Fotbal

S diváky spadla tribuna, pak po sobě házeli šutry, popisuje Hájek holandské peklo

Od nedělního odpoledne internetem koluje video, jak se pod fanoušky Vittese propadla tribuna, když slavili nad svým úhlavním rivalem Nijmegenem. Přímým svědkem tomu byl i český obránce ve službách Vittese Tomáš Hájek, který se pro TN.cz rozpovídal o zákulisí celé aféry. "Je tam obrovská nenávist. Nedovedu si představit, co se v jejich hlavách odehrává. Tento zápas byl ohledně fandění extrémní." Po utkání pak před stadionem létaly šutry a fanoušci rozbíjeli policejní auta.

Mezi fanoušky Nijmegenu a Vittese panuje velká rivalita. V neděli se tyto dva týmy utkaly v rámci devátého kola a z vítězství se radovalo hostující Vittese. Po utkání to šli hráči hostujícího týmu s fanoušky oslavit. Mezi nimi byl i český obránce Tomáš Hájek, který na hřiště přišel v 84. minutě.

"Po zápase jsme se seběhli ke kotli fanoušků oslavovat. Skákali jsme a oni dělali to, co jsme dělali my. Nebylo to hned na konci zápasu, ale řekněme po třech, čtyřech, pěti minutách. Čím dál tím více jsme skákali a čím dál tím více jsme se hecovali. Zničehonic začala padat tribuna, která se naštěstí zastavila o kontejner, který byl pod tribunou," popsal Hájek pro TN.cz, co se stalo.

Byl to obrovský šok. Na nic podobného nejsou fanoušci ani hráči ve fotbale zvyklí. "Fanoušci, my a vlastně i celý stadion se na pár vteřin soustředil na to, co se stalo. Naši příznivci vylezli o patro výš a pokračovali ve fandění, což jsem si říkal, že je trochu divoké," byl překvapený Hájek.

Související obsah

​"Jsem rád, že se nikomu nic nestalo. To je to nejpodstatnější. Mohlo to dopadnout daleko hůře," přiznal obránce Vitesse s úlevou. "Lekli jsme se. Vždycky je to nepříjemný pocit. Ať se to stane našim fanouškům, nebo kdyby se to stalo, nedej Bože, na jiných zápasech, tak je to nepříjemný pocit," doplnil.

Říká se, že "Na tribunách panovala taková atmosféra, až z toho spadl stadion", a to samé platilo i o tomto utkání. "Tento zápas byl ohledně fandění extrémní. Bylo to po dlouhé době, kdy proti sobě nastoupily dva týmy, které jsou 10-15 kilometrů vzdálené a vládne mezi nimi obrovská rivalita. Rivalita je možná i slabé slovo. Je tam obrovská nechuť. Už dva dny před zápasem nás navštívili fanoušci obou dvou týmů na tréninku a udělali nám nějaká chorea s pyrotechnikou," popisuje Hájek jak fanoušci v Nizozemsku utkání prožívají.

Po zápase létaly šutry a fanoušci rozbíjeli auta

"Mluvili s námi, že je to pro ně důležitý zápas. Je tam obrovská nenávist. Nedovedu si představit, co se v jejich hlavách odehrává, protože to mělo samozřejmě dohru i po zápase. Také před zápasem bylo nějaké napadení z obou stran," naznačuje Hájek.

A co se vlastně dělo po zápase? Hráči Nijmegenu a Vitesse museli po utkání zůstat tři hodiny v útrobách stadionu, protože se venku dělo peklo. "Když jsem pak viděl záběry, co se dělo venku, jak fanoušci zničili policejní auta, házeli po sobě ne kameny, ale rovnou šutry, lámali stromy, prali se mezi sebou a s policajty... To je taková dohra, kterou člověk nemá rád, navíc když jsme tam museli tvrdnout po zápase."

Související obsah

Vzápětí ale Hájek dodává, že na nizozemských stadionech vládne po zrušení covidových opatření skvělá atmosféra. "Výborná návštěvnost na stadionech, když to porovnám s jinými zeměmi, tak tady lidi čekali, až se otevřou restaurace, kluby a fotbalové zápasy. Nikdo nic jiného neřešil. Návštěvnost dosahuje 80-100 % kapacity a je jedno, jestli hraje první s druhým nebo poslední s předposledním. Lidi to tady žerou. Nemůžu říct křivé slovo na fanoušky, tohle byl extrém, který se stane jednou nebo dvakrát za rok. Jinak atmosféry jsou fantastické. Někde jsou lide chytřejší, jinde zase chtějí udělat bordel," říká Hájek kulantně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události