Fotbal

Fotbalistky získají na Euru dvojnásobné odměny, v porovnání s muži mají zlomek

Fotbalistky získají na Euru dvojnásobné odměny, v porovnání s muži mají zlomek
Zdroj: Profimedia

Ženské fotbalistky se mohou těšit na pořádnou sumičku. Během nadcházejícího mistrovství Evropy v roce 2022 si totiž hráčky přijdou na dvojnásobek než při předchozím šampionátu v roce 2017.

Pro fotbalové reprezentantky jde o další významný krok. Během evropského šampionátu v Nizozemsku před čtyřmi lety si 16 týmů rozdělilo 8 milionů eur (202 milionů korun). Na mistrovství Evropy v roce 2022 si týmy rozdělí rovnou 16 milionů eur (405 milionů korun).

Na druhou stranu jde pořád o výrazně nižší částku než u mužských fotbalistů. Celkově 24 týmů včetně Česka si na letošním Euru rozdělilo 371 milionů eur (9,4 miliardy korun), přičemž vítězná Itálie získala 34 milionů eur (861 milionů korun).

Za vyrovnaní finačních odměn se dlouhodobě bojuje v USA. Například současná prezidentka USSF (Americké fotbalové federace) Cindy Parlow Coneová chce, aby americký mužský fotbalový tým a ženský fotbalový tým dostal na nadcházejících světových šampionátech stejné peníze. Dokonce žádá, aby národní tým mužů USA získané peníze od FIFA přerozdělil ženskému národnímu týmu. Tímto aktem chce Coneová poukázat na nepoměr mezi finančními odměny FIFA a UEFA pro muže a ženy.

"Vidíme příležitost vytvořit změnu," prohlásila prezidentka americké federace.

Související obsah

Právě FIFA na posledním světovém šampionátu v roce 2018 v Rusku poslala 32 mužským týmům částku 400 milionů dolarů. Naopak 24 ženských týmů získalo na mistrovství světa v roce 2019 od FIFA pouze 30 milionů dolarů


Kolik fotbalové kluby utratily za přestupy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Getafe bez Jankta opět prohrálo, ve španělské lize je na posledním místě

Fotbalisté Getafe prohráli i další zápas ve španělské La Lize a jejich krize se prohlubuje. Tentokrát padli doma se Celtou Vigo 0:3 a v tabulce španělské ligy jsou na posledním místě s pouhými dvěma body. Do utkání stále nemohl nastoupit český záložník Jakub Jankto, jenž léčí zraněnou nohu.

Krátká zpráva

Hokejový Zlín posiluje. Přichází obránce z KHL

Poslední tým hokejové Tipsport Extraligy vyztužil zadní řady. Z Dinama Riga se do Zlína stěhuje lotyšský obránce Roberts Mamčics. 26letý defenzivní hráč má zkušenosti i ze seniorské reprezentace, kde nastoupil do jedenácti zápasů. V KHL si připsal 100 startů.