šipky

Proti MVG a Wrightovi je to o jednom momentu, říká Gawlas. Teď sní o Ally Pally

Proti MVG a Wrightovi je to o jednom momentu, říká Gawlas. Teď sní o Ally Pally
Zdroj: PDC Media

Adam Gawlas je jeden ze dvou českých profesionálů mezi šipkaři. Dostat se mezi ně se mu povedlo letos v únoru, což bylo pouhé dva roky po té, co vzal šipky poprvé do ruky. Sice si stále přivydělává rozvážením pizzy, ale házením na terč by se rád živil. Aktuálně sní o tom, že si zahraje o Vánocích v Alexandra Palace na mistrovství světa, na které ho ještě čeká kvalifikace. Je mu pouhých 19 let.

Za sebou máte skoro celou první sezonu mezi profesionály. Jak ji hodnotíte?

Hodnotím ji kladně. Jsem s ní spokojený. Myslím si, že v televizních turnajích se mi daří daleko více. Budu ještě muset makat na tom, abych se zlepšil i v těch, jak se říká anglicky, Floor Tournaments (turnaje hrané na více terčích, které nejsou vysílány v televizi – pozn. red.).

Víte, proč tomu tak je? Je to dané atmosférou na turnaji?

Přesné vysvětlení pro to nemám. Hodně mě na turnajích svazuje nervozita, ale jinak to asi neumím odůvodnit.

Řešil jste to třeba se sportovním psychologem?

Zatím ne, ale do budoucna to plánuji, abych se toho zbavil. Ono záleží. Některé zápasy jsem v pohodě a klidný a v jiných jsem zase strašně nervózní, potím se. Je to takové zvláštní.

Související obsah

​PRACOVAT S EMOCEMI A SEBEVĚDOMÍM JE TĚŽKÉ

Na turnajích Players Championship jste často hned v prvních kole dostával dost těžké soupeře. Bral jste to jako výzvu a cennou zkušenost, nebo byste radši někoho slabšího, abyste měl větší šanci na postup?

​Tam už si člověk moc nevybere. Ale dařilo se mi i proti nejlepším. Třeba v zápase s Gerwenem jsem měl dvě šipky na výhru, proti Wrightovi jsem netrefil šest šipek na double, abych vedl 5:3. Proti nim rozhoduje právě tento jeden moment. Buď to ustojíte, nebo ne a v ten moment se to zlomí. Hlavně musím zlepšit stabilitu náhozů, abych vše zavíral do šestého kola.

S Gerwenem a Wrightem to nevyšlo, ale třeba Jonnyho Claytona, který letos vyhrál čtyři velké turnaje, jste dokázal porazit a na turnaji v Budapešti jste došel až do čtvrtého kola. Zvedlo vám to sebevědomí?

Měl jsem dobrý pocit, že mezi ně patřím. Zahrál jsem krásně. Proti Jonnymu jsem promrhal hodně šipek, ale nakonec jsem to ustál. Potom jsem hrál i hezký zápas s De Sousou, kde jsem měl jednu šipku na vítězství. To mi hodně zvedlo sebevědomí. Poté se to ukázalo i na World Cupu, kde jsme zahráli neskutečně velký průměr (mistrovství světa dvojic s Karlem Sedláčkem – pozn. red.). Sice jsme prohráli, ale to v šipkách děje. Pak zase přijde období, kdy vám to nejde. Je těžké pracovat s emocemi a sebevědomím.

Související obsah

​Třeba pro hráče z TOP 8 je to jako, když já jdu na nějaký lokální turnaj. To přijedu autem, takže nepiju, necítím žádný stres, užívám si to a tím pádem mi to jde o to více. Takhle to mají ti nejlepší při velkých turnajích.

Jaké to bylo hrát na mistrovství světa dvojic? Je to jiné než nastupovat jen sám za sebe?

Dva roky po sobě jsme s Karlem předvedli skvělý výkon, ale nevyhráli jsme. Je to škoda. Při mistrovství světa máte na sobě českou vlajku a hrát za národní tým je čest a myslím, že s Karlem do toho dáme všechno. Chceme, aby se psalo, že čeští šipkaři uspěli na mistrovství světa. To by bylo moc hezké.

GARY ANDERSON SI NA NAŠI PŘI UŽ ASI NEPAMATUJE

Jaký máte s Karlem Sedláčkem vztah?

S Karlem vycházíme hodně dobře. Na Players Championship turnajích nám manažeři rezervují pokoj spolu. O šipkách se hodně bavíme a předáváme si zkušenosti, co kdo zažil. Karel mi třeba jednou vyprávěl, že se jednou vzbudil, řekl si, že tu kvalifikaci vyhraje a fakt ji vyhrál.

A jak vycházíte s ostatními hráči?

Všichni se spolu kamarádíme, pokud si nic neuděláme u terče. U něj to je trochu jiné, tam si porovnáváme síly. Zdravíme se. Třeba od doby, kdy jsem hrál s Barneveldem, tak mě on sám od sebe třeba na recepci pozdraví.

Na loňském Grand Slamu jste měl roztržku s Garym Andersonem, kdy vás obvinil z podvádění. Vyříkali jste si to nějak?

Nevyříkali jsme si to, ale myslím si, že už si na to ani nepamatuje. Na turnajích, kde nás je 128, nemáte moc čas se s někým bavit.

Související obsah

CHCI SI UDĚLAT HEZKÉ VÁNOCE V ALLY PALLY

Jak se vám změnil život za dobu, co jste mezi profíky? Trénujete jinak? Zasahuje to nějak do vašeho osobního života?

Nemám moc volné víkendy, ale na tréninku jsem nic nezměnil. Pořád chci, abych si ty šipky užíval a nebral to jako práci. Ale je to strašně náročné, hlavně cestování. Někde nás testují, jinde ne. V každé zemi jsou ty podmínky jiné. Je to komplikované, ještě navíc, když se situace s covidem zhoršuje. Ten rok utekl hrozně rychle.

Jak to máte aktuálně se školou? Zvládáte ji skloubit s šipkami?

Mám za sebou úspěšně maturitu, což bylo pro mě hlavní. Psal jsem si s Janou Kaňovskou (česká šipkařka – pozn. red.) a dělala vtípky, že s maturitou mám skoro nejvyšší vzdělání z šipkařů, protože to jsou takové hospodské typy. Jsem teď na vysoké, ale spíše se soustředím na šipky, kterým chci dát maximum. Chtěl bych se jimi zajistit. To je můj sen.

Jak jste na tom aktuálně s financováním turnajů? Co sponzoři?

Mám manažera, který mi hradí cesty a hotely. Já mu pak dávám provizi z výher. Teď mám nového sponzora DAMIJA elektro, což je regionální společnost. Každá koruna navíc je dobrá. K tomu si přivydělávám rozvážením pizzy. Kdybych sehnal ještě jednoho nebo dva sponzory, na které mám nárok, tak by mi to už pokrylo normální náklady a mohl bych se naplno věnovat šipkám.

Jaké máte plány ve zbytku letošní sezony?

Ještě bych se rád kvalifikoval na mistrovství světa do Ally Pally. Třináctého listopadu je v Maďarsku kvalifikace. Pak budu mít ještě jednu šanci v Anglii na kvalifikaci pro držitele PDC karet. Rád bych si udělal takové hezké Vánoce.

Adam Gawlas a Karel Sedláček předvedli na mistrovství světa dvojic výborný výkon, ale postup proti polské dvojici to nestačilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sáblíková v závodě na 3 000 metrů pátá, opět vyhrála Schoutenová

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila v závodě na 3000 metrů v Salt Lake City na 5. místě. Další zastávce Světového poháru vévodila Nizozemka Schoutenová, která vyhrála před druhou krajankou De Jongovou, třetí skončila Norka Wiklundová.

Krátká zpráva

Obránce Pardubic zapsal proti Třinci pět bodů, zlínský bek zase vstřelil hattrick

Hokejové Pardubice dokázaly ve 29. kole Tipsport extraligy porazit vedoucí Třinec. Přičinil se o to zejména obránce Košťálek, jenž si připsal pět asistencí. To Sparta zase padla s posledním Zlínem, za který zářil obránce Daniel Gazda. Zlínský bek vstřelil hattrick a navrch přidal jednu přihrávku. Výsledky Tipsport extraligy: Litvínov – Olomouc 3:4 Plzeň – Karlovy Vary 3:2 Vítkovice – Hradec Králové 1:2 v prodloužení Brno – Kladno 5:2 Pardubice – Třinec 6:3 Sparta – Zlín 4:6