Fotbal

Xavi byl uveden do funkce. Fanoušci skandovali jeho jméno, přál i Messi

Je to definitivní. Xavi Hernández byl oficiálně představen jako nový trenér Barcelony. V pondělí došlo na Nou Campu k podpisu smlouvy i tiskové konferenci, na níž klubová legenda prozradila, s jakou filozofií hodlá mužstvo vést. U slavnostní události nechyběli ani fanoušci, kteří hlasitě vyvolávali Xaviho jméno. K nové funkci popřál bývalému spoluhráči také hvězdný Lionel Messi.

Že se Xavi domluvil s představiteli Barcelony a stane se jejím novým koučem, bylo jasné už několik dní. Teď však s klubem podepsal smlouvu a definitivně tak stvrdil návrat do katalánské metropole. K tomu mu popřál i bývalý spoluhráč Lionel Messi, jenž se před sezonou přesunul ze Španělska do francouzského PSG.

Při slavnostním aktu bylo na hrací ploše hodně slyšet fanoušky, kteří skandovali Xaviho jméno. Bývalý fotbalista se pak na tiskové konferenci rozpovídal o tom, jak chce Barcelonu vést a s jakou filozofií do týmu nastupuje.

Související obsah

​Zmínil úlohu starších hráčů i snahy co nejlépe vychovat mladé talenty. "Přišel jsem, abych mladým hráčům pomohl. Počítáme s každým. Chceme je všechny vidět a pomoct jim v tréninku. Jsou velmi mladí. Musíte jim pomoct se ukázat v každém zápase. Každý zápas je pro ně jako finální zkouška," uvedl bývalý fotbalista, který naposledy trénoval katarský Al Sadd, pro list Marca.

Zkušené fotbalisty hodlá využít jako lídry. "Mám s nimi velice dobrý rovný vztah a s některými už jsem mluvil. Měli by tým vést v důležitých momentech, s nimiž mají mnoho zkušeností. Znám jejich přednosti i slabosti. Nemám s tím problém. Považuju to za výhodu," řekl. A to i přesto, že se podle spekulací hodlá rozloučit se čtveřicí bývalých spoluhráčů, aby uvolnil místo mladším.

Související obsah

"Více než systém. To je ten model, ta idea,“ prozradil k tomu, jakým stylem hodlá hrát. "Je to Cruyffova idea. Můj první obránce je střelec a první útočník je brankář. Musíte pracovat takticky a vědět, co dělat na hřišti v různých situacích. Všem řekneme, co tato idea obnáší a jaká jsou pravidla. Věříme, že nejlepší cestou k vítězství je hrát dobře," popsal aspekty, jež pro něj a jeho realizační tým budou důležité.

Zároveň přiznal, že během vlastní kariéry zažil spoustu trenérů, kteří mu dali řadu zkušeností. Ať už šlo o Louise van Gaala, Pepa Guardiolu nebo Luise Enriqueho.

A prozradil i to, proč na nabídku Barcy kývl až teď. "Bylo to moc brzo. Necítil jsem, že je to ten pravý moment," přiznal důvody, které ho vedly k tomu, aby katalánský klub v minulosti odmítl.

TN.CZ
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události