Hokej

Ladislav Lubina přepisoval rekordy. Podívejte se na jeho góly

Ve věku nedožitých 55 let zemřel Ladislav Lubina. Bývalý úspěšný hráč i trenér strávil většinu kariéry v Pardubicích, které dovedl ke dvěma mistrovským titulům. Úspěchy si připsal také v reprezentačním dresu, kde dosáhl na čtyři bronzové medaile, z toho jednu olympijskou. V rámci české nejvyšší hokejové soutěže patří mezi legendy. Dosáhl totiž jako první hráč na 900 odehraných zápasů. Celkově jich nasbíral 910.

Legenda pardubického hokeje - tak by se dala ve zkratce popsat osobnost Ladislava Lubiny. Šikovný útočník ale pro tým z města perníku znamenal daleko více. Už v sezoně 1988/1989, když se vrátil z povinné vojenské služby v Dukle Jihlava, získal s Pardubicemi první titul. Tehdy mu bylo pouhých 22 let a celou úspěšnou kariéru měl teprve před sebou.

Výrazně na sebe upozornil o dva roky později. Stal se totiž nejlepším střelcem celé soutěže, když branky soupeřů zatížil přesně 41 přesnými zásahy. O rok později dosáhl na asi největší týmový úspěch, když s reprezentací Československa získal bronzovou medaili na olympijských hrách v Albertville. Nastoupil zde do osmi zápasů, ve kterých dva góly sám dal a na další čtyři přihrál. V jedné lajně zde zářil s Otakarem Janeckým a Tomášem Jelínkem, kterému pomohl do All Star výběru celého turnaje. 

Související obsah

V nejvyšší české hokejové soutěži nastoupil do celkem 910 zápasů. Byl tak vůbec prvním hráčem, který překonal magickou hranici 900 zápasů, což se mu povedlo v sezoně 2005/2006. Překonat jej dokázal až Josef Řezníček o rok později. Během svého působení v domácí lize nastřílel 337 gólů. Kromě Pardubic si vyzkoušel ještě dres Dukly Jihlava a Železárny Třinec. Podíval se i do zahraničí, když nastupoval za finské Reipas Lahti, švýcarský Zug a německé týmy ESV Kaufbeuren a Saxonia Foxes. 

Na sklonku kariéry se mu ještě podařilo dosáhnout s Pardubicemi na druhý mistrovský titul, což bylo v sezoně 2004/2005. O rok později svoji úspěšnou hráčskou kariéru, kterou vyšperkoval čtyřmi bronzovými medailemi v dresu dospělé reprezentace, završil. Po jejím konci usedl i na trenérskou lavičku, kde největšího úspěchu dosáhl jako asistent trenéra, kdy s Pardubicemi v sezoně 2011/2012 získal mistrovský titul. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události