svoji kvalitu, i když se týmy v Evropě poslední dobou příliš neprosadily," myslí si zkušený trenér, který dokázal se Žilinou postoupit do Ligy mistrů. 

Mezi nejkvalitnější slovenské kluby patří obhájce titulu Slovan Bratislava, Žilina a Dunajská Streda, která v v loňské sezoně vyřadila Jablonec v předkole Evropské ligy. "Myslím, že by Slovan, Žilina i Dunajská Streda patřily mezi kvalitní týmy české ligy. Žilina je specifická. Hraje hodně s mladými hráči. Zapojuje i víc Slováků. Slovan zase využívá hodně zkušených zahraničních hráčů, kteří mají na slovenskou ligu velkou kvalitu, protože jí prošli suverénně. V Dunajské Stredě je také dost cizinců. Mají skvělé prostředí a krásný stadion," hodnotí Hapal.

Související obsah

Podle Hapala má nejlepší práci s mládeží Žilina, která dává mladým slovenským hráčům nejvíce šancí, jinak situace tolik příznivá není. "Mladí slovenští hráči odchází často do zahraničí, protože je to pro kluby ekonomicky výhodné. Hodně mladých hráčů můžeme vidět ve druhé lize, která je jimi prošpikovaná. Tam se můžou oťukat, ale přesto si myslím, že by měli dostat více prostoru v první lize," myslí si bývalý trenér Sparty. 

Působení Pavla Hapala ve slovenské lize si určitě velmi dobře pamatují i sparťanští fanoušci. Právě přes letenský klub právě dokázal Pavel Hapal se Žilinou postoupit do Ligy mistrů v roce 2010. "Měli jsme štěstí na los. Dostali jsme Spartu, která nebyla v úplně optimální formě. Měli nějaké hráče vykartované. V Lize mistrů jsme bohužel neudělali ani bod, ale v té době bylo klíčové, že ve slovenské lize nebylo tolik cizinců. Tvořili ji hlavně zkušení slovenští nebo čeští hráči," vzpomíná Hapal. 

Související obsah

Na slovenské lize také Hapal oceňuje nové krásné svatostánky, kde kluby hrají svá domácí utkání. "Slovan Bratislava má krásný nový stadion. To stejné platí i pro Trenčín i když nevím, jestli tam není ještě umělá tráva. Hodně stadionů se zlepšilo a týmy na nich udělaly hodně práce. Slovan Bratislava, Žilina a Dunajská Streda jsou kvalitní týmy a na jejich zápasech je skvělá atmosféra," oceňuje bývalý reprezentační trenér slovenské reprezentace.

Přes Žilinu sice fotbalisté Sparty nedokázali před jedenácti lety postoupit, ale Tomáš Rosický věří, že leto už Liga mistrů vyjde. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události