Hokej

Ať o mně rozhodne výkonný výbor! Král může být tento týden odvolán z funkce

Předseda českého hokejového svazu Tomáš Král svolal v pondělí tiskovou konferenci, na které se vyjadřoval ke svému působení ve Státní bezpečnosti. Také zmínil, že na středu svolal Výkonný výbor, který bude bez jeho přítomnosti hlasovat o setrvání ve funkci, což proběhne anonymně. Před novináři se nijak netajil s tím, že s kontrarozvědkou spolupracoval. Ostatní obvinění ale popřel.

Deník Sport minulý týden otevřel téma ohledně Králova působení v StB, ke kterému mělo dojít během jeho vojenské služby. Měl donášet na svého nadřízeného, do jehož bytu měl i pomoci s instalací odposlechu. Byl obviněn i z toho, že udal jednoho vojína, který byl v kontaktu s kapitalistickými zeměmi.

Jestli bude Král pokračovat ve funkci, nebo ne, je stále nejisté. "Na středu jsem svolal Výkonný výbor, který bude bez mé přítomnosti řešit otázku mého dalšího působení. Požádal jsem Martina Urbana, aby hlasování proběhlo tajně, protože nechci nikoho z kolegů vystavovat hlasovacím nepříjemnostem, kdy zvedají veřejně ruku. Hlasování proběhne tajně, takže každý může vyjádřit svůj názor," prozradil Král. 

O své rezignaci ale v souvislosti s obviněním nepřemýšlel. "Říkal jsem si, že bych se na práci vykašlal, o čemž jsem přemýšlel několikrát, ale ne v této situaci. Maximálně v případě, že názor mých kolegů a partnerů je takový, že bych to udělat měl. Nechci hokeji škodit."

Související obsah

"Nejsem tady, abych se obhajoval a mlžil fakta, že jsem jako voják během služby spolupracoval s kontrarozvědkou. Tím se netajím, navíc to není nic, co by nebylo známé. Ani já jsem nevěděl, že jsem vedený ve spisech StB, protože jsem v nich nikdy vedený nebyl a nejsem. Objevil jsem se v nich později oprávněně," zahájil Král svůj proslov ke své minulosti na tiskové konferenci. 

"Aktuálně jsem vedený jako agent a udavač StB, ale kdo se v problematice orientuje, tak ví, že vojenská kontrarozvědka a StB jsou dvě odlišné věci. Všichni jsme museli projít prověrkou na přísně tajné. Místo jsem si nevybral, byl jsem tam přiřazen a nelituji ničeho," vysvětlil Král. 

Poté šéf českého hokejového svazu prozradil, jakým způsobem došlo k jeho setkání s kontrarozvědkou. "Osobní kontakt a spolupráce nebyly vedeny tak, že by si mě někdo pozval, jestli bych byl ochotný dělat s kontrarozvědkou. Po měsíci na vojně, kdy mě poznali, jsem byl při jednom jednání dotázán, jak to chodí na vojně a co si myslím o veliteli, protože k němu nemají důvěru. To bylo způsobeno tím, že hodně pil a dělal bordel, což občas byla sranda. Zeptali se, zda bych byl ochotný případné přestupky oznámit," uvedl Král věci na pravou míru. 

Související obsah

Sám ale neměl v plánu dohodu, kterou uzavřel, dodržet. "S nikým jsem se o tom nebavil a souhlasil. Nebyl to můj styl a věděl jsem, že bych něco takového neudělal, i kdybych zjistil cokoliv. Zvažoval jsem, že to veliteli oznámím, ale když jsem věděl, jaká je situace, měl jsem trošku obavy," řekl Král. 

Král také popřel, že by se se zástupci Státní bezpečnosti setkal dvaadvacetkrát, o čemž se v poslední době mluvilo. "Ke dvaadvaceti schůzkám v žádném případě nedošlo! Jestli jsem se s tím člověkem potkal mimo štáb divize, tak maximálně třikrát nebo čtyřikrát. Nevím, kde bychom se měli potkat a kde bychom na to vzali čas."

Popřel také, že by pomáhal k instalaci odposlechů. "Absolutně odmítám, že bych instaloval odposlechy. Kdo mě zná, tak ví, že používám starý telefon, protože s novými neumím a nechci umět. Pokud by kontrarozvědka chtěla napíchnout na divizi kancelář, rozhodně by nepotřebovali, abych jim já nebo sekretářka otevřeli v noci kancelář. To je úplně absurdní. Jsem poslední, koho by potřebovali," nechápe Král tato obvinění. 

Podle Dominika Haška by měl Tomáš Král okamžitě odstoupit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události