Fotbal

Angličané v Maďarsku pokleknou, FIFA chce zamezit rasismu

Angličané v Maďarsku pokleknou, FIFA chce zamezit rasismu
Zdroj: Profimedia

Hodně otázek vyvolává večerní zápas mezi Maďarskem a Anglií. Kromě jiného jde o zajímavý zápas vzhledem k výkonům domácí reprezentace na evropském šampionátu a hostující Anglie pokaždé táhne. Maďarsko je ovšem kritizováno za rasismus a homofobii, proto FIFA zápas zařadila na červenou listinu. Anglie chce navíc pokleknout, pro Maďarsko to už dříve byla provokace.

Není to tak dlouho, co se řešilo chování maďarských fanoušků na evropském šampionátu. Řešily se homofobní nadávky i rasistické pokřiky. Maďaři dostali velkou pokutu a jejich stadion je zavřen na dva zápasy. 

To se ale vztahuje na zápasy pod hlavičkou UEFA, kvalifikace na mistrovství světa řídí organizace FIFA, a tak Puskás Aréna může pojmout až šedesát tisíc lidí. A přesně taková návštěva se proti Albionu očekává. 

Právě hráči týmu Garetha Southgatea patří mezi nejaktivnější v poklekání na podporu rasové rovnoprávnosti. Když toto gesto někdo naposledy v Maďarsku udělal, byl pořádně vypískán. Řeč je o reprezentaci Irska. Anglie udělá podobné gesto i ve čtvrtečním utkání.

Související obsah

"Nejdůležitější pro naše hráče je vědomí, že jsme v tomto sjednocení. Jsme oddaní tomu, podpořit se navzájem a podpořit tým. Cítíme se odhodlaní více než kdy dříve, abychom poklekali i na turnaji," pronesl tehdy Gareth Southgate před Eurem.

Premiér Maďarska Viktor Orbán poklekací akt označil za provokaci. "Když jste hostem v nějaké zemi, pak musíte chápat její kulturu a neprovokovat," pronesl osmapadesátiletý premiér, který je ve světě výstřední svými názory.

Utkání světové kvalifikace se hraje v hlavním maďarském městě Budapešti ve 20:45. Bude sledované nejen kvůli atraktivnímu zápasu, ale i reakci fanoušků na pokleknutí Angličanů. 

VIDEO: V Anglii si nově zahraje také Alex Král, který se stal další českou posilou West Hamu: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události