Fotbal

Snad UEFA případ uzavře a uzná, že o rasismus nešlo, přeje si mluvčí Sparty

V okolí fotbalové Sparty se stále řeší údajný rasismus dětských fanoušků v zápase Evropské ligy s Rangers. Právník Glena Kamary a následně i britská média se do malých diváků pustila a jejich chování označila za rasistické. Vše okomentoval také tiskový mluvčí letenského klubu Ondřej Kasík, který doufá, že UEFA celou záležitost uzavře ve prospěch pražského celku.

"Výsledek některých zahraničních médií je úplně jiný, než jaká byla realita," pronesl na úvod Kasík. "Naši práci bychom měli dělat bez emocí, ale v tomto případě to opravdu nejde. Jsme celou situací hluboce zasaženi. Já osobně jsem měl na tribuně 6letého syna a pak si s kolegy čteme, že naše děti jsou rasisti a že je k tomu vychováváme. Tím se prostě musíme zabývat. V pátek jsme vydali první prohlášení a nadále komunikujeme s UEFA. Věříme, že tato obvinění budeme moci vyvrátit a dokážeme, že naše děti nejsou zkažené ovoce," pokračoval tiskový mluvčí.

Hlavním problémem, kterým se britská média zaobírají, je bučení na finského hráče černé pleti Glena Kamaru, který už dříve nařknul z rasismu slávistického obránce Ondřeje Kúdelu. Toho následně v útrobách stadionu dokonce napadl. "Hučení publika si může každý interpretovat tak, jak chce. A to je to, co se v tuto chvíli děje. Od dětství chodím na fotbaly i hokeje a hučení je vyjádření nesouhlasu publika. A přesně to se dělo ve čtvrtek. Samozřejmě to nebylo tak, že by děti hučely 90 minut. Přinesly si bubínky, tleskátka a podporovaly náš tým. Asi poprvé jsem zažil, že hodinu před zápasem fandila celá Letná," objasňuje situaci Kasík.

Související obsah

​Nařčením českých dětí z rasismu se zabývá také ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který už měl schůzku s britským velvyslancem. "Komunikovali jsme s resortem pana Kulhánka a jsme rádi, že se to řeší i na diplomatické úrovni, i když to do sportu příliš nepatří. Chtěli bychom být odtrženi od politiky a ani se k ní normálně nevyjadřujeme. Říkáme, že náš stadion je otevřený pro všechny fanoušky a je úplně jedno, jaké mají politické preference, sociální smýšlení nebo jakou mají barvu pleti," doplnil mluvčí.

"Nedovedu si představit, že by náš klub byl potrestaný. Vycházíme i z toho, že na zápase bylo asi deset lidí z UEFA. A to různých národností. To je na tom asi nejvíc bizarní. Delegát z Holandska, rozhodčí z Turecka, další lidi z Islandu nebo Srbska. A nikdo nás neinformoval o tom, že by se dětské publikum chovalo rasisticky. Je paradoxní, že Skotové a následně Britové nás jako jediní označili za rasisty," popisuje Kasík.

Související obsah

"Přejeme si, aby UEFA vydala nějaké prohlášení, i když to nedělá příliš často. Skromně si přejeme, aby UEFA případ uzavřela a na základě zmíněných lidí došla k závěru, že o žádný rasismus nešlo," doufá Ondřej Kasík.

Sparta se dočkala možná trochu nečekaného zastání u největších rivalů ze Slavie. "Slavia má s tímto skotským klubem také svou zkušenost, takže bylo logické, že nás podpořila. Na hřišti jsme velcí rivalové, ale není to tak, že bychom spolu nedokázali komunikovat. V důležitých tématech dokážeme najít společnou řeč," ujišťuje Kasík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.