Hokej

Zneužívaný hráč NHL vyšel z anonymity, vinu nese i elitní trenér či hvězdný bek

Zneužívaný hráč NHL vyšel z anonymity, vinu nese i elitní trenér či hvězdný bek
Kyle Beach v utkání za Chicago | Zdroj: Profimedia.cz

Rychlý spád nabraly události v případu sexuálního zneužívání v NHL. Po jedenácti letech vyšel z anonymity útočník Kyle Beach, který byl sexuálně zneužíván při jeho působení v organizaci Chicaga Blackhawks. Vinu nese mimo jiné elitní trenér Joel Quenneville, Duncan Keith či Jonathan Toews.

V případu sexuálního zneužívání se pohnuly ledy. Na začátku týdne skončil generální manažer Blackhawks Stan Bowman, jenž položil také funkci u americké reprezentace pro olympijské hry. A možná v tento moment nikdo nečekal, jak se věci rychle vyvinou. Kyle Beach poprvé vystoupil na veřejnost odvážným gestem, svou totožnost zveřejnil pro kanadskou televizi TSN jen den po odchodu Bowmana.

Kyle Beach byl zneužíván videotrenérem Bradem Aldrichem, který po tehdy dvacetiletém hráči požadoval, aby v jeho kanceláři onanoval, a to pod výhrůžkou fyzického i psychického nátlaku. Pro hráče, který zrovna přišel z juniorky a snil o šanci v nejkvalitnější soutěži na světě, to byl obrovský šok, ze kterého se vzpamatovává dodnes.

Velká vlna solidarity, respektu a soucitu se na adresu rodáka z Britské Kolumbie snesla poté, co se rozhodl vyjít s pravdou na veřejnost. Ukázal své jméno, mluvil přes dvacet minut s reportérem stanice TSN a povídal o všem špatném, co se v tehdejší kabině pozdějšího vítěze Stanley Cupu stalo. Z celého povídání jde husí kůže.

Související obsah

​Beachovi se během rozhovoru pořádně klepal hlas a měl na krajíčku, došlo i na hodně zajímavé informace, které vrhají na úspěšný tým Blackhawks naprosto jiný pohled. Zkušený trenér Joel Quenneville údajně o tom věděl a nic neudělal, k pomluvám směrem k mladíkovi došlo i v kabině a na ledě. V týmu hrála esa jako Keith, Toews či Kane. Nikdo z hráčů s tím ovšem nic neudělal. 

"Slovo se šířilo docela rychle. Věřím, že o tom všichni v té šatně věděli. Protože komentáře vznikaly v šatně, byly předneseny na ledě i po celé aréně různými lidmi různého původu – hráči, zaměstnanci, média," pokračoval Kyle Beach.

Například Jonathan Toews je považován za jednoho z největších lídrů v minulé dekádě, Duncan Keith dokonce videotrenéra Aldriche nazval jako "normálního člověka." Ten později za své zneužívání vyfasoval trest odnětí svobody na devět měsíců. Joel Quenneville v noci po vyjádření vedl Floridu do dalšího zápasu a široká veřejnost se jen podivovala, že je možné, aby po tom všem trénoval v NHL.

 "Nepamatuji si přesně, kdy jsem to řekl rodině. Bylo to krátce poté, co se to přihodilo, někdy v létě," říkal Beach pro TSN. "Maminka brečela několik dní a cítila se zodpovědná za to, že mě měla chránit více," dodával Kyle Beach, který je aktuálně hráčem třetiligového německého Erfurtu.

Související obsah

​"Abych byl upřímný, většinu času jsem se bál. Měl jsem ohroženou kariéru, cítil jsem se sám. Je těžké si tyto okamžiky vybavit," pronesl Beach, který i přes několik let v zámoří nikdy nenastoupil do utkání NHL. "Nikdy jsem si nedokázal představit, že se dostanete do takové situace s někým, kdo vám má pomoci," pokračoval Beach, kterému v době zneužívání bylo teprve 20 let.

Kyle Beach se následně omlouval dalším obětem trenéra Brada Aldriche, který v roce 2013 zneužil dokonce šestnáctiletého středoškolského sportovce. "Moc se omlouvám, mohl jsem udělat více, abych studenta ochránil před Aldrichem," pronesl v emotivním rozhovoru na stanici TSN. Nyní je na NHL, aby udělala další kroky.

Nyní jednatřicetiletý hokejista působí v Německu ve třetiligovém Erfurtu. Předtím hrál například slovenskou extraligu za maďarský DVTK Jegesmedvék a dříve si vyzkoušel angažmá v Rakousku či Švédsku. "Zacházejí s námi velmi dobře a dělají vše, co je v jejich silách, abychom se cítili bezpečně, což je něco, čeho si v aktuální situaci opravdu vážím," zakončil Beach.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události