LOH Tokio 2021

Počkej na mě, vole! Kamarádi z Brna si podmanili Tokio

Počkej na mě, vole! Kamarádi z Brna si podmanili Tokio
Zdroj: Profimedia

Fantastického úspěchu dosáhli čeští reprezentanti Jiří Lipták a David Kostelecký, když ve střelbě na trap získali zlatou a stříbrnou medaili v jedné disciplíně. To se českým sportovcům podařilo naposledy na olympijských hrách v roce 1932, kdy se z nejcennějších kovů radovali vzpěrači Jaroslav Skobla a Václav Pšenička.

David Kostelecký je česká legenda v tomto sportu. Svoji první účast na olympijských hrách si připsal už v roce 1996, když v Atlantě obsadil 31. místo. Tehdy mu bylo pouhých 21 let. Tou dobou byl ale už dvojnásobným juniorským evropským šampionem a stejný úspěch zaznamenal i na světové úrovni. 

O čtyři roky později se blýskl už podstatně více, když v Sydney obsadil šesté místo. Ale to nejlepší v jeho kariéře mělo teprve přijít. Stalo se tak v roce 2008 v Pekingu, kdy si vystřílel zlatou medaili.

Související obsah

"Ony tam byly dva ty silné pocity. Mně stačilo trefit třiadvacátý terč, abych se stal olympijským vítězem. Tam to ze mě spadlo poprvé. Ale bylo zvláštní, že moje hlava zareagovala do dvou sekund a řekla, tak se na to vykašli a udělej čistý závod. Takže v momentě se ta hlava zase zmobilizovala a chtěl jsem střelit tu čistou položku. Potom když se mi to podařilo, tak na mě padla taková únava, že člověk byl rád, že to má za sebou," popsal své vnitřní rozpoložení po zisku zlaté medaile v Pekingu.

A o 13 let později tento úspěch málem zopakoval. Na nejcennější kov ale těsně nedosáhl. Ve spektakulární bitvě dvou českých borců nestačil v Tokiu na kamaráda Jiřího Liptáka. Svou šestou účast na olympijských hrách tak proměnil ve stříbro. 

Související obsah

Oba střelci se velmi dobře znají a jsou kamarádi. Aby také ne. Mimo lásky ke stejnému sportu je spojuje také to, že pochází z Brna. A tak si z olympijských her udělali mistrovství České republiky, nebo chcete-li mistrovství Brna. Úspěšnější v něm byl Lipták, ale velmi těsně, když zvítězil až v rozstřelu.

Dobrý vztah obou střelců dokumentuje i bezprostřední reakce Davida Kosteleckého, když dokončil rozhovory s novináři. "Počkej na mě, vole!" zakřičel na svého parťáka v dobrém rozmaru.

Související obsah

Pro devětatřicetiletého Liptáka je zlatá medaile životním úspěchem. Aby také ne. Víc už ve sportu dosáhnout nelze. Jaké to je mít medaili na krku, už ale ví. Vyhrál totiž mistrovství světa v Číně a zbylé dva cenné kovy vybojoval na evropských šampionátech. Střelba je jeho koníčkem i ve volném čase. Věnuje se totiž myslivosti a závodí za klub SKP Kometa Brno.

Střelec David Kostelecký zavzpomínal na finále LOH v Pekingu 2008

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.