Fotbal

Před lety mu Kweuke zlomil nohu, teď by Matějovského a Dočkala tvrdě trestal

Před lety mu Kweuke zlomil nohu, teď by Matějovského a Dočkala tvrdě trestal
Brutální faul Kweukeho na Dosoudila a Bořek Dočkal dostávající žlutou kartu Zdroj: Profimedia

Je to už osm let, co Leonard Kweuke zlomil nešťastným zákrokem holenní kost Radku Dosoudilovi. Obránce Mladé Boleslavi tehdy musel absolvovat pětiměsíční pauzu bez fotbalu, zatímco Kweuke dostal exemplární trest na dvanáct zápasů. V rozhovoru pro TN.cz Dosoudil prohlásil, že Matějovský i Dočkal měli vidět za své zákroky v nedělním zápase červenou kartu a navrch vyfasovat i dodatečný trest.

V nedělním utkání mezi Spartou a Mladou Boleslaví byly k vidění dva nešetrné zákroky na kotník soupeře, které při troše smůly mohly skončit těžkou újmou na zdraví. Přesto Bořek Dočkal a Marek Matějovský utkání dohráli pouze se žlutou kartou. Komise rozhodčích následně vyhodnotila, že červenou kartu měl vidět pouze sparťanský kapitán. 

Radek Dosoudil, který se v podobné situaci ocitl v roce 2013, kdy byl po zákroku Leonarda Kweukeho v roli oběti, by to trestal mnohem přísněji. "Jsou hráči, kteří hrají tvrdě a mají to na tom založené, ale pak je třeba oddělit zákeřnost a surovost, která na hřiště nepatří. Za mě to byly obě dvě červené karty a rozhodčí to posoudil špatně. Kluci měli štěstí, že to nedopadlo mnohem hůř. Takovéto zákroky by měly zmizet," je si jistý Dosoudil, který momentálně hraje za divizní Neratovice.

"Shodou okolností jsem na ten zápas koukal, protože jsem v Boleslavi působil, když se mi to stalo proti Kweukemu. Tam to bylo samozřejmě něco jiného, protože to je chlap jak hora. Tam jsem měl bohužel smůlu," vzpomíná Dosoudil. 

Komise rozhodčích vyhodnotila zákrok Marka Matějovského a Bořka Dočkala rozdílně. Zatímco počínání boleslavského hráče posoudila jako bezohledné, jednání Bořka Dočkala bylo surové. 

Související obsah

"Nechci nikoho soudit, jestli tam byla zákeřnost, možná trochu frustrace, ale jestli tam hráč jde s úmyslem zranit, ví jenom ten dotyčný. V tu chvíli jsem si vzpomněl na své zranění, kdy mi Leo zlomil nohu. Já jsem taky hrál tvrdě, ale každý by si měl sáhnout do svědomí. Musí se to vyhodnotit podle toho, s jakou intenzitou tam ten hráč jde. A podle mě tam šli za mírou toho, co by se mělo vyhodnocovat jako povolené hraní," říká obránce, který si během kariéry zahrál za Spartu, Slavii a vyzkoušel si i angažmá v zahraničí.

ZPĚTNĚ BY MĚL PŘIJÍT TREST

Komise následně potrestala rozhodčího Pavla Julínka tím, že mu omezila delegaci na čtyři ligová kola a přeřadila jej o soutěž níže. Dočkal i Matějovský zatím vyvázli bez dodatečného trestu, což je podle Dosoudila špatně. "Dneska má rozhodčí k dispozici video, což za nás nebylo. Mají to hned z první, můžou se o tom poradit. Nechápu, že to takhle vyhodnotili. A když už to takhle vyhodnotili, tak zpětně by měl přijít určitě nějaký trest, protože ten faulovaný hráč mohl dopadnout daleko hůř a být několik měsíců mimo hru," nechápe osmatřicetiletý obránce. 

Takto vypadal Kweukeho faul na Dosoudila:

Dosoudil také zavzpomínal, jaké následky pro něj mělo zranění z roku 2013. "Původně se předpokládalo, že budu mimo sedm měsíců, ale první mistrák jsem odehrál po pěti měsících. S tím, že samozřejmě nějaké komplikace byly, není to stoprocentní. Je to o hlavě, jak si to člověk nastaví. Musel jsem jít trochu přes bolest. Ale byli kluci, kteří se z toho nedostali, třeba Martin Hašek. Ten to nedával," přiznal.

KDYŽ SE BOJÍTE, DOSTANETE NAKOPÁNO

Hra Radka Dosoudila byla vždy založena na tvrdých soubojích a v tom ho zranění nijak neomezilo. "V soubojích mě to neovlivnilo. Já jsem s tím chodil na kontroly a měl dvě nebo tři operace, protože jsem s tím měl problémy. Díky tomu, že mi pak z nohy odstranili všechny šrouby, tak to bylo bezproblémové. Já jsem měl na soubojích celou kariéru založenou, takže myšlenky, že do nich nebudu chodit, jsem z hlavy vytlačil. Nehledě na to, když se člověk bude bát, tak o to víc dostane nakopáno."

Související obsah

​Nejvyšší ligovou soutěž hrál Dosoudil naposledy v dresu Příbrami. Od té doby nastupuje v nižších soutěžích, kde postupně vystřídal kluby jako Zbuzany, Hostouň a nyní Neratovice. Na chuti do fotbalu mu to ale rozhodně neubralo.

"Já do toho dávám pořád všechno. Navíc jsem šel do Neratovic, které jsou ambiciózní tým a chtějí hrát vysoko. Vždycky jdu do zápasu na sto procent, ale někdy to je samozřejmě kontraproduktivní. Nekoukám doleva doprava, pro mě je to devadesát minut války, ať je to v divizi, ČFL nebo kdekoli. Užívám si to, když teď byla dva roky pauza kvůli covidu."

A kdy plánuje Dosoudil definitivně pověsit kopačky na hřebík? "Dokud vydrží zdraví, tak si to chci prodloužit co nejdéle. Uvidím. Můžu hrát ještě dva, tři, čtyři, pět let. Já se nějakým způsobem udržuji, nemám problémy se zdravím ani s váhou." 

Skutečně surový zákrok viděli fanoušci na Slovensku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.