Estonský běžkař putuje do vězení, vaz mu zlomil doping

Zdroj: profimedia.cz

Pořádný trest schytal estonský běžec na lyžích Andreas Veerpalu. 27letý závodník totiž půjde za doping a spiknutí na pět měsíců do vězení s tříletou podmínkou. Syn dvojnásobného olympijského vítěze Andruse musí také zaplatit pokutu v hodnotě 480 eur (cca 12 tisíc korun).

Rozsudek vynesl krajský soud v rakouském Innsbrucku. Celý případ se točí okolo předloňského mistrovství světa v Seefeldu, kde došlo k dopingovému skandálu. Namočen do něj byl jak zmíněný Andreas Veerpalu, tak i jeho tatínek a velký rival Lukáše Bauera Andrus Veerpalu (v jehož pokoji docházelo k aplikaci krevního dopingu).

50letý dvojnásobný olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa, který čelil obviněním z dopingu už během závodní kariéry, dostal v roce 2019 dvouletý trenérský distanc, který mu letos vypršel. Naopak jeho syn Andreas si od předloňského roku odpykává čtyřletou závodní stopku, nyní navíc musí do vězení.

V dopingové aféře figurují i další jezdci. Trest na čtyři roky dostal v roce 2020 také Estonec Karel Tammjärv nebo Alexej Poltoranin z Kazachstánu, jenž vlastní dva bronzy z MS. Doživotní distanc pak obdržel rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr.

Ve vězení pak skončil také německý lékař Mark Schmidt, který pomáhal závodníkům s krevním dopingem. Soud ho letos odsoudil ke čtyř letům a deseti měsícům.

K dopingu promluvil i kulturista Petr Vaniš:

NBA: LA Lakers porazili Boston rozdílem 15 bodů

LeBron James se postaral o 30 bodů, jeho parťák Westbrook přispěl 24 body. Nejproduktivnějším hráčem byl ale ve službách Celticu Jayson Tatum, který dal 34 bodů. Přesto Boston na Lakers nestačil rozdílem 15 bodů. Výsledky: LA Lakers – Boston Celtics 117:102, San Antonio Spurs – NY Knicks 108:121, Dallas Mavericks – Brooklyn Nets 99:102

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.