Další sporty

Skrytý hrdina Velké pardubické! Stíhačku outsidera obdivuje i bývalý vítěz

Ačkoliv zůstal jeho výkon zcela v zapomnění. Kůň Beau Rochelais, jenž startoval s nejhorším kurzem, předvedl na nedělní Velké pardubické mimořádný kousek. 10letý hnědák měl skvěle rozjetý závod, pak ho ale zastavil na Malých zahrádkách volný kůň. I tak ale zvíře s jezdcem Adamem Čmielem předvedlo parádní stíhací jízdu. "Klobouk dolů před ním, málokdo by dokázal to, co on," říká Čmiel.

Samotný kůň ze stáje ALDRA GROUP - HABICH patřil k největším outsiderům pardubického dostihu. "Před startem měl největší kurz na vítězství 500:1. Nikdy jsem navíc nedostal tolik urážlivých komentářů, že ten kůň nemá ve Velké Pardubické, co dělat," prohlásil majitel Dan Habich.


Jenže, co 10letý hnědák Beau Rochelais v závodě předvedl, je zcela mimořádné. Kůň skvěle skočil Taxis a držel se v popředí. Bohužel na Malých zahrádkách došlo ke kolizi s volným koněm, po které musel Adam Čmiel spolu s dalším závodníkem svého parťáka zastavit. Jenže Beau Rochelais se spolu s jezdcem nevzdal a předvedl parádní stíhací jízdu.

Související obsah

"Musel jsem se v momentu rozhodnout, zdali budu pokračovat, nebo ne. Ale nakonec jsem pokračoval dále. Přece jenom je to Velká pardubická. Malé zahrádky jsme tak prakticky skočili z místa a pak jsme začali krůček po krůčku, metr po metru ukrajovat ztrátu pole před námi. Ve třičtvrtě dostihu se nám to navíc povedlo a cválali jsme s ostatními," popsal jezdec Adam Čmiel pro Nova Sport, jak se mu se svým hnědákem povedlo dohnat ztrátu cca 300–400 metrů.


Ačkoliv kůň závod nakonec nedokončil, jeho výkon ocenil i vítěz Velké Pardubické z roku 1993 Libor Štencl, jenž stíhací jízdu přirovnal k památnému vítězství Železníka z roku 1991. "Železník to sice tenkrát dotáhl, když spadl na Poplerově skoku. Ale Železník, to byl pan kůň. Nicméně to, že Beau Rochelais dokázal pole vůbec dohnat, je obdivuhodné. Myslím si, že mají skvělého koně do Velké pardubické," zavzpomínal bývalý žokej Štencl na legendární závod, ve kterém se objevil v sedle Formana a skončil na 4. místě. Chuť si pak spravil o dva roky později, kdy zvítězil s Rigolettem.

Související obsah

Nicméně podceňovaný 10letý hnědák ukázal, že pokud zůstane zdravý, může v příštím ročníku Velké Pardubické klidně atakovat ty nejlepší příčky. "Kůň musí mít obrovské srdce, aby se rozhodl, že začne stahovat pole a závodit. Do toho dostihu prostě patřil a ukázal, že je to kůň na velmi dobré umístění ve Velké Pardubické. Klobouk dolů před ním, málokdo by to dokázal to, co on," dodal Čmiel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události