LOH Tokio 2021

To zlepšení je podezřelé, píší v USA o zlatém sprinterovi. Italský svaz ho hájí

To zlepšení je podezřelé, píší v USA o zlatém sprinterovi. Italský svaz ho hájí
Zdroj: Profimedia

Poprvé od roku 1992 vyhrál sprint na sto metrů evropský závodník. Ital Lamont Marcell Jacobs ovládl královský závod časem 9,80 vteřiny. Stal se tak následovníkem Usaina Bolta, který je držitelem zlatých medailí z posledních tří olympijských her. Americký deník Washington Post ale jeho triumf silně zpochybnil.

Italský závodník se stal velmi překvapivým vítězem běhu na sto metrů, když za sebou nechal všechny favority, kterými byli například Donnie Bakker či Andre de Grasse z Kanady. Šestadvacetiletý závodník si v tokijském finále vylepšíl svůj osobní rekord, přičemž až do letošního roku ani jednou nezaběhl stovku pod deset sekund. Jeho nejlepším časem bylo 10.03 z roku 2019.

A právě toto se zdá podivné redaktorům amerického deníku Washington Post. "Jeho náhlé a obrovské zlepšení je podezřelé. Historie běhu na sto metrů nás tak vyzývá k obezřetnosti," napsali v narážce na časté dopingové případy, mezi které se řadí například taková jména jako Justin Gatlin, Tyson Gay, Asafa Powell nebo Marion Jonesová.

Související obsah

"Jacobs si jistě zaslouží presumpci neviny, ale jeho sport určitě ne. Díky jeho historii bude každá nová vycházející hvěda budit podezření," doplnil deník rezolutně.

Proti těmto slovům se v úterý ostře ohradil prezident italské olympijské komise Giovanni Malago. "Obvinění z dopingu našeho běžce jsou velmi trapné. Ať už to bylo myšleno jakkoli, tak poznámky některých vašich kolegů zaslouží pouze lístost," obul se Malago do amerického deníku. "Bavíme se tu o sportovcích, kteří jsou každý den systematicky podrobováni antidopingovým testům," upozornil. 

Podezření z dopingu čelila před pár měsíci i česká chodkyně Anežka Drahotová. K jejímu případu se vyjádřil právní zástupce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události