Fotbal

Černý týden pro fotbalový koeficient: Čtyři porážky a patnáctka se vzdaluje

Černý týden pro fotbalový koeficient: Čtyři porážky a patnáctka se vzdaluje
Zdroj: Profimedia

Čtyři zápasy – čtyři prohry. Pohárový týden se českému fotbalu vůbec nevyvedl a pokud podobně dopadnou i odvety, bude to pro koeficient další velká rána.

Česko v žebříčku koeficientu UEFA vypadlo z top 15, což znamená, že v příští sezoně bude mít pouze čtyři zástupce v pohárových předkolech.
 

V letošním ročníku měl ale český fotbal ještě pět zástupců a mohl tak nahnat nějaké body, aby se vrátil zpátky na 15. příčku.

Dosavadní bilance však příliš pozitivní není. Slovácko prohrálo v druhém předkole Konferenční ligy s Plovdivem na penalty a český fotbal už nereprezentuje. Viktoria Plzeň pak po čtvrteční porážce s velšským TNS 2:4 bude mít do odvety, co dělat, aby si udržela šanci na postup.


Související obsah

Bohužel ve čtvrtek prohrál v úvodním zápase 3. předkola Evropské ligy i Jablonec, jenž nestačil na Celtic Glasgow 2:4. Odveta ve Skotsku tak bude hodně složitá. Nicméně severočeský tým může alespoň těšit fakt, že si v případě prohry ještě zahraje o postup do základní skupiny Konferenční ligy.

Nedařilo se ani v předkolech Ligy mistrů, kde prohrála jak Slavia, tak Sparta. Sešívaní v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů narazili na Ferencváros a prohráli 0:2. Pokud by tak Slavia proti maďarskému týmu neuspěla, čekal by ji alespoň boj o Evropskou ligu. V případě neúspěchu má ligový mistr jistou účast v základní skupině Evropské konferenční ligy.
 

Související obsah

Kousek od vyřazení je také Sparta, která v prvním utkání 3. předkola Ligy mistrů nestačila na Monako a prohrála 0:2. Boj o milionářskou soutěž tak bude pro letenský tým dost složitý a s postupem to nevypadá růžově. Spartu alespoň může těšit, že díky postupu přes Rapid Vídeň má jistou účast v základní skupině Evropské ligy.
 

Související obsah

České fotbalové týmy tak musejí do odvety nutně zabrat, aby přinesly nějaké body do fotbalového koeficientu. Momentálně jsou totiž na 18. místě a na patnácté Švýcarsko ztrácejí 1,525 bodu. O top 15 navíc usilují i další země. Například sedmnácté Turecko má ve hře stále pět zástupců. Daří se také devatenáctému Norsku.
 

Pohárový koeficient

  Zisk bodů v letošní sezoně Celkový počet bodů
14. Chorvatsko 2,375 23,525 
15. Švýcarsko 1,500 23,425
16. Kypr 1,000 23,250
17. Turecko 1,600 22,000
18. Česko 0,800 21,900
19. Norsko 1,875 21,500

Od sezony 2022/2023 je navíc jisté, že Česko bude mít v evropských pohárech pouze čtyři zástupce. Vítěze ligy čeká 2. předkolo Ligy mistrů. 2. a 3. tým Fortuna ligy pak bude hrát o postup do Evropské konferenční ligy. Stejně tak vítěz MOL Cupu.
 

Na Nova Sport míří ty nejlepší fotbaly světa, budeme vysílat i Ligu mistrů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události