Ostatní sporty

Mladí čeští florbalisté jsou ve finále MS! Švédy přetlačili na nájezdy

Mladí čeští florbalisté jsou ve finále MS! Švédy přetlačili na nájezdy
Zdroj: Matyáš Klápa/Český florbal

Čeští florbaloví junioři jsou ve finále domácího mistrovství světa! V semifinálovém duelu udolali Švédy po samostatných nájezdech 5:4, ačkoliv po první třetině vedli 4:1. Ale ani ztráta třígólového náskoku je nesložila, a stále tak mohou pomýšlet na obhajobu titulu.

Čeští juniorští florbalisté nevstoupili do semifinálového zápasu se Švédy úplně ideálně. Během prvních dvou minut přišly dvě individuální chyby a z té druhé soupeř trestal.

Domácí celek špatně vystřídal a chybu využil po přihrávce Ekströma Melker Hemmingber. Jenže Čechy to nesrazilo, ba naopak. V šesté minutě Tomáš Hanák poslal od pravého mantinelu přihrávku na střed na Petra Majera, který vyrovnal.

Čechům to vlilo novou krev do žil a po pěkné individuální akci se prosadil Adam Hemerka. Následně dostali domácí florbalisté výhodu dvojnásobné přesilovky, kterou dokázali využít na sto procent.

Související obsah

Nejprve Šimon Stránský vybídl ke skórování nejlepšího střelce turnaje Matěje Pěničku a následnou klasickou početní výhodu zužitkoval skrytou střelou kapitán Filip Forman.

Do druhé třetiny vstoupili Švédové s daleko větším zápalem a Čechy zatlačili. Nakonec si vybojovali přesilovou hru. Nejprve ještě Jurca zachránila horní tyč, ale vzápětí už to sehráli seveřané naprosto parádně a na konci celé akce stál Emil Jacobsson.

Výhodu jednoho muže v poli měli i čeští hráči, ale trefili pouze tyč. Po dvou třetinách tak domácí borci vedli 4:2, i když si vypracovali i v dalším průběhu několik šancí.

Související obsah

V poslední části přišel ale trošku zkrat české reprezentace. Nejprve Švédsko zvládlo hru v oslabení a následně pláchl všem Joel Ekström, který poslal severský celek na dostřel.

A o dvě a půl minuty později bylo srovnáno. Z křížku poslal přihrávku před branku Erheden a Mattias Lövenfors srovnal krok. Šedesát minut hry tak nerozhodlo a šlo se do prodloužení.

V něm přišla nejkrusnější chvíle dvě a půl minuty před koncem při vyloučení Kawuloka. Jenže tým Jaroslava Berky se ubránil, a tak i po deseti minutách nastaveného času svítil na ukazateli skóre stav 4:4.

Související obsah

Rozhodnout tak musely nájezdy. Jako první se ve čtvrté sérii prosadil Šimon Stránský, ale v poslední sérii srovnal Viktor Hammarstedt. Šlo se tak do náhlé smrti. Za Čechy uspěl Matěj Havlas, naopak na druhé straně vychytal Hammarstedta fenomenální Tomáš Jurco, a poslal tak český celek do finále.

Česká reprezentace tak stále žije snem o obhajobě titulu a může se stát vůbec prvním týmem v historii, který juniorské mistrovství světa vyhraje na domácí půdě.

Finále se hraje v neděli v 16 hodin opět ve Sportovní hale Vodova v Brně a vstupenky jsou stále k dispozici. O zlato se Češi utkají s Finskem.

Semifinále mistrovství světa juniorů:

Švédsko - Česko 4:5 náj. (1:4, 1:0, 2:0 - 0:0)
Branky: 2. Hemmingberg (Ekström), 29. Jacobsson (Nyström), 47. Ekström (Johansson), 50. Lövenfors (Erheden) – 6. Majer (Hanák), 13. Hemerka (Havlas), 19. Pěnička (Stránský), 20. Forman (Stránský), rozh. náj. Havlas.

Juniorský mistr světa z před dvou let Filip Langer se přesunul do nejlepší florbalové ligy světa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Ostatní sporty

Důležité Události