Hokej

Nagano jsem si jako malej pořád přetáčel, říká Hertl natěšený na OH

Nagano jsem si jako malej pořád přetáčel, říká Hertl natěšený na OH

Českého hokejistu Tomáše Hertla čeká další zajímavá sezona. V podceňovaném San Jose bude plnit funkci lídra, čeká ho vyjednávání o nové smlouvě a poprvé v životě by si měl zahrát na olympiádě. Té už se nemůže dočkat a není divu. Nagano si sice živě nepamatuje, ale na kazetě si legendární český úspěch pouštěl pořád dokola.

Jak se těšíte na nadcházející sezonu NHL?

Už se hrozně těším, jelikož loni jsme vynechali play-off. Užívám si, že už máme normální kemp, ne jako loni v Arizoně se spoustou pravidel a omezení. Těším se, že se bude hrát s diváky, protože to tomu loni chybělo. Sport se hraje hlavně pro diváky a s prázdnými tribunami to nebylo ono. Nyní to bude mít opět větší grády.

Jak vnímáte všechny ty spekulace o vašem možném stěhování do jiného týmu?

Když má člověk sociální sítě, tak se tomu nevyhne, ale já to nevnímám a soustředím se na sebe, na náš tým, na naše mladé kluky a snažím se jim pomoct tak, jak pomáhali Pavelski či Thornton mně. Snažím se to nevnímat, protože se pořád něco píše. Já se soustředím na to, abych byl 16. října připravený a pomáhal týmu vyhrávat zápasy.

 

Proběhla alespoň nějaká předběžná jednání nebo dohady s manažerem o nové smlouvě, jelikož stávající vám po sezoně vyprší?

Mluvil jsem s naším generálním, říkal mi, že mě tu chce, že jsem důležitý článek pro tým, ale nijak podrobněji jsme se o dalším kontraktu nebavili. Spíš jsme si říkali, hlavně ať je náš tým připravený na sezonu, ale nic konkrétního jsme si neříkali.

Související obsah

Nedávno se psalo o tom, že byste byl ochotný pro dobro týmu přijmout i nižší plat, jak se k tomu stavíte?

Člověk chce vyhrávat a když nejste v play-off a nedaří se, tak je to velmi náročné. Já jsem velmi soutěživý a vždy budu, takže chci za každou cenu vyhrávat. Například Joe Thornton, když tu u nás hrál, tak si vždy mohl říct o mnohem větší peníze, ale nevzal si je, aby měl lepší tým. Člověk o tom přemýšlí, že si může říct cokoliv, ale tým pak kvůli tomu bude postrádat další hráče, takže na to je potřeba také myslet.

 

Většina odborníků tipuje, že se do play-off nedostanete, jaké jsou podle vás šance Sharks v nové sezoně?

Všichni nás už trochu zatracují, ale síla v tom týmu je. Nedávno jsme s tímto týmem byli ve finále konference. Máme plno dobrých mladých kluků, kteří přišli teď, nebo hráli už loni a přišli s větší sílou a odhodláním vyhrávat a také se to ukázalo v přípravě. Když chytneme dobrý start a budeme hrát pospolu, tak může být všechno jinak.

 

V přípravě za Sharks zářil také dvacetiletý Adam Raška, myslíte, že se může letos dostat do A-týmu?

Adam mě velmi překvapil. Já ho jako hráče neznal, ale v minulých zápasech, které hrál on a já ne, jsem o něm slyšel samou chválu a teď naposledy jsem ho i viděl a hrál fakt super. Teď ho sice poslali jako posledního hráče do AHL, ale řekli mu, že ťuká na dveře, protože hrál fakt výborně. Dohrával, dělal pro to maximum a trenér to viděl. Řekl mu, ať je připravený, že mu dá šanci. V přípravě rozhodně patřil k těm lepším hráčům.

Související obsah

Jak ovlivní nadcházející sezonu covid-19? Budou ta opatření i vzhledem k očkování volnější?

Náš tým už je celý vakcinovaný a zatím to vypadá, že budeme testovaní každé tři dny, což je výrazně lepší oproti loňskému každodennímu testování. Celkově jsou ta pravidla lehčí. Na tripu mohou očkovaní třeba jít někam na večeři a nemusí být jen na hotelu a dá se žít trochu normálnější život, ale pořád platí třeba nošení roušek ve vnitřních prostorech. Budeme také hrát po celé Kanadě i USA, což je lepší než hrát pořád na těch stejných místech jen proti týmům z divize.

 

V roce 2014 vás o olympijské hry připravilo zranění, co pro vás znamená možnost hrát příští rok na olympiádě, kde si pravděpodobně zahrajete?

Je to sen. O první olympiádu jsem přišel kvůli zranění a startovat pod pěti kruhy je podle mě snem každého sportovce. Samozřejmě bych chtěl navštívit i ostatní sportovce, ostatní sporty, i když nevím, jestli nebudeme muset být uzavření jen v bublině na hotelu. Pokud budu zdravý a vybraný do týmu, tak budu hrozně rád a bude to pro mě znamenat hrozně moc. Samozřejmě budu doufat, že český tým udělá nějaký pořádný výsledek.

Největší český úspěch se váže k olympijský hrám v Naganu 1998, pamatujete si vůbec na tento turnaj?

Nagano si živě nepamatuji, to mi bylo nějakých pět let, ale pamatuji si, že jsem měl kazetu se všemi sporty a já si to jako malej na té kazetě furt přetáčel. Sledoval jsem to několikrát za sebou. Živě si to nepamatuju, ale na té kazetě jsem to viděl mockrát.

NHL se letos rozrostla o nový tým Seattle Kraken, jak se na něj těšíte?

Seattle je vyhlášený v americkém fotbale svými fanoušky a během první hodiny se tam prodalo asi patnáct tisíc permic, takže je vidět, že se tam na to čekalo. Myslím si, že to bude další dobré místo, kde se bude hrát s parádní atmosférou.

Poslední dobou se hodně řeší také aféry vašeho spoluhráče Evandera Kanea (do přípravy se vůbec nezapojil pozn. red.), jak moc to řešíte v kabině a jak se k tomu staví vedení?

My tohle nijak neřešíme a hlavně se soustředíme na tréninky a zápasy. Do soukromí se nijak nemotáme, ani pořádně nevíme, co se děje a dozvídáme se to z médií. Jak se k tomu staví vedení, nevíme, vůbec jsme o tom nemluvili, takže nevíme, jaká je momentální situace.

 

Související obsah

Dokážete si představit, že byste po konci sezony podepsal smlouvu někde jinde než u Sharks?

Teď tu začínám devátou sezonu, je to vlastně většina mé kariéry. Mám tu druhý domov, narodil se mi tu syn, máme tu barák a většinu času jsme strávili tedy. Těžko se to dá představit, ale uvědomuji si, že se to děje, plno hráčů mění místa. Tady znám lidi kolem, doktory a určitě by to bylo těžké loučení, ale uvidíme, jak to dopadne a zatím to nechávám být a soustředím se na začátek sezony.

 

Jak to máte v týmu se sledováním ostatních sportů, který je u vás nejpopulárnější?

Momentálně je to u nás americký fotbal a i já to sleduji. Hrajeme fantasy ligu a díky tomu mě do toho kluci navezli, dřív jsem to nesledoval. Teď každou neděli strávím na mobilu spoustu času, protože sleduji, kolik mí hráči získávají bodů a fakt jsem si to oblíbil. Když se hraje třeba i Liga mistrů, tak to tu běží v deset ráno, kdy máme trénink, takže si to pustíme, fotbal tu taky dost sledujeme, ale hlavně převažuje ten americký fotbal.


Tomáš Hertl se prosazoval již v přípravě na NHL:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události

Krátká zpráva

Villarreal vyválčil z bitvy s Cádizem pouze bod, remizovalo i Bilbao

Španělská La Liga měla na programu vložené 11. kolo, ve kterém se odehrály hned tři zápasy. V zápase mezi Villarrealem a Cádizem padlo šest branek a utkání skončilo remízou 3:3, po nerozhodném výsledku si ze vzájemné bitvy odnesly po bodu i Bilbao a Espanyol Barcelona. Alavés přehrál Elche díky jediné trefě Louma ze 47. minuty.

Krátká zpráva

AC Milán si poradil s turínským FC, o výhře rozhodl Giroud

V rámci italské Serie A se v úterý odehrály tři zápasy 10. kola. AC Milán o jedinou branku přehrál Turín FC, když se už v 15. minutě prosadil Olivier Giroud. V utkání mezi Spezií a Janovem padly dvě branky a soupeři se rozešli remízou 1:1. Salernitana porazila Venezii na jejím hřišti 2:1.

Krátká zpráva

Bohemka v MOL Cupu postoupila dál, rozhodl gól z penalty

Fotbalisté Bohemians si v osmifinálovém zápase proti druholigové Jihlavě zajistili postup. Vysočina dokázala "klokany" pořádně potrápit a mohla žehrat jen na vlastní disciplínu. Vršovičtí totiž kopali dvě penalty. Jednu z nich v 55. minutě proměnil Roman Květ a účastník Fortuna ligy se tak radoval z těsného triumfu 1:0.