Fotbal

Sparta prozradila ekonomickou situaci. Za rok přišla o stamiliony

Sparta prozradila ekonomickou situaci. Za rok přišla o stamiliony
Generali Česká pojišťovna Arena - stadion Sparty Zdroj: Profimedia

Fotbalová Sparta se netají se svou ekonomickou situací. Na svých webových stránkách přiznala, že za minulou sezonu vykázala ztrátu ve výši 315,3 milionu korun. Doplatila mimo jiné na koronavirová omezení, ale ztráty by prý neměly mít žádný vliv na sportovní výkony.

"Spatřujeme dva hlavní důvody realizované ztráty. Za prvé se jedná o nedosažení původního plánu transferového salda, dále se pak ve výsledné bilanci významně negativně projevují covidová opatření a zákaz vstupu fanoušků na domácí zápasy," prozradil pro klubový web generální ředitel František Čupr.

Letenští ovšem uklidňují fanoušky, že na chod klubu by ztráty neměla mít žádný vliv. Důkazem je stomilionová investice, kterou Sparta dala na své tréninkové centrum na Strahově.

"Výpadek v příjmech ze vstupného, pokud započítáme i nerealizovaný prodej lístků na utkání v základní skupině Evropské ligy, dosáhl v důsledku covidu více než 50 milionů korun," vysvětlila Sparta jednu z významných položek, která chyběla mezi příjmy. Za celou sezonu totiž mohli diváci na sparťanský stadion pouze sedmkrát, a ani jednou nemohl být stadion zcela zaplněn.

Související obsah

"Plánované saldo z transferů mělo činit 50 milionů, ve výsledku však mělo zápornou hodnotu 55 milionů. Z pohledu maximalizace ekonomického profitu i preference sportovního úspěchu je však výhodné některé hráče zhodnotit až v dalších obdobích," objasnila Sparta, že při lepším načasování prodeje talentovaných hráčů může vydělat v dalších letech více.

Zatímco většinu klubů by takováto ztráta zruinovala, Sparta se s ní už v minulosti dokázala vyrovnat. Například za ročník 2019/2020 vykázala ztrátu 471 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události