Fotbal

Newcastle má nového majitele. Stane se nejbohatším klubem světa

Newcastle má nového majitele. Stane se nejbohatším klubem světa
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek večer byl v Premier League uzavřen kontrakt, který může zamíchat celým anglickým i světovým fotbalem. Veřejný investiční fond Saudské Arábie oficiálně koupil 80 % akcií klubu, čímž se Straky stávají nejbohatším klubem světa. Arabové za něj zaplatili 300 milionů liber (9 miliard korun).

7. října skončily osmnáctiměsíční tahanice o to, jestli Veřejný investiční fond (PIF) může koupit tradiční klub z Premier League, Newcastle United. "Po dokončení kontroly vlastníků a ředitelů Premier League byl klub s okamžitou platností prodán konsorciu," stojí v oficiálním prohlášení Premier League.

"Premier League nyní obdržela právně závazná ujištění, že Saúdské království nebude ovládat fotbalový klub Newcastle United. Všechny strany jsou potěšeny, že uzavřely tento proces, který dává fotbalovému klubu Newcastle United a jejich fanouškům jistotu a otevřenost." 

Související obsah

Konsorcium zahrnuje britský státní svrchovaný fond PIF v hodnotě 430 miliard amerických dolarů (9,5 bilionu korun), kterému předsedá saúdský korunní princ Mohammed bin Salman. Newcastle se tak stane s přehledem nejbohatším klubem na světě. Jen pro představu, majitelé Manchesteru City jsou více než desetkrát chudší.

Straky, jak se týmu přezdívá, čekají na ligový titul od roku 1927, z poslední trofeje se radovaly v roce 1955. Tohle by tedy měl být výrazný krok, aby se vše změnilo.

Související obsah

​"Naše ambice jsou v souladu s fanoušky - vytvořit trvale úspěšný tým, který bude pravidelně soutěžit o významné trofeje a vyvolávat hrdost po celém světě," řekla Amanda Stavaley, která celý obchod zprostředkovala a jako odměnu dostane 10 % z akcií klubu, zbylých 10 % pak bude vlastnit společnost Reuben Brothers.

V příštím přestupovém období se tedy můžeme dočkat opravdu zajímavých přesunů na fotbalové mapě světa.

Premier League momentálně vládne Chelsea, která ale v Lize mistrů nestačila na italský Juventus.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události