Zmizení tenistky Pcheng Šuaj: Po fotkách i video, hráčka se ukázala veřejnosti

Zdroj: koláž tn.cz / Profimedia.cz

E-mail či fotografie veřejnost ani Tenisovou asociaci žen (WTA) nepřesvědčily a žádaly další důkaz, že je tenistka v pořádku. Nyní se na veřejnost dostala hned tři videa, na kterých je dlouho nezvěstná Pcheng Šuaj. Pochybnosti o její svobodě však pokračují.

Hned tři videa zveřejnil šéfredaktor novin Global Times, které spadají pod správu státu. Právě Xu Hijin nedávno informoval, že je Pcheng Šuaj v pořádku a brzy se objeví na veřejnosti.

První dvě videa zachycují Pcheng Šuaj, která byla od 2. listopadu dva týdny nezvěstná od doby, kdy na sociálních sítích obvinila bývalého vicepremiéra vlády ze sexuálního zneužití, v doprovodu trenéra a přátel. První snímek ukazuje u vchodu restaurace na dveřích sobotní datum 20. listopadu.

Při jídle tenistka se svým trenérem diskutuje o nadcházejícím programu a účasti na tenisovém turnaji v hlavním městě. Třetí video je z tenisového turnaje v Pekingu, kde se bývalá tenisová jednička ve čtyřhře účastnila zahajovacího ceremoniálu finálového utkání dorostenců. Rovněž se objevily snímky, které zachycují světovou hráčku při rozdávání autogramů fanouškům.

Zdroj: profimedia.cz

​Strach a nedůvěra nadále setrvávají i po posledních videích. Videa nepřesvědčila ani ředitele WTA Stevea Simona, který již dříve přiznal, že se s tenistkou nedaří navázat kontakt.

"Ačkoli je pozitivní ji vidět, stále zůstává neobjasněno, zda není držena a je schopná dělat svobodná rozhodnutí bez korekce a externího zásahu. Takovéto video je samo o sobě nedostatečné," stojí v jeho vyjádření na stránkách WTA

Záběry neuklidnily ani veřejnost, na sociálních sítích se stále hromadí požadavky, ať nechají tenistku promluvit, nejlépe mimo území Čínské lidové republiky.

​Čínská vláda ani bývalý vicepremiér Zhang Gaoli nařčení nekomentovali. Příspěvek byl ze sociálních sítích rychle smazán a téma bylo na území Číny, kde internet podléhá cenzuře, zablokováno. Na některých čínských platformách je částečně cenzurováno i jméno 35leté tenistky.

WTA hrozí stažením všech svých turnajů z území Číny. Mezinárodní olympijský výbor, který je dlouho kritizován za pořádání zimních olympijských her v Číně, která čelí nařčení i důkazům z dlouhodobého porušování lidských práv, je s vyjádřeními ohledně zmizení Pcheng Šuaj opatrný.

Extraliga: Kometa venku zdola Liberec 4:2

Bílí Tygři šli na domácím kluzišti do vedení, když hned ve 4. minutě využil přesilovku Jaroslav Vlach. V druhé třetině se ale o slovo přihlásili hosté, prvně srovnal Zaťovič (23.) a v polovině zápasu poslal Kometu do vedení Zbořil (30.). V poslední části upravil na 3:1 při vlastním oslabení Daniel Rákos (44.). V závěru ale utkání zdramatizoval Ivan, který v 58. vstřelil kontaktní gól. Na to ale vzápětí odpověděl opět Rákos (58.), který pojistil výhru Brna gólem na 4:2. Liberec po prohře sestoupil na 13. místo tabulky, Kometa naopak po bodovém zisku vystoupala na 9. příčku.

Karviná v Ďolíčku podlehla Bohemce 0:3 a stále čeká na první výhru sezóny

O měsíc odloženou dohrávku 13. kola Fortuna ligy přesvědčivě ovládli Bohemians, na domácím trávníku v Ďolíčku deklasovali hosty z Karviné 3:0. Klokani šli do vedení dvěma góly v rychlém sledu. Prvně se v 22. minutě trefil Puškáč a o dvě minuty zvyšoval Köstl. V 81. minutě pak na konečný stav upravil Necid. Bohemka si výhrou po debaklu 0:6 s Plzní zlepšila náladu, to Karviná se nadále trápí a nadále čeká na první výhru sezóny, s Teplicemi sdílí poslední místo tabulky.