LOH Tokio 2021

Olympijské medaile jsou ze starých iPhonů, kovy se sbíraly dva roky

Olympiáda je v plném proudu a každý den se rozdávají desítky cenných kovů. Ale odkud medaile pochází? Ty tokijské ze starých notebooků a telefonů.

Než medaile skončí kolem krku nejlepších sportovců světa, musí absolvovat dlouhou cestu. Za tím stojí Toyko Medal Project, který nabídl japonské veřejnosti nevídanou příležitost, zanechat svou stopu na olympijském kovu.Ročně se vyhodí miliony zařízení, které v sobě obsahují součástky z cenných kovů. A přesně ty se použily k recyklaci a výrobě medailí pro Tokio.

Dva roky (2017 – 2019) měli Japonci možnost darovat svou starou elektroniku jako telefony či notebooky. Nakonec se projektu účastnilo 90 % japonských měst a nasbíralo se přes 32 kg zlata, 3,5 tuny stříbra a 2 tuny bronzu. 

Zdroj: Profimedia


Kromě veřejnosti se projektu postupně zúčastnily stovky firem, škol a korporací. “Vytvořili jsme hnutí pro využití odpadu, a to díky účasti mnoho přispěvatelů. Ať už se jednalo o japonskou vládu či lokální komunity,“ komentoval Tošio Kamakura z Renet Japan Group, která se na projektu výrazně podílela.

 

Sběrem kovů to však zdaleka nekončilo. Následně se vše muselo roztavit a materiálu dát nový život. O to se postaral návrhář Juniči Kawniši, jehož design porazil další čtyři stovky návrhů.

Související obsah

Letní olympijské hry v Tokiu 2020 jsou první hry, které mají medaile čistě z recyklovaných drahých kovů. Přesto myšlenka recyklace není nová, už v Riu byly stříbrné medaile ze 30 % ze starých součástek.
 

Kamakura doufá, že recyklované medaile určí trend příštích let. Vždyť jen v roce 2019 lidstvo vyprodukovalo 53 milionů tun elektronického odpadu, což je 7,3 kg na osobu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu LOH Tokio 2021

Důležité Události

Krátká zpráva

Tatum se blýskl 41 body a pomohl Bostonu k výhře

Americký basketbalista Jayson Tatum zazářil v nočním zápase NBA, když v dresu Bostonu nasázel 41 bodů. Pomohl tak k výhře nad Charlotte Hornets 140:129 po prodloužení. Tomáš Satoranský se v dresu New Orleans Pelicans na palubovku nedostal a pouze sledoval výhru svého týmu 107:98 nad Minnesotou.

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma s Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.