LOH Tokio 2021

Jaký otec, takový syn. Rohan stříbrnou medailí napodobil tátu

Kanoista Lukáš Rohan se svým otcem a trenérem Jiřím Rohanem
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

O první českou medaili se v Tokiu postaral kanoista Lukáš Rohan. Není divu, má k tomu ideální předpoklady, stříbro z olympiády totiž vybojoval i jeho otec Jiří Rohan.

26letý rodák z Mělníka v Tokiu nepatřil mezi největší favority. Na olympijských hrách to byl jeho první závod, z mistrovství světa má pouze 26. místo a jako svůj cíl pro olympiádu stanovil "nepodělat se".

Rohan ale předpoklady pro úspěch měl. Na loňském mistrovství Evropy vybojoval stříbrnou medaili, letošní úvodní závod Světového poháru v Praze dokonce vyhrál a úspěch má přímo v krvi. Jeho otec Jiří Rohan totiž získal dvě stříbrné olympijské medaile v letech 1992 a 1996.

Zatímco Jiří závodil v kategorii C2 s Miroslavem Šimkem, jeho synovi se daří především mezi jednotlivci, a to již od mládí.

Lukáš Rohan bral stříbro na mistrovství světa i Evropy do 23 let. Stříbrné medaile získal také v juniorské kategorii v roce 2013 rovněž na mistrovství světa i mistrovství Evropy. Svou stříbrnou jízdu tak završil na letošní olympiádě a na řadu nyní přichází zaútočit na zlaté medaile, jeho otec ji z mistrovství světa má a Lukáš ho určitě bude chtít napodobit.

Rohan své výkony v Tokiu stupňoval. Do semifinále postoupil z osmého místa, do finále šel se čtvrtým nejlepším časem, a i když se ve finále dotknul hned čtvrté branky, do cíle dojel s druhým nejlepším časem, takže česká výprava jeho zásluhou získala svou první, stříbrnou, medaili.

Na medaili bude útočit také kajakář Jiří Prskavec, jenž se připravoval na Réunionu: