Mladá krasobruslařka přepsala historii, prvenství náročného skoku má ale háček

Zdroj: profimedia.cz

Teprve čtrnáctiletá krasobruslařka Adelija Petrosianová se stala historicky první ženou, která na soutěži skočila čtverný rittberger. Mezinárodní krasobruslařská unie jí ale prvenství zatím neuzná.

Ruská krasobruslařka s arménskými kořeny unikátní skok předvedla na Ruském poháru, tedy na národní úrovni. Právě proto jí prvenství nebude oficiálně uznáno Mezinárodní krasobruslařskou unií (ISU), mladá sportovkyně tak bude muset skok zopakovat na mezinárodním turnaji pod záštitou ISU.

I tak se jedná o unikátní podívanou. Rittbergerův skok, zkráceně rittberger, je hranový skok, při kterém se krasobruslař/ka odráží z vnější hrany vnitřní, stojné nohy. Odrazová i dopadová noha je stejná.

Mezi muži čtverného rittbergera oficiálně skočil Japonec Yuzuru Hanyu v roce 2016 na Autumn Classic International v Montrealu.

Podívejte se na celou jízdu Adeliji Petrosianové:

Petrosianová dále předvedla trojitého rittbergera, dvojitého axela, trojitého toeloopa, trojitého salchowa a trojitého lutze. Za výkon si vysloužila známku 147,15 bodu ve volném programu. Celkově pak skončila druhá za Sofií Muravyovou. Třetí skončila evropská šampionka Sofia Samodurová.

Krasobruslení se věnovala i následující reportáž Víkendu:

Extraliga: Kometa venku zdola Liberec 4:2

Bílí Tygři šli na domácím kluzišti do vedení, když hned ve 4. minutě využil přesilovku Jaroslav Vlach. V druhé třetině se ale o slovo přihlásili hosté, prvně srovnal Zaťovič (23.) a v polovině zápasu poslal Kometu do vedení Zbořil (30.). V poslední části upravil na 3:1 při vlastním oslabení Daniel Rákos (44.). V závěru ale utkání zdramatizoval Ivan, který v 58. vstřelil kontaktní gól. Na to ale vzápětí odpověděl opět Rákos (58.), který pojistil výhru Brna gólem na 4:2. Liberec po prohře sestoupil na 13. místo tabulky, Kometa naopak po bodovém zisku vystoupala na 9. příčku.

Karviná v Ďolíčku podlehla Bohemce 0:3 a stále čeká na první výhru sezóny

O měsíc odloženou dohrávku 13. kola Fortuna ligy přesvědčivě ovládli Bohemians, na domácím trávníku v Ďolíčku deklasovali hosty z Karviné 3:0. Klokani šli do vedení dvěma góly v rychlém sledu. Prvně se v 22. minutě trefil Puškáč a o dvě minuty zvyšoval Köstl. V 81. minutě pak na konečný stav upravil Necid. Bohemka si výhrou po debaklu 0:6 s Plzní zlepšila náladu, to Karviná se nadále trápí a nadále čeká na první výhru sezóny, s Teplicemi sdílí poslední místo tabulky.